Сьогодні «Таблоїд Волині» ділиться з читачами оригінальними рецептами однієї з найпопулярніших українських страв – борщу. Існує багато цікавих варіантів приготування цієї першої страви. Тож пропонуємо ознайомитись з деякими з них:
Пісний борщ з чорносливом і грибами
Гриби білі – 150 г, капуста – 200 г, буряк – 1 шт., морква – 1 шт., цибуля ріпчаста – 1 шт., томатна паста – 50 г, чорнослив – 5–6 шт., масло топлене – 50 г, чорний мелений перець, лавровий лист, сіль та зелень.
Відварити гриби у воді до готовності, потім процідити бульйон в окрему каструлю, а гриби охолодити й нарізати невеликими шматочками. Буряк очистити, нарізати соломкою, моркву натерти на грубій тертці, цибулю дрібно порізати.
На сковороді нагріти топлене масло, викласти туди моркву, цибулю й буряк, злегка обсмажити. Коли овочі пом’якішають, додати томатну пасту і тушкувати все разом. Після цього знову довести до кипіння грибний бульйон, покласти в нього нашатковану капусту й варити до готовності капусти.
Додати овочеву заправку, порізані гриби, промитий і розрізаний на половинки чорнослив без кісточки, лавровий лист, сіль і спеції за смаком, покип’ятити ще кілька хвилин, вимкнути вогонь і дати настоятися кілька хвилин.
Борщ київський
Яловичина на кістці – 250 г, м’якоть баранини – 250 г, капуста – 500 г, картопля – 400 г, буряк великий – 1 шт., квасоля – 100 г, яблуко кисле середнє – 2 шт., томатна паста – 100 г, олія – 2 ст. л., сало (шпик) – 50 г, цибуля ріпчаста – 1–2 шт., морква – 1 шт., корінь петрушки – 1 шт., корінь селери – ¼ шт., зелень петрушки свіжа – 1 пучок, перець духмяний горошком – 3 шт., сіль, масло топлене для смаження; для бурякового квасу – буряк середнього розміру – 6 шт., вода – 1,5 л.
Квас і квасолю слід приготувати заздалегідь. Потім приготувати бульйон – велику каструлю наповнити до половини водою, злегка нагріти, додати туди 0,5 л бурякового квасу, яловичину й варити до готовності, знімаючи пінку. Зварене м’ясо витягнути й нарізати шматочками.
Сиру баранину порізати маленькими шматочками, обсмажити до зарум’янювання, потім додати до неї очищений і порізаний соломкою буряк, тушкувати все разом протягом 10–15 хвилин, потім додати кілька ложок бульйону і тримати зажарку на вогні ще 20 хвилин. Моркву й білі коренеплоди потерти на грубій тертці, цибулю розрізати начетверо, одну частину відкласти, а три – дрібно порізати, підсмажити на олії разом з томатною пастою, додавши туди порізану зелень петрушки.
Сало розтерти до однорідної маси разом з подрібненими зеленню та відкладеною цибулею. У киплячий бульйон покласти нарізану кубиками картоплю і нашатковану капусту й варити 15 хвилин, потім додати тушковані буряки та баранину, спасеровані овочі в томатній пасті, нарізані часточками кислі яблука, зварену квасолю, товчене сало, лавровий лист, перець, сіль і проварити ще кілька хвилин. Подаючи на стіл, у тарілку з борщем покласти м’ясо, сметану й посипати нарізаною зеленню.
Борщ львівський
Кістки мозкові – 1 кг, сосиски – 3 шт., сало свинне – 50 г, картопля – 5 шт., морква – 1 шт.,буряк та ріпчаста цибуля – по 2 шт., оцет столовий 3% – 2 ст.л., паста томатна – 2 ст.л., цукор – 2 ч.л., прянощі та зелень – за власним смаком.
Спочатку зваріть з мозкових кісток бульйон. Окремо зваріть буряк, до напівготовності, вийміть і очистіть. Наріжте його соломкою, протушкуйте на салі з додаванням томатної пасти та оцту, приблизно хвилин 20-30. Сало можна замінити вершковим маслом. Якщо зажарка буде надмірно густа, можна злегка розбавити її бульйоном.
На великій тертці натріть моркву, дрібно пошинкуйте петрушку, дрібними кубиками – цибулю. Пасеруйте все це на маслі, до повної готовності. Додайте в бульйон порізану картоплю, буряк, зажарку, прянощі і цукор на ваш смак.
Окремо підсмажте на салі сосиски, попередньо нарізані кільцями. Додайте їх в готовий борщ після того, як вимкнете його.
Одеський борщ з бичками
Бички свіжі, капуста білокачанна – 2 качана, картопля – 3-4 шт., буряк – 2 шт., квасоля – 1 ст., морква, ріпчаста цибуля, корінь петрушки – по 1 шт., борошно пшеничне для обсмажування бичків, олія соняшникова, чорний перець горошком – 5-6 шт.
Для початку потрібно приготувати найпростіший борщ – пісний. Квасолю треба заздалегідь замочити в холодній воді – так вона звариться швидше.
Бички випатрати та очистити від луски. Посмажте рибу на пательні до готовності та додайте в борщ хвилин за 10-15 до готовності. Дайте борщу настоятися приблизно 1,5 години.
Відмінно поєднуються з цим борщем сметана, часник та червоний перець, бринза чи будь-який гострий сир. Такі додатки зроблять смак страви пікантнішим та неповторним.
Полтавський борщ з галушками
М'ясо птиці (на вибір курка, качка чи гуска) – 600 г, сало – 50 г, картопля – 3 шт., білокачанна капуста – 2 качана, морква, ріпчаста цибуля, буряк та корінь петрушки - по 1 шт., гречане борошно - 1 ст., сметана 20% - 1/2 ст., вода – 3 л, пюре з томатів – 2 ст.л., паста томатна – 3 ст. Л., масло вершкове – 50 г., часник – 1 середня головка, столовий оцет 3% – 1 ст.л., куряче яйце – 1 шт.
Спочатку відваріть з птиці бульйон. Якщо вона домашня, бульйон повинен варитися не менш ніж 2 години. Будьте готові, що вода наполовину википить. Після готовності м'ясо витягніть, звільніть від кісток, бульйон процідіть.
Зажарка готується за звичайним рецептом. Буряк виварити до білого кольору. Робити це треба, не прикриваючи кришкою, в іншому випадку у борщу з'явиться сильний буряковий запах.
Далі готуємо тісто для галушок. У велику ємкість налийте 2 склянки окропу, в ньому розведіть 1 столову ложку гречаного борошна, гарненько його розітріть ложкою. Додайте 1 яйце, а також всю іншу муку. Тісто замішайте до консистенції густої сметани. Тепер зачерпує його чайною ложкою, опускаєте в окріп, попередньо підсолений. Варяться галушки доки не почнуть спливати.
За 10-15 хвилин до повної готовності приправте борщ галушками, а перед подачею в тарілку додайте м'ясо птиці та присипте зеленню.