Юні лучани перемогли у міжнародному конкурсі в Парижі. ФОТО
Луцька студія Spivanochka Show – лауреат першої вокальної премії на фестивалі-конкурсі, який відбувся в Парижі
03 Листопада 2022
Успішно!
Про луцький вокальний ансамбль "Співаночка" знають не лише в Україні, а й в Європі
Текст і фото: Юлія Остапович
Фото: з архіву Тетяни Ярошик
Незабаром луцький вокальний ансамбль «Співаночка» святкуватиме своє 15-річчя. За ці роки про них дізнались і полюбили не лише в рідному Луцьку та Україні, а й в Європі. Колектив є активним учасником різних європейських конкурсів та фестивалів, більше того «Співаночка» вже має свої філії у Ванкувері (Канада), Польщі, Італії та Іспанії. Аби бути постійно в тренді, колектив навіть осучаснив свою назву на Spivanochka Show.
Творча керівниця колективу Тетяна Ярошик розповіла «Таблоїду Волині» чому «Співаночка» вирішила виступати на сценах Європи та які корисні звички й ідеї з’явились у них після відвідин європейських країн.
Тетяна Ярошик називає «Співаночку» унікальним колективом, адже його склад і кількість постійно змінюється, бо фактично щодня сюди приходить новий учень. Педагогиня каже, що працює з усіма дітьми, які хочуть чогось досягнути у вокальному житті й називає своїм найголовнішим завданням знайти в кожній дитині унікальність і це вкласти в її голову.
«Співаночка для мене – це сім’я. Тому учні – це мої діти, а їхні батьки – це мої друзі», – впевнено сказала Тетяна Ярошик.
Педагогиня навчає вокалу навіть трьохрічних дітей, а в тур «Співаночки» Європою найменшій дитині, яка їхала без супроводу батьків, було 6 років. Хоча зазвичай діти такого віку їздять виступати за кордон під наглядом своїх мам, з якими під час таких поїздок й подружилась Тетяна Ярошик.
«Мені пощастило в житті, бо можу поєднати в своїй професії справи, які мені найбільше подобаються: я люблю дітей, співати і подорожувати. І ми їздимо щоб показати свою творчість не лише в Луцьку, а й за кордоном», – мовила Тетяна Ярошик.
Починав колектив з того, що їздив з концертами містами України. 9 років тому, коли був вибір їхати в Крим чи за кордон, обрали поїздку в Болгарію на міжнародний конкурс і ані трохи не пошкодували про це. Перші враження від цієї поїздки Тетяна Ярошик пам’ятає й досі в деталях. Цього літа колектив відправиться в Болгарію вдев’яте. За цей час вони трохи вивчили болгарську мову й навчились виконувати пісні болгарською, та й болгарам теж цікаві українські пісні та культура.
Саме після подорожей «Співаночки» країнами Європи виникла ідея створити міжнародний проект «З Україною в серці», який спрямований на культурну підтримку українців у світі. Адже колектив багато їздить виступати в українські діаспори в Іспанії, Італії, Польщі, Угорщини. Цього року колектив запрошують вкотре виступити в Іспанії, але вже в інших містах. У планах «Співаночки» – розширити свої кордони і поїхати з концертом в Канаду де, до речі, живе чи не найбільша українська діаспора в світі. Однак ця поїздка – затратна, тому колектив шукає спонсора.
За словами Тетяни Ярошик, виступаючи в країнах Європи, перш за все було помітно наскільки різні тамтешні люди і наші в плані поведінки. Втім саме відвідуючи європейські міста та спілкуючись з європейцями й наші люди навчились бути таким ж як вони (особливо нинішнє молоде покоління) – такими ж розкутими та простішими в плані спілкування.
«Мене дуже вразила там сама культура поведінки і те, як люди вміють себе вести в громадських місцях, на вулиці. У Відні приємно вразили велодоріжки, по яких не можна ходити, бо нам пояснили, що якщо на тебе наїде велосипедист на цій доріжці, то правим буде він. Тому навіть переходячи таку доріжку треба також уважно дивитися так, як ти переходив би автодорогу», – розповіла Тетяна Ярошик.
Після такого досвіду у себе вдома, в Луцьку, артистка ніколи не ходить велодоріжками, бо ж має чітке розуміння, що вони – для велосипедистів, а не пішоходів. Також саме у Відні вона вперше побачила майданчики для вигулу собак. Такий майданчик, до слова, є вже облаштований і в Луцьку, неподалік 21-ї школи.
«Після відвідин Європи в своєму власному побуті я навчилась раціонально використовувати воду. В європейців – це норма і вони дуже стежать за раціональним використанням води, використовують паперові пакети для продуктів та й взагалі в них дуже популярний еко-напрямок», - додала керівниця «Співаночки».
До слова, оскільки колектив багато виступає за кордоном і в них є в репертуарі й пісні англійською, то з ними займається викладачка англійської мови, яка стежить щоб була точна вимова, не було акценту та вчить цієї мови. Сама ж Тетяна Ярошик також продовжує вдосконалювати свій рівень англійської, адже має мрію викладати вокал цією мовою.
Що ж до рівнів в організації концертів в Європі та Україні, то й тут колектив «Співаночки» теж відчув різницю. Навіть з позиції глядача ці відмінності помітні, адже на концертах, які відбуваються в Європі, вже давно немає того пафосу та довгої частини з представленням всіх регалій учасників.
«Там все набагато простіше. Між сценою і глядачем дуже тонка грань. Тому глядач сидить в розслабленому вигляді і отримує насолоду. За сценою люди теж її отримують, і ми ( вдома) також отримуємо насолоду, але досить часто вона буває якась знервована і це стосується не лише мене, як виконавиці. Наприклад діти за кордоном можуть вийти, зіграти дві ноти, в одну не потрапити, а їм все одно кричатимуть «Браво!». В нас же ледь не цілий кримінал, коли дитина заспіває не так, як вчили в музичній школі», – розповіла Тетяна Ярошик.
Зі своїми учнями педагогиня має таку практику, що коли дитина й допуститься помилки, то вона все одно молодець, бо вона спробувала, і на цей момент вийшло супер, а наступного разу працюватимуть над цим і буде ще краще. Адже похвала – найкращий стимул працювати.
Найяскравіша публіка, яка запам’яталась «Співаночці» за часи гастролів Європою, була минулого літа в Іспанії на фестивалі. Тоді колектив представляв Україну і підтримати їх прийшло безліч українців, які живуть там. За словами пані Тетяни, тоді було дуже душевно, і діти настільки отримали віддачу від публіки, що покидали сцену з піднесенням та ейфорією.
«Це щастя артиста коли він виходить заряджений зі сцени і це одне з завдань мене, як викладача. Я прощаю інколи фальшиві ноти, коли в них є щирі та живі емоції на сцені. Я за щиру емоцію і відкритих дітей», – сказалаТетяна Ярошик.
Варто додати, що ще минулого травня керівниця вокальної студії «Співаночка» організовувала тематичну вечірку на тему євроінтеграції, яка була присвячена, в першу чергу, хітам «Євробачення». Її підопічні промоніторили доросле та дитяче «Євробачення» щоб обрати собі пісню для виступу. Тоді діти співали хіти