Що таке кортикостероїди і де вони застосовуються
Кортикостероїди — стероїдні протизапальні препарати, які одночасно виявляють імуномодулюючу дію
31 Жовтня 2023
Успішно!
Те, що відпускаються вітаміни без рецепта, дає оманливий сигнал про їх абсолютну користь, і ми починаємо ковтати ці пігулки та сиропи без міри, бажаючи одужати швидше, бути ще активнішими, почуватися ще краще. І дарма.
Фраза «більше – краще» недоречна, коли говоримо про лікарські препарати, вітаміни, і тим більше – про їх поєднання. Вітаміни однієї групи є корисними для засвоєння ліків, інші ж – шкодять. А вже про поєднання вітамінів, антибіотиків і алкоголю ходять легенди.
Вітамінами на будь-який смак та гаманець заставлені полиці аптек. Вони необхідні для злагодженої роботи організму у період осінньо-зимового грипу чи весняного авітамінозу. А ще – полегшують перебіг багатьох хвороб, тому і призначаються лікарем одночасно з основним лікуванням.
Те, що відпускаються вітаміни без рецепта, дає оманливий сигнал про їх абсолютну користь, і ми починаємо ковтати ці пігулки та сиропи без міри, бажаючи одужати швидше, бути ще активнішими, почуватися ще краще. І дарма. Змішуючи лікарські препарати та певні вітаміни, ми ризикуємо або не отримати очікуваного ефекту, або ж навпаки – знівелювати корисну дію всього що вживаємо.
Корисні поєднання
Деякі вітаміни чудово поєднуються з лікарськими засобами і навіть посилюють взаємну дію на організм людини.
Серед корисних пар варто відзначити:
• вітамін Е (риб’ячий жир) і селен – допомагають один одному засвоюватись;
• вітаміни В6 та Е посилюють дію магнію;
• вітамін D краще засвоюється із одночасним вживанням препаратів кальцію;
• вітамін А допомагає засвоюватись залізу.
Що не варто поєднувати
Вітамінні препарати – це такі ж ліки, за призначенням яких повинен стояти лікар. Невдале поєднання може бути шкідливим і навіть небезпечним:
► Вітамін А посилює токсичну дію і збільшує кількість побічних ефектів від призначеного лікарем Акутану (Ізотретиноїну) – засобу, що використовується для лікування вугрового висипу.
► Вітамін В6 та будь-який комплекс, до складу якого він входить, не варто вживати одночасно з Леводопою. Цей препарат призначають при лікуванні хвороби Паркінсона.
► Вітамін В9 (фолієва кислота) знижує ефективність протиепілептичного Фенітоїну.
► Вітамін В12 не слід поєднувати з препаратами для згортання крові.
► Вітамін С (аскорбінова кислота) може спричинити утворення камінців у нирках, якщо поєднається з саліцилатами та сульфаніламідами короткої дії. Не варто також аскорбінку пити разом зі снодійним – не заснете.
► Тривале поєднання вітаміну D та алюмініє- і магнієвмісних антацидів (препаратів, що нейтралізують кислотність шлункового соку) може призвести до інтоксикації. А з передозуванням вітаміну D є ризик заробити аритмію.
► Вітаміни В та С не поєднуються із транквілізаторами та знеболювальними.
Деякі лікарські засоби заважають вітамінам правильно засвоюватись:
♦ рівень вітамінів групи В знижується з одночасним застосуванням нейролептиків, барбітуратів, оральних контрацептивів та протисудомних препаратів;
♦ вітамін Е руйнується під впливом сульфату заліза, якщо не випити ліки через 8 годин одні після інших.
♦ рівень вітаміну D та кальцію падає із вживанням Фенітоїну.
А як щодо антибіотиків та алкоголю?
І алкоголь, і антибіотики руйнують вітаміни – висновки робіть самі.
Однак, тут є свої особливості. Якщо лікар призначив вам курс антибіотиків, то тільки він вирішує, чи доцільно пити також і якісь вітаміни. В будь-якому випадку приймати їх краще через максимальний проміжок часу після антибіотиків.
Найчастіше пацієнту призначають вітамінні комплекси для швидшого відновлення організму після хвороби. Тож доречно почати ковтати вітамінки через один-два дні після того, як буде завершений курс лікування антибіотиками.
Що ж стосується алкоголю, то поєднувати його з вітамінами – марна, а інколи навіть шкідлива справа. Наприклад, вітамін А посилює негативний вплив алкоголю на печінку. Проте, якщо на наступний ранок після вечірки випити аскорбінку (вітамін С), то можна швидше повернутись у тонус.
Сподіваємось, ви переконались, що вітаміни – то не забавка і, в ідеалі, будь-яке призначення має робити лікар.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЯК МОЖНА ТОЧНО ДІЗНАТИСЬ ПРО СТАН СВОГО ЗДОРОВ'Я