19 серпня православні та греко-католики святкують Преображення Господнє або Другий (Яблучний) Спас. У церквах у цей день освячують плоди: яблука, виноград, інші фрукти а овочі.
У це свято обов’язково треба скуштувати якийсь із дарів цьогорічного врожаю, а обрядовими стравами вважаються печені яблука, пироги з яблуками, узвар і компот.
«Таблоїд Волині» зібрав 5 оригінальних рецептів страв з яблук, які допоможуть зробити традиційний святковий стіл на Спаса цікавішим.
Двошаровий яблучний самбук
[img data=def]19_08_2017_214608763/sambuk.jpg[/img]
Самбук – це повітряний десерт-желе, приготований на основі яєчних білків. Окрім білків, до рецептури самбуків входять попередньо подрібнені фрукти чи ягоди, приправлені цукром і спеціями. Фруктово-білкову суміш акуратно змішують із розведеним желатином, розкладають у формочки і залишають застигати на холоді від декількох годин до доби.
Інгредієнти: яблука кисло-солодкі (щільні) – 3 шт. (близько 400 г); цукор – 100 г; желатин – 8 г; яйце (білки) – 2 шт.; вода для желатину – 5 ст. л.
Желатин замочити у холодній воді до набухання. Свіжі яблука зі щільною хрумкою м’якоттю промити, розрізати на половинки, вирізати ножем насіннєву коробочку. Вкласти яблучні половинки на деко чи в жаростійку форму, вливши трохи води, щоб яблука не пригорали. Накрити яблука фольгою і запікати в духовці до готовності. Готові яблука стануть м’якими й дуже ароматними.
Печені яблука дістати з духовки, дати їм вистигнути, акуратно перетерти через решето. Яблучну шкірку, звісно, викидаємо. В утворене яблучне пюре додаємо цукор і збиваємо міксером доти, доки маса не стане світлою (не білою, але бежевою).
Частину пюре (не більш як 5 ст. л.) перекласти в окрему миску. Потім додати у збиті яблука яєчні білки і далі збивати до цілковитого побіління пишної повітряної маси. Розпушений набряклий желатин проварити (не даючи закипіти!) на водяній бані, процідити і влити, постійно помішуючи, тонким струменем у відкладене яблучне пюре (не більше столової ложки) і в яблучно-білкову масу (решту желатину).
На дно форми для самбуку влити яблучне пюре, потім – яблучно-яєчну суміш. Форму прикрити плівкою і поставити в холодильник на 2 – 3 години. Готовий самбук має бути доволі щільним і рівномірно охолодженим. Перш ніж подати на стіл, форму з самбуком на лічені секунди опустити в теплу воду (стежте, щоб вода не потрапила на поверхню самбука) і переверніть на таріль. Прикрасьте цукровою пудрою чи тертим шоколадом.
Внизу можна класти готовий корж для торту, тоді десерт стає схожим на легкий пиріг.
Грінки з копченою рибою і яблуками
[img data=def]19_08_2017_214608763/buter.jpg[/img]
Якщо не знаєте, як однією копченою рибиною пригостити друзів на вечерю, приготуйте такі бутерброди. Пікантний смак з кислинкою яблука сподобається усім.
Інгредієнти:
4-6 шматків хліба, 50 г маргарину, 250 г копченої риби, 1 ст. ложка борошна, 1/2 склянки бульйону чи сметани, 2-3 кислі яблука, 1 маленька цибулина, сіль, перець.
Почищену копчену рибу подрібнити, потушкувати в маргарині разом з дрібно посіченою чи натертою цибулею, тонкими шматочками яблука, борошном і бульйоном чи сметаною. Суміш заправити, намастити на хліб, можна посипати сиром. Запекти в духовці, щоб поверхня бутерброда підрум’янилася.
