Ще трохи більше десятка років тому книги волинських письменників відразу було видно на полицях магазинів: тоненька палітурка, дешевенький папір, бідовенький друк… Регіональне книговидавництво тоді «дихало на ладан», та й в Україні вцілому книжкова індустрія була в занепаді. Сьогодні – інша справа: волиняни можуть хизуватися і іменитими земляками-письменниками, і якісними книгами-бестселлерами. А які книги своїх земляків найбільше купують на Волині?
Вашій увазі – десятка найпопулярніших книг волинських письменників, підготовлена на основі опитування працівників луцьких книгарень.
10. ВОЛОДИМИР ЛИС, «МАСКА»
Книга розповідає про пригоди «українського Зорро» на початку XІX століття: загадкову «людину в п'яти масках», грабіжника, який виринає нізвідки й зникає в нікуди, з'являється на зібраннях аристократів Польщі, України, Німеччини, Трансільванії, наводить жах на присутніх і зухвало усіх грабує.
Роман виданий у 2002 році і перевиданий у 2012-му. За нього автор отримав премію «Коронація слова-2001».
ЧИТАТИ ТАКОЖ: "10 книг, які радить Володимир Лис"
Як і личить справжньому бестселеру, «Маску» овиває ореол скандальності: відомий письменник і журналіст Віталій Коротич розкритикував цей історичний роман, заявивши, що книга написана схематично, їй вкрай бракує деталізації, а автору - знань. Коротич знайшов неточності навіть в описанні еротичних сцен. Володимир Лис образився і заявив, що доскіпування Коротича безпідставні, і що колишнім редактором знаменитого «Огонька» керує «дивне бажання принизити українського автора». Одним словом, все гаразд: реалізатори книг зізналися, що після скандалу попит на «Маску» зріс.
[img data=def]15_02_2015_1564450138/10.jpg[/img]
9. ЙОСИП СТРУЦЮК, «БОГ ЗАДУМАВ ІНАКШЕ…»
Книга 80-річного волинського письменника вийшла торік у місцевому видавництві «Твердиня». Роман – про гетьмана Богдана Хмельницького. В анотації йдеться: «для створення роману автор перечитав чималий документальний матеріал. Таким чином йому вдалося описати талант гетьмана Богдана Хмельницького, як полководця, на початку війни і разом з тим вказати на його пізніші прорахунки». «Йосип Струцюк не намагається ні ідеалізувати, ні «поховати» постать гетьмана», - переконує невідомий автор короткої оповіді про книгу.
За цю книгу ( до слова, солідного об’єму – 392 сторінки) Йосип Струцюк отримав нагороду обласного конкурсу «Світ волинської книги» в номінації «Проза».
[img data=def]15_02_2015_1564450138/9.jpg[/img]
8. ВОЛОДИМИР ЛИС «ІЗ СОНЦЕМ ЗА ПЛЕЧИМА. ПОЛІСЬКА МУДРІСТЬ ПЕЛАГЕЇ».
Книгу Лиса, видану 2014 року, називають «книгою-літописом». У ній описано життєвий досвід звичайної, на перший погляд, сільської жінки, бабусі Пелагеї. Вона пережила війну й роки поневірянь, виховувала дітей і рятувала життя людей, вірила в силу трав та давні легенди.
Сам автор зізнається, що у книзі описана його рідна бабуся - Пелагея Тимофіївна Кусько.
[img data=def]15_02_2015_1564450138/8.jpg[/img]
7. ЖАННА КУЯВА, «ІЗ МЕДОМ ПОЛИН»
Книга волинянки, яка нині мешкає у Києві, видана ще у 2013 році. «Із медом полин» – книга, що сторінка за сторінкою розкриває долі та життєві секрети чотирьох шкільних подруг Валі, Рити, Тані та Марії. Абсолютно різні за соціальним статусом, вдачею, життєвими орієнтирами, вони – нерозлийвода. Після школи кожна з дівчат пішла своєю дорогою. Хто – у щасливе чи не дуже заміжжя, а хто – у хмільний вир… А через п'ятнадцять років давні подруги зустрінуться і з’ясують, наскільки тісно увесь цей час були переплетені їхні долі.
[img data=def]15_02_2015_1564450138/7.jpg[/img]
6. ІВАН КОРСАК, «БОРОЗНА У ЧУЖОМУ ПОЛІ»
Книга, видана у серпні 2014 року, розповідає про родину братів Тимошенків. Старшого Степана іменують батьком американської прикладної механіки. Середній Сергій, який десяток років прожив у Луцьку, був міністром шляхів УНР, послом і сенатором польського Сейму. Він же став фундатором модерної течії в українській архітектурі. Наймолодший Володимир – член уряду Рузвельта. А Сергіїв син Олександр був головним архітектором вашингтонського метро та ще збудував низку хмарочосів у Нью-Йорку.
[img data=def]15_02_2015_1564450138/6.jpg[/img]
5. ЖАННА КУЯВА, «ДЕРЕВО, ЩО РОСТЕ В МЕНІ».
