Андеграунд Волині. Рок-концерти минулого (частина перша)

26 Листопада 2015
Текст: Володимир ГРИБ
Фото та відео: з приватних архівів


Рубрику «Андеграунд Волині» продовжує серія статей про видатні волинські гурти, що існували раніше, а також про концерти та фестивалі, які відбувались у нас в минулі роки. Настав час пригадати найяскравіші «сейшени» в історії Луцька та області.

Концертний фетиш ХХ століття

Зараз, в епоху масового доступу до інтернету, велику аудиторію відвідувачів збирають хіба виступи іменитих гуртів у питних та розважальних закладах міста. На концерти місцевих команд приходить лише декілька десятків людей.

Якби про це сказали луцьким шанувальникам рок-музики якихось 15-20 тому — напевно, ніхто б не повірив. Раніше концерти відвідували якщо не всі представники прогресивної молоді міста, то, принаймні, більша їх частина: концертні зали збирали по 300-400 меломанів, а то і більше.




У минулому столітті будь-який рок-сейшен був довгоочікуваною подією, підготовка до якої починалась за декілька днів, а то і тижнів. З шаф діставались та прасувались найкращі чорні футболки та «кенгурухи» (кофти з капюшоном), куртки оздоблювались металевими заклепками та іншою атрибутикою, рвались та розмальовувались джинси. У день концерту металісти ретельно мили та розчісували волосся, дівчата робили зачіски, панки «ставили ірокези».

Не зважаючи на шалену інфляцію, знецінення національної валюти та постійне зростання цін, вартість вхідного квитка залишалась незмінною протягом 10 років та становила 2-3 гривні.

«Концерт» починався задовго до того, як на сцену виходив перший гурт. Ще з обіду околиці концертних залів заповнювались рокерами: поки у музикантів тривав саунд-чек, публіка також «готувалась» до сейшену. Навіть молодь шкільного та студентського віку могла дозволити собі хорошу «поляну», адже протягом тривалого часу пляшка «на крапці» коштувала півтори гривні, а бокал свіжого пива — 45-47 копійок.

[caption]
Тусовка в першій школі (1992)[/caption]

Радянські часи

Перші концерти на Волині відбувались на літніх танцювальних майданчиках та в актових залах громадських установ на зразок Будинку офіцерів. По великому рахунку, вони являли собою дискотеки під живу музику та збирали повні зали відвідувачів. В народі вони так і називались — «танці».

[caption]
ВІА Сергія Шишкіна (1981)[/caption]

Грали на них видатні місцеві музиканти тих часів (Анатолій «Кіндрат» Кондратюк, Богдан Гембік, Валентин Кузьмич, Сергій Шишкін та інші), які збирались у вокально-інструментальні ансамблі та виконували музику в стилі «Pink Floyd», «Uriah Heep», «Led Zeppelin», «Nazareth», «Rolling Stones» тощо. Серед місцевих ВІА можна пригадати «Лель», «Always», «Вібротон», «Гусляри».

[caption]
Анатолій «Кіндрат» Кондратюк[/caption]
[caption]
ВІА «Always» (1974)[/caption]

В 1989 році було започатковано фестивалі «Червона Рута» (відбіркові тури якого відбувались у Луцьку кожного парного року) та «Оберіг» (який також включав відбіркові тури). У період розпаду СРСР та становлення незалежної України відбори на ці фестивалі були чи не єдиною можливістю для волинських музикантів виступити перед великою аудиторією.




Перша половина 90-х

Згодом за організацію концертів взялися місцеві ентузіасти (Федоров, брати Савчуки, Вітя «Романтік») та самі музиканти. Сприяли їм у цьому посадовці з управління культури, не байдужі до рок-музики: Василь Ворон та Юрій Войнаровський.

Луцькі меломани зі стажем пам'ятають концерти пам'яті Кліффа Бьортона (басиста легендарного гурту «Metallica») та Олега «Нікіша» Нікітіна (гітариста місцевої death thrash metal банди «Mordor»). За відсутності комп'ютерів та принтерів, афіші до них малювались вручну.

[caption]
Афіша концерту пам'яті «Нікіша» (1994) обкладинка[/caption]
[caption]
Афіша концерту пам'яті «Нікіша» (1994) зміст[/caption]

В 1994 році ентузіаст на прізвище Федоров здійснив свою давню мрію — організувати цілий рок-фестиваль. Він назбирав чималу суму грошей та замість того, щоб зробити дорогу покупку на зразок побутової техніки, витратив їх на проведення фесту, який назвав «Ворота в Содом». На цьому фестивалі, зокрема, виступили тодішні зірки української «важкої сцени» — гурт «Містерія» з Києва.

[caption]
Візитка учасника фесту «Ворота в Содом» (1994)[/caption]

З цього ж року на літній естраді «Ротонда» в центральному парку Луцька почали регулярно відбуватись концерти з нагоди Дня молоді, на яких грали місцеві рок-колективи. Особливо примітним був День молоді 1994 року, адже тоді, завдяки зусиллям Олександра Положинського, учасникам концерту вперше заплатили гроші за виступ.

Також у 1994 році відомий композитор та виконавець Сергій Шишкін заснував у Володимирі-Волинському фестиваль «Володимир», який щороку надає можливість волинським музикантам розділити сцену з зірками українського шоу-бізнесу.



Продовження читайте у наступній статті рубрики «Андеграунд Волині».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Андеграунд Волині. Неформальні тусовки 90-х
Андеграунд Волині. Маневичі – рок-столиця
Андеграунд Волині. Музиканти-емігранти (частина перша)
Андеграунд Волині. Музиканти-емігранти (частина друга)
Андеграунд Волині. Infernal Hate
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter