BLOG на нічку: як не вестися на фейки та маніпуляції

31 Січня 2024

Сьогодні у постійній вечірній рубриці «Таблоїду Волині» дізнавайтеся, як протидіяти фейкам та маніпуляціям у світі інформаційних технологій.

Своїми порадами на фейсбук-сторінці поділилася луцька телеведуча Галина Падалко.

Якщо бажаєте побачити і свій блог на сторінках нашого інтернет-видання – надсилайте тексти на електронну пошту: [email protected].

***

Із часів винаходу друкарського верстата принципи роботи ЗМІ залишалися незмінними: інформація йшла від професійних медіа виробників до пасивних медіа споживачів. Однак сучасні технології призвели до фундаментальних змін. Можливість легкого й швидкого доступу в Інтернет, поява соціальних мереж, в яких користувачі самі створюють контент, перетворює медіа споживачів у медіа виробників.

Цей фактор невблаганно спричинив широке поширення неправдивої інформації, або фейків, як це прийнято називати зараз, у медіа.

Фейк – щось неправдиве, що не відповідає дійсності. По суті це спеціальна підробка, мета якої – ввести в оману. У соціальних мережах фейки зустрічаються вкрай часто, деякі з них підривають мережу, збираючи безліч лайків і репостів.

Фейки поширюються:

1. Окремими людьми, які умисно розповсюджують брехню задля задоволення певних власних цілей. Наприклад, для дискредитації певної людини, політика, країни, ідеї.

2. Широкими масами через невміння відрізнити правдиву інформацію від брехні, нездатності критично мислити.

Фейки один з найдієвіших інструментів ведення інформаційної війни з Росією та чорних передвиборчих технологій. Всі пам'ятають сюжети про розп'ятого як Ісуса хлопчика у Слов'янську і обіцянки подарувати клаптик землі і 2 рабів за вбитих росіян.

Технології нестримно розвиваються і разом з ними невблаганно росте рівень небезпечності та «реальності» фейків. Одним з останніх відбитків ІТ у сфері фейків є так звані deep fake – технологія штучного інтелекту, яка дозволяє на уже існуючі відео накладати фото окремих людей і синтезувати нові відео, уже з новими обличчями.

Нові алгоритми роблять технологію все більш відточненою та реалістичною. Це використовувалось для очорнення політичних гравців, публічних людей, відомих бізнесменів.

Перша публічна поява технології стало на платформі Reddit, де особи таких зірок, як Скарлетт Йоханссон, Дейзі Рідлі і Емма Уотсон, були використані в роликах еротичного характеру. Пізніше ці відео з'явилися в Facebook та інших соціальних мережах. Скандал був настільки гучним, що про боротьбу з deep fake заговорив Цукерберг, який пригрозив відкоригувати правила публікації контенту.

Пізніше він і сам став жертвою технології: в доволі реалістичному ролику, змонтованому за допомогою штучного інтелекту він начебто говорив про те, що він контролює світ за допомогою інформації та даних.

5 порад, як захиститися від фейків

1. Критично мислити. Аналізувати та сумніватися в тому, що читаєте в інтернеті, особливо в соціальних мережах. Критично сприймати інформацію «з телевізора», «з радіо» та особливо з вкрай ефективного джерела інформації «баба бабі сказала».

2. Читати глибоко. Не сприймати інформацію лише з заголовків чи коротких дописів ваших друзів, які подаються разом з якимось матеріалом у соцмерехах. Дуже часто заголовки бувають маніпулятивні і такі, які не висвітлюють зміст статті, а лише мають намір привернути увагу, або зманіпулювати вами.

Наприклад, заголовок «Помер президент» не обов'язково означає смерть Президента України, як мимоволі може подумати більшість українських читачів. Померти може Президент Уругваю, що матиме мале значення для вітчизняних медіа споживачів.

3. Ставити питання: «Кому це вигідно?» ми можемо не знати достеменно, припустивши кілька варіантів, але саме питання нас стимулюватиме до аналітичних роздумів.

4. Перевіряти інформацію. Шукайте першоджерело і перевіряйте на правдивість. Дуже часто ЗМІ посилаються на фейкові акаунти або спеціально створені сайти-одноденки, які запущені з метою розповсюдження фейку. Також шукайте підтвердження інформації в інших джерелах.

5. Користуватися надійними джерелами інформації. ВВС, Українська правда, Радіо Свобода, Громадське, Конкурент. Вони мають хорошу репутацію, але й навіть у них, буває, проникають фейки.

Сприймайте інформацію критично та аналізуйте усе, що потрапляє у очі!

Тільки так ми зможемо змінити вплив інформації на себе, послабити її руйнівну дію та бути свідомими!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: BLOG НА НІЧКУ: ЩО ГОВОРИТЬ ПРО ХАРАКТЕР ЧОЛОВІКА МІСЯЦЬ ЙОГО НАРОДЖЕННЯ

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter