Успішно!

біхелсі

Що таке кортикостероїди і де вони застосовуються

Кортикостероїди — стероїдні протизапальні препарати, які одночасно виявляють імуномодулюючу дію

Кортикостероїди — стероїдні протизапальні препарати, які одночасно виявляють імуномодулюючу дію. Структурно вони схожі на кортизол — стероїдний гормон, що фізіологічно виробляється наднирниками. Для виробництва ліків використовуються синтетичні аналоги на основі речовин тваринного або рослинного походження. Доступні наступні синтетичні кортикостероїди — кортизон, преднізолон, преднізолон, метилпреднізолон, беклометазон, триамцинолон, параметазон, мометазон, будесонід, флуоцінонід, альцинонід, флуметазон, флунізолод, флутиказон, флутиказон та  дексаметазон. Вони стають основними діючими компонентами медпрепаратів, об'єднаних у групу «Кортикостероїди для системного використання», але відрізняються вираженістю протизапального ефекту та тривалістю дії.


Як вони працюють


Синтетичні кортикостероїди повторюють одну з функцій природного гормону кортизолу, а саме здатність модулювати запальні реакції та загальну активність імунної системи. Тому їх також називають «стероїдними протизапальними засобами». Механізм, за допомогою якого вони мають протизапальну та імуносупресивну дію, досить складний і включає різні біохімічні процеси, під час яких запускається імунна відповідь організму на потенційно шкідливу активність, що може виходить від інфекційних агентів, алергенів, чужорідних речовин, аномальних клітин, що провокують запальний. При цьому кортикостероїди підтримують імунну відповідь, доки небезпека не буде усунена, а далі — пригнічують її, щоб вона, своєю чергою, не стала шкідливою, як це відбувається, наприклад, при хронічному запаленні або аутоімунних захворюваннях.


 

Одночасно кортикостероїди гальмують ті клітинні процеси, які призводять до синтезу запальних та імуностимулюючих медіаторів, і навпаки активують ті, які стимулюють протизапальні та імунодепресивні реакції. Кінцевий результат цього ланцюжка хімічних реакцій — стримування всіх типів активності, які відповідають за симптоми захворювання при локалізованому запаленні або генералізованої імунної відповіді. Такий механізм дії пояснює широко застосування кортикостероїдів у різних галузях медицини:

  • 1. алергологія (астма, кон'юнктивіт, дерматит, анафілактичний шок);
  • 2. дерматологія (дерматити, псоріаз);
  • 3. ортопедія (артрит, тендиніт, міозит);
  • 4. офтальмологія (увеїт, неврит зорового нерва).

Також вони використовуються для лікування аутоімунних захворювань (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, пухирчатка, гемолітична анемія і т.д.), органів дихання та кровотворної системи. Але призначаються лише лікарем, а їх прийом ведеться під постійним медичним наглядом.

Додати новий коментар