Найсвіжіший твір нашої землячки – письменниці, журналістки, літературного критика.
«Дерево, що росте в мені» – глибоко психологічний роман, головною героїнею якого є дівчина з дивним іменем Чеслава. Так її нарекла мати, бо воліла, щоб дитина виросла чесною (Чеслава – від «чесне слово»). Під деревом авторка має на увазі той внутрішній стержень, який є у кожної людини, і який можна виплекати в собі, а можна й зламати чи висушити. На долю Чеслави випало чимало випробувань – і смерть коханого хлопця, через що вона ледь не вкоротила собі віку, і приниження від чоловіка-садиста, який грався з нею, а коли награвся, знайшов собі іншу жертву. Тільки, певно, усі ті випробування потрібні були їй для того, аби зрозуміти, де ж її місце у цьому житті. Бо жити не своїм життям – то нищити саму себе…
ЧИТАТИ ТАКОЖ: "ТОП-10 книг, які читають лучани"
До речі письменниця отримала спеціальну відзнаку конкурсу «Коронація слова–2014» за психологічну глибину та розкриття міжособистісних стосунків за книгу «Дерево, що росте в мені».
[img data=def]15_02_2015_1564450138/5.jpg[/img]
4.НАДІЯ ГУМЕНЮК «ЕННА. ДОРОГА ДО СЕБЕ»
Авторка – відома волинська письменниця і журналістка. І, до речі, дружина Володимира Лиса. Надія Гуменюк, схоже, всерйоз взялася скласти своєму чоловікові конкуренцію і поборотися за звання «найвідоміший в Україні волинський письменник». Адже у 2014 році з під її пера у видавництві «Клуб сімейного дозвілля» вийшло аж дві книги – «Коханий волоцюга» і «Енна. Дорога до тебе».
«Енна. Дорога до себе» - книга про жінку, яка втратила пам’ять після автокатастрофи. І лише у снах до неї приходять незрозумілі видіння —наречений, зовсім інше життя… «Зустріч із незнайомцем змушує Енну шукати правду про себе. Але ця правда приголомшує.» - йдеться в анотації книги.
До слова, письменник Володимир Шовкошитний назвав цей твір Надії Гуменюк «книгою про всепереможну любов як своєрідний код пам’яті, яку вона воскрешає, повертає й оберігає».
[img data=def]15_02_2015_1564450138/4.jpg[/img]
3. ІВАН КОРСАК, «ПЕРСТЕНЬ ГАННИ БАРВІНОК»
Новий роман іменитого земляка тільки починає привертати увагу читачів: він вийшов у січні 2015 року у київському видавництві «Ярославів Вал». Ганна Барвінок – письменниця, дружина Пантелеймона Куліша. Саме невідомі сторінки її життя, почерпнуті з багатьох історичних джерел, змальовує у книзі Іван Корсак.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: "Іван Корсак презентував нову книгу і розповів про нову роботу"
«Ті імена світять нам крізь ніч далеких років, і то не байдуже світло, що вихолонуло у більш ніж столітнім путі, воно зігріває й досі наші серця. Саме ці імена ставили українську літературу в один ряд з кращою європейською. Святі і грішні, великі в подвижництві своєму й кумедні у дріб’язку буднів, – мають перед нами постати такими, якими насправді були. І це не применшить їх величі…», - говорить Іван Корсак.
[img data=def]15_02_2015_1564450138/3.jpg[/img]
2.ВОЛОДИМИР ЛИС, «СОЛО ДЛЯ СОЛОМІЇ».
Працюючи над книгою, автор очевидно мав намір повторити успіх свого ж нашумілого роману «Століття Якова» - та ж тема життя поліського жителя на тлі історичних подій. Тільки тепер уже жінки на ім’я Соломія.
«Це історія щирого кохання, нездійсненних мрій, боротьби за себе, історія доброти, ніжності і віри у диво. Найголовніше, чому вчить «Соло для Соломії» - не черствіти душею, лишати тепло і ніжність в серці, не дивлячись ні на що» - так говорить про цю книгу член «Української Студентської Спілки», співзасновник «Руху Державотворців» Олена Сінченко.
[img data=def]15_02_2015_1564450138/2.jpg[/img]
1. ВОЛОДИМИР ЛИС «СТОЛІТТЯ ЯКОВА»
Без сумніву – найуспішніша книга іменитого земляка, видана ще у 2010 році. Роман – про дідуся Якова Меха. Його доля – то доля цілої країни. Яків пережив службу у Війську Польському, оженився на полячці, воював з німцями, потрапив у полон, пережив українсько-польську різанину і звірства радянських енкаведистів.
Критики досі сперечаються, у чому головний успіх твору – чи то у вмілому художньому зображенні складних сторінок української історії, чи у вдалих образах головних дійових осіб, чи в особливій – «волинській» – говірці, якою спілкуються герої книги. А доки одні дискутують, інші йдуть в книгарні і власними грошима й часом продовжують «голосувати» за «Століття Якова».
[img data=def]15_02_2015_1564450138/1.jpg[/img]
Підготувала Ірина КИРИЧУК