Як культура змінює свої ролі: підсумки фестивалю «Фронтера»
Загалом під час фестивалю відбулося 18 подій!
31 Липня 2024
Успішно!
З 2 по 4 серпня фестиваль «Бандерштат» вже втринадцяте зібрав поціновувачів української музики, теплих розмов з провідними журналістами та громадськими діячами, а також любителів літературних читань.
Текст: Іра ТВЕРДА
Фото: Лідія КОЖЕВНІКОВА, Іра ТВЕРДА
З 2 по 4 серпня фестиваль «Бандерштат» вже втринадцяте зібрав поціновувачів української музики, теплих розмов з провідними журналістами та громадськими діячами, а також любителів літературних читань. На Волинь завітали тисячі фестивальників зі всієї країни, щоб відчути енергетику українського духу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЩО ВОЛИНЯНИ ДУМАЮТЬ ПРО «БАНДЕРШТАТ»
«Таблоїд Волині» поспілкувався з найяскравішими гостями фестивалю та дізнався, чому в серпні вони виділяють три дні для «Бандерштату».
Марія (село Княжий Міст, Львівська область)
«Це мій п’ятий "Бандерштат". Всі роки я була волонтером – перший рік в технічній групі, а протягом чотирьох наступних працюю з різними сценами. Очікую найбільше гутірок з Майєю Москвич, Дмитром Лазуткіним та Сергієм Стерненком, з гуртів – "Один в каное", "Бумбокс", "Фіолет". На жаль, в перший день було мало людей. Це, мабуть, пов’язано з тим, що був скромний лайн-ап музичної сцени. Але ми впевнені, що в наступні дні люди підтягнуться.
Свої африканські косички давно хотіла, але вирішила тільки зараз зробити, перед фестивалем. Над зачіскою працювали чотири години, заплітали мама з сестрою. Вони носяться від півтора до трьох місяців, потім розплітаються».
Майя: «Мені десять років, займаюся козацьким бойовим мистецтвом тільки рік. Мене привели сюди старші брати, які теж тут займаються. Ми вже вдруге на "Бандерштаті" з командою. Тут тренуємося, виступаємо, робимо різні саморобки. Таку яскраву зачіску мені зробила мама ще перед літнім табором. Думаю, після фестивалю буду її розплітати».
Леля: «А мені дев’ять, бойовим мистецтвом займаюся вже чотири роки. Косички зробила мама спеціально до "Бандерштату"».
«Я проходжу службу в Маріуполі, а зараз у мене відпустка, тому приїхав на "Бандерштат" відпочити. На фестивалі не вперше. Востаннє був, правда, в 2016 році, коли ще дійство проходило на іподромі. Ця локація набагато краща, хоча дерев не вистачає.
Як на мене, цьогорічному фестивалю не вистачає атмосфери, яка була в попередні роки. Всі відгороджуються один від одного, раніше люди були більш дружними. Щодо зміни формату фестивалю, коли гутірок та читань більше, ніж музики – думаю, так краще. "Бандерштат" – фестиваль національно-патріотичного духу, тому тут мають більше уваги приділяти спілкуванню. Щодо музики, хотілося б більше місцевих невідомих гуртів.
Своє перше тату набив у 18 років, бо сподобалось, як виглядає на інших. Тут карабін і Карпати – моя любов до гір, а всі інші тату – просто гарні малюнки, які мені подобаються».
Аня: «Я працюю в організації кількох фестивалів, таких як "Atlas Weekend" та "Urban", але про "Бандерштат" дізналася з соцмереж. Обирали між дніпровським фестивалем "BEZVIZ" та вашим "Бандерштатом". Вибором дуже задоволені: місто сподобалося, багато української мови, якої не завжди вистачає в Києві».
Дарина: «В Луцьку ми вперше, приїхали ще у п’ятницю. Першого вечора довго були на дискотеці, також встигли відвідати замок. Наші наклейки та малюнки – для фану, настрою. Звикли, що в Києві на таке ніхто не звертає уваги. Найбільше чекаємо виступу "Карни", а гутірки чули фактично всі, бо намет стоїть поблизу тієї території».
Таня: «Я вшосте на фестивалі. Прийшла сюди заради одних "Space of Variations". Мені здається, фестиваль дещо втратив рівень. Розчарувало, що аудиторія негативно реагувала, коли вокаліст говорив російською. Думаю, це було образливо».
Тая: «На "Бандерштаті" я вперше. Щодо виступу вокаліста "Space of Variations" російською мовою, підтримую Таню – це неповага до музикантів, але атмосфера тут хороша. Наші сьогоднішні образи – повсякденні, спеціально не готувалися. Мамі дреди подобаються, а от люди в Луцьку реагують дуже дивно, ніби я з іншої планети. Над ними працювали шість годин».
«Я вдруге на "Бандерштаті". Минулого року була із зеленим волоссям і, до речі, тоді я також спілкувалася з "Таблоїдом Волині". Цьогоріч я була білявкою, а перед фестивалем пофарбувалась. Мені комфортно з таким кольором. Люди реагують нормально, але деякі фотографують без дозволу і це бісить. На жаль, цього року одна сцена, тому я трохи розчарована. Це незручно, в перший день не було чути вечірніх розмов біля ватри через діджея. З гутірок чекала на Яніну Соколову, а з музики – "Карну", "Жадан і Собаки"».
«На "Бандерштаті" я з 2011 року, останні два роки – організатор гутірок. Я, як організатор, абсолютно задоволена гутірковою сценою, тому що люди приходять, слухають, задають питання. Ми запрошували тих спікерів, які будуть цікаві всім відвідувачам».
Як на мене, цьогоріч музики не менше, вона просто крутіша. Шкода, але фізично нема можливості почути всіх, тому що гутірки накладається трохи з музичною частиною по часу. Насправді, дуже люблю українську музику, тому не збираюсь просто стояти».
«Я представляю авторські керамічні роботи на ярмарці фестивалю. Була ще на найпершому "Бандерштаті". Потім зробила невелику перерву, а потім скучила за цією енергією, позитивом, спілкуванням… Тому вирішила, що цьогоріч буду вдома – на "Бандерштаті".
Я майстриня кераміки вже понад 35 років, тому на подібних заходах проводжу майстер-класи. "Бандерштат" люблю за атмосферу та толерантність. Приємно, що це безалкогольний фестиваль, тобто люди шукають цей драйв у собі.
Для мене яскравий образ – це такий собі дрес-код. Я українка і для мене моя коса дуже важлива: вся інформація в ній. ЇЇ треба любити і плекати. До речі, моя коса найдовша на Волині, вона навіть записана в рекордах. Довжина – 1,66 метрів».
Ліза: «Я втретє на "Бандерштаті". Мешкаємо в наметовому містечку і повертаємось сюди за атмосферою. На інших фестах ми ще не були. Найбільше чекали Іздрика на гутірках».
Денис: «А з музики чекаємо на "Тартак", "Жадан і Собаки", "Бумбокс" і "Карна". Останню минулого року пропустили, тому хочемо послухати цьогоріч».
«Бував на "Файному Місті" та "Західфесті", а от на "Бандерштаті" – вперше.
Все подобається, адже я бачу приємних людей, радісні обличчя, які зустрічають посмішками. По музичній частині теж все подобається, бо слухаю українську музику і багато виконавців з програми фестивалю входять до моїх плей-листів. Гутірок ще не відвідував, з музичної сцени чекаю найбільше "Бумбокс".
Щодо костюма, то я без них не їжджу на фестивалі. Сьогодні я хаскі з лапами єті».
***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].