Смоква зі слив та яблук
[img data=def]19_08_2017_214608763/smokva.jpg[/img]
Якщо варення у вашій сім’ї не дуже йде, а фрукти із саду кудись дівати треба, приготуйте смокву. Таке варення залюбки жують діти, його зручно брати на роботу або в дорогу як перекус. А ще воно надзвичайно смачне, економне (треба зовсім мало цукру), низькокалорійне і корисне.
Інгредієнти:
1 кг слив або яблук (або по півкілограма кожного фрукту), 1 склянка цукру. Можна додати 0,5 ч. ложки кориці, 1 ст. ложку меду.
Сливи (краще м’які) або яблука вимити, обсушити, видалити кісточки. Викласти на застелене пергаментом деко і поставити в розігріту до 180 °С духовку на 25–30 хв до розм’якшення. Або протушкувати у каструлі. Злегка остудити, змолоти блендером до однорідного стану. Додати цукор (до солодких яблук цукор не додавати) і добре перемішати. Викласти пюре шаром товщиною 5 мм на пергамент, злегка змащений олією, або силіконовий килимок, або рукав для запікання, покладений на деко.
Сушити в розігрітій до 70 °С духовці близько 8 год. Можна сушити три дні у теплому місці або спершу підсушити 3–4 год у духовці, а потім досушувати 2–3 дні у теплому місці, на сонці. Нарізати смужками, згорнути рулетиками. Для тривалого зберігання скласти в банку, пересипаючи цукровою пудрою або цукром, і щільно закрити. Відкриту банку зберігати в холодильнику.
Чізкейк «Хмаринка»
[img data=def]19_08_2017_214608763/chyzkeyk.jpg[/img]
Такий чізкейк набуває особливої ніжності завдяки незвичним інгредієнтам — яблукам. А ще потрібно підібрати не сухий однорідний домашній сир.
Інгредієнти:
850 г нежирного однорідного не сухого сиру, 5 великих яєць, 160 г цукру, 3 ст. ложки з невеликим чубком крохмалю, 2 невеликі яблука, 1 ст. ложка лимонного соку.
Яблука очистити від шкірки, дрібно потерти, щоб утворилося пюре. Якщо сир рідкуватий, цього не робити. Збити сир із жовтками, крохмалем, яблучним пюре. До білків додати лимонний сік, збити до стійких піків, поступово ввести цукор. Акуратно ложкою змішати білки із сирною масою. Чашу мультиварки змастити маслом, обсипати борошном, надлишки струсити.
Викласти сирну масу, пекти у мультиварці 1 год 20 хв. або у духовці. Поставити форму з тістом у миску, наповнену окропом до половини, випікати 1 год. Після завершення випікання не відкривати 20 хв, відкрити, провести лопаткою по краях, дати повністю охолонути, дістати з форми, поставити на ніч у холодильник. Чізкейк буде ідеально різатися, якщо перед нарізанням ніж обдати окропом і насухо витерти. Можна пекти на основі з пісочного тіста, з фруктами, ягодами, шоколадом. Надзвичайно ніжний!
Пісний яблучний пляцок
[img data=def]19_08_2017_214608763/plyacok.jpg[/img]
Для тих, хто на Спаса дотримується посту, пропонуємо смачний рецепт без традиційного тіста. Крихти, олія та яблучний сік самі утворять його в процесі випічки! Яблука для пирога треба брати соковиті.
Інгредієнти:
По 1 скл. борошна, манної крупи та цукру, 2 ч. ложки розпушувача, 1 ч. ложка кориці, 100 мл олії, ваніль, 1 кг дуже соковитих яблук.
Змішати всі сухі інгредієнти. Яблука очистити від шкірки, натерти. У форму покласти пергаментний папір. Викласти 1/3 сухої суміші й половину натертих яблук, 1/3 сухої суміші, решту яблук і решту суміші. Рівномірно залити верх олією. Пекти приблизно 40 хв. за температури 180 °С.
***
За матеріалами видання
«Сімейний порадник»
***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].