Поради від луцьких психологинь: як побороти депресію в період карантину

24 Березня 2020

Кепський настрій, відсутність сну, занижена самооцінка, хронічне відчуття втоми – головні симптоми депресії. Важливо зрозуміти, що це не щось тимчасове та незначне, депресія – серйозний психічний розлад.

«Таблоїд Волині» вирішив розпитати луцьких психологинь про цю хворобу та дізнався, як з нею боротися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗАПИТАЙ У ПСИХОЛОГА: ЯК УНИКНУТИ ОСІННЬОЇ ДЕПРЕСІЇ ТА РОЗПІЗНАТИ ДЕПРЕСИВНИЙ СТАН

Кондратюк Оксана Миколаївна – практична психологиня Волинської обласної психіатричної лікарні:

«Депресія – це один з найбільш поширених психічних розладів. Жінки страждають депресією частіше, ніж чоловіки.

Для депресії характерні певні симптоми, а саме: відсутність настрою, відчуття апатії, втоми, сонливість або безсоння, тривога, суїцидальні думки.

Під час депресії можуть проявлятися не всі симптоми, а лише деякі, в залежності від її типу. Якщо людина відчуває дані симптоми понад два тижні, то потрібно обов'язково звернутись до спеціалістів, які зроблять діагностику та назначать ефективне лікування.

Якщо в людини діагностований легкий ступінь депресії, то можна обійтись лише психотерапевтичними методами, якщо ж депресія середнього та важкого ступеня, то поєднується фармакотерапія з психотерапією.

Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням та не слухайте порад, типу "візьми себе в руки, піди в церкву, поїзди на город". Пам'ятайте, що депресія – це хвороба, а хворобу потрібно лікувати у відповідних спеціалістів.

Для профілактики депресивних станів потрібно вчитися мислити позитивно. Коли сталося щось неприємне, не запитуйте: "за що?", а запитайте у себе: "для чого". Звертайте увагу на свої сильні якості, у будь-якій неприємності шукайте нові можливості та ресурси».

Тетяна Євтушок – гештальт-психотерапевтка, психологиня, коучка:

«Депресію можна описати, як страждання болісного сприйняття і відчуття відсутності та пустоти.

Вона може бути декількох типів:

– Реактивна (на втрату дорогої людини, роботи та ін.).

– Меланхолічна (залежить від організації індивідуального досвіду та стилю реагування).

– Органічного походження (хвороби, гормональний фон та реакція на медикаменти).

Під час депресії людині характерно: поганий настрій, недостатність інтересу до занять та активності, недостатність енергії та хронічне відчуття втоми, почуття провини та зниження самоповаги, втрата відчуття сенсу та відчай, порушення соціального функціонування, зниження або підвищення апетиту, зміни смакових відчуттів, порушення сну, порушення концентрації уваги, труднощі в прийнятті рішень, відсутність мотивації та відчуття задоволення, відсутність почуття надії.

Що важливо?

При депресії реактивного типу важливо пройти етапи проживання горя/втрати, аби прожити біль. Зважаючи на те, що депресія характеризується болісним відчуттям відсутності і пустоти, важливо дозволити собі “залишатись” з власним тілом (відчувати його, проживати відчуття, які в ньому з'являються, не блокувати їх, звернути увагу на дихання), з часом (дозволити часу зцілювати, але при цьому бути активним, зусиллям наповнювати свій час – планувати день і т.д.) та з іншою людиною (саме присутність інших людей поруч наповнює життя сенсом, дає тепло, необхідне для заповнення пустоти втрати та допомагає з часом формувати нові потреби).

Найважчою вважається депресія меланхолічного типу, адже характеризується втратою звязку з причинами, тому людина не може розпізнати причинно-наслідкову реакцію і не відчуває сенсу, відчуває втрату надії. Звичайно, важливо звернутись до психотерапевта/психолога за допомогою. Регулярні консультації з кваліфікованим спеціалістом допоможуть розібратися з минулим досвідом, реорганізувати його сприйняття, прожити важкі почуття, особливо почуття вини, характерне при депресії, та віднайти причинно-наслідкові звязки, аби навчитись долати труднощі, пов'язані з переживанням депресивного досвіду.

Важливо пам'ятати, що необхідно заповнювати пустоту, внутрішню та зовнішню:

– Робити щось по-новому. Можна скласти список звичних справ, а потім продумати, як рутинне можна робити по-іншому. Це можуть бути елементарні справи: починаючи чищенням зубів та закінчуючи новими маршрутами в магазин чи на роботу. Це розкриває творчий потенціал пристосування до звичного та розблоковує енергію збудження і інтерес до життя (як кажуть: “Апетит приходить під час їжі”).

– Готувати їжу (цей процес допомагає відновлювати причинно-наслідкові звязки на елементарному рівні, бути в активному процесі та бачити результат, рекомендується також вживати в їжу ті продукти, які раніше не любили).

– Обов'язково включити у свій день спорт або трудову активну фізичну діяльність (трудотерапія). Це допоможе на фізичному рівні впоратися з зажимами, які створюються через блокування та витіснення болісних психологічних відчуттів, а вони завжди живуть в тілі, та вивільняти гормони щастя та подолання болю – ендорфіни. Сюди ж віднесемо прогулянки на свіжому повітрі.

– Присутність значимої іншої людини або інших людей загалом. Як вже зазначалось – найгірше, що ви можете зробити при депресії – це усамітнитись. Лише в присутності інших людей ми можемо відчути тепло, яке заповнює внутрішню депресивну пустоту. З цього тепла і народжується надія та з'являються нові потреби, які будуть мотивувати. Не довіряєте собі – довіртесь людям поруч, дозвольте собі нічого не робити.

– Читати книги, особливо, біографії творчих людей (письменників, поетів, художників, режисерів, акторів, композиторів), які страждали депресією.

Підсумовуючи коротко:

– бути активним;

– бути в процесі;

– бути новим/креативним;

– бути в контакті з тілом;

– бути в контакті з іншими».

Юля Дзюба – психологиня:

«Депресія – найпоширеніший психічний розлад в Україні. Її ознаки: пригнічення, втрата інтересу, тривога, сонливість, безсоння, зміна харчової поведінки, зниження самооцінки, відчуття провини, думки про самогубство.

Профілактика:

– думайте позитивно;

– давайте вихід негативним емоціям (екологічно);

– діліться своїми думками, страхами з тими, кому довіряєте;

– баланс напруження/розслаблення;

– фізична активність;

– не вимагайте від себе надто багато;

– давайте собі можливість помилитися, бо це досвід;

– будьте милосердні з собою.

Як боротись з депресією?

Все залежить від форми, адже є легка, середня і важка.

Допомога при легкій формі:

1. Поділитись з кимось своїми переживаннями.

2. Звернутись за допомогою до фахівця.

3. Фізична активність, хоча б мінімальна.

4. Частіше виходити з дому і бути серед людей.

5. Здорова їжа (корисна, свіжа, красива).

6. Музика.

7. Спілкування з друзями, рідними, які вміють підтримати і зрозуміти.

8. Творчість.

9. Книги».


***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter