Молоко, імбир і роздільне харчування: луцька фуд-тренерка спростувала популярні міфи

27 Вересня 2020

Чому молоко – не таке корисне, яким його рекламують, а імбир – не запорука міцного імунітету? На ці та інші питання відома луцька фуд-тренерка Наталія Тарапата відповіла під час ексклюзивної лекції в рамках другого заняття школи MZMspecial.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕФІЛЕ, ІНСТАГРАМ ТА ІГРИСТЕ: ЩО ВІДБУВАЛОСЯ НА ПЕРШОМУ ЗАНЯТТІ MZMSPECIAL. ФОТО, ВІДЕО

«Таблоїд Волині» також відвідав лекцію та ділиться з читачами деякими цитатами нутриціологині. Дізнатися більше про секрети правильного харчування можна, ставши учасницею вищезгаданого проєкту.

***

Більшість хвороб сучасності – це ті, які ми «наїли». Традиційна медицина стандартів медикаментозно лікує наслідки та симптоми захворювань сучасності, зазвичай лишаючи поза увагою причини, які призвели до подібного стану. Левова ж доля причин подібних недугів приходиться на спосіб життя та харчування. Псоріаз, алергії, акне і дерматити, цукровий діабет другого типу, порушення роботи щитовидної залози та органів ШКТ, нейрогенеративні захворювання є переважно наслідками саме неправильного способу життя, а не генетичною спадковістю. Навіть генетики сьогодні стверджують, що фактор спадковості впливає не більше, ніж на 20%. І те, що раніше вважали сімейними генетичними захворюваннями, виявилося лише сімейними харчовими традиціями.

***

Підрахунок славнозвісного КБЖУ (калорії, білки, жири, вуглеводи) ніколи не є точним, ці цифри завжди лише для орієнтира. По-перше, неможливо точно порахувати вміст нутрієнтів у продуктах. По-друге, кожен організм зможе вибити абсолютно різну кількість нутрієнтів з одного і того самого продукту. Те, що людина спожила 30 г білка з їжею, ще не означає, що ті самі 30 г білка засвоїлися. Аналогічно – споживання БАДів чи їжі, яка містить потрібні мікронутрієнти, не означає їх лінійного засвоєння організмом. Для повноцінного засвоювання потрібна оптимальна робота всіх органів ШКТ, достатня кислотність шлунку, здорові ферментативна система і кишківник і – знов приходимо до основи – обов’язково збалансований раціон. Недостатня кислотність призводить до неповноцінного засвоєння білка та його дефіциту. Дефіцит білка своєю чергою означає нестачу транспортної функції для засвоєння всіх інших нутрієнтів, скільки б ми їх не споживали з їжею або добавками. Некоректна робота жовчного призведе до незадовільного засвоєння жирів, а значить – до дефіцитів всіх жиророзчинних вітамінів та функцій, з ними пов’язаних.

***

ЗОЖ – це не так дорого та недоступно, як нам намагаються це довести зож-маркетологи.

Основа здорового плану харчування – це в першу чергу баланс білків, жирів та вуглеводів, а не присутність у раціоні ягід годжі, асаї або чіа. Десяток яєць (а це прекрасний білок з високою біодоступністю) вартує всього 22 грн (за 60-70 г білка зі 100% ним амінокислотним профілем), пачка гречки, перлової крупи, коричневого рису – близько 45 грн (повільний вуглевод, який також багатий на вітаміни мінерали). У якості жирів добре вживати баланс як насичених , так і ненасичених жирів. Це сало, м’ясо, птиця з насичених та риба, горіхи, оливкова олія, насіння з ненасичених.

Вітаміни та мінерали містяться у достатній кількості у локальних українських продуктах, яким можна з впевненістю передати пальму українських суперфудів: волоські горіхи, насіння льону, чорниця, коренеплоди, всі листові овочі та зелень.

***

Імбир, який суттєво підскочив у ціні під час пандемії, не є панацеєю від захворювання, оскільки не існує жодного окремого продукту, який забезпечує імунітет. Наш організм нелінійний, тому немає одного препарату або продукту, який би забезпечив імунітет.

По-перше, незамінних продуктів не існує і завжди є альтернативний продуктовий ряд з аналогічними властивостями. Імуностимулюючими продуктами є всі джерела гірких смаків (ріпа, редис, рукола, продукти-джерела фітонцидів часник, цибуля, капусти), куркума, ягоди, трави та зелень, також джерела рослинного та тваринного білка.

Є продукти, які закривають дефіцити у певного організму, є ті, що живлять корисну мікрофлору, є продукти, які відповідають за фази детоксикації у печінці, ті, що будують клітинні мембрани, а значить, будують захист на клітинному рівні. Все це треба вживати збалансовано, регулярно, системно, а не лише під час пандемії. Саме наші щоденні дії та постійні збалансовані тарілки і будують імунну систему.

Також за час пандемії вчені провели дослідження та виявили, що люди з некомпенсованими дефіцитами, зокрема з дефіцитом вітаміну D більш схильні до ризику захворіти на Covid-19. Тож, як бачите – справа зовсім не d імбирі.

***

Лінійного підходу там, де тема стосується людського організму, не існує. Так само як і жодна загальновідома дієта, яка має назву, не є оптимальною в зрізі конкретного організму, будь то популярні кето, Дюкана або будь-яка інша система харчування. Такі підходи зазвичай вносять суттєві обмеження (читайте – дефіцити) в раціон, або ж, навпаки, надлишки нутрієнтів, що не є здоровою опцією для наших органів. Спочатку треба вивчити стан даного організму, органів, гормонів, виявити наявні дефіцити, які можна компенсувати, спосіб життя та генетичні схильності, потім вже визначається загальна тактика по раціону.

***

Користь від вживання молока варто переосмислити тим, хто трактує його як головне джерело кальцію. «Пийте діти молоко – будете здорові» – відомі рекламні слова, які вже давно втратили актуальність. Часто молоко сприяє розвитку акне у підлітків та в цілому перевантажує органи ШКТ, особливо якщо вже є певні захворювання. Стосовно ж джерел кальцію – в таких продуктах як броколі та інша листова зелень, горіхи, насіння та кисломолочна продукція він міститься у достатній кількості, а бонусом з цими продуктами ви отримаєте потужній антіейдж коктейль.

***

Чистих продуктів – безглютенових, безкофеїнових або ж безлактозних – не існує. Є рівень припустимого вмісту даної речовини. Тому, наприклад, якщо ми говоримо про безлактозне молоко, це молоко з лактозою, в яке додається фермент лактаза, що допомагає його перетравлювати.

***

В харчування варто дотримуватися принципу Паретто: 80/20. Це допоможе уникати зривів з одного боку, і полегшить дотримання системи з іншого. 80 відсотків їжі має бути збалансованою та режимною, тоді у 20 відсотків можна дозволити собі слабкості у вигляді чітмілу.

***

Користь роздільного харчування, якщо це не показано з медичної точки зору для конкретного організму, не доведена та не має жодного наукового підґрунтя. В біохімії є поняття активаторів та кофакторів, коли наявність однієї групи продуктів є обов’язковою для засвоєння другої.

Так, найпотужніші ефекти дають саме комбінації нутрієнтів, а не їхнє розділення: наприклад, цинк з вітаміном А забезпечують міцну імунну систему, фолієва кислота з вітаміном С будують міцну ДНК, залізо в комбінації з вітаміном С – міцну кровоносну систему, а кальцій з вітаміном D – кісткову.

Звичайно, є важкі для травлення комбінації, популярні в українській кухні, яких варто уникати: це м‘ясо з крохмальною їжею (такі страви, як картопля з м’ясом або макарони по-флотськи). Найкращим гарніром для м'яса завжди виступатимуть овочі та зелень.

І пам'ятайте – найкраща дієта – це зовсім не дієта. Це – підібраний під ваш організм оптимальний раціон, при споживанні якого ви почуваєтеся повними сил, бадьорими та красивими!

***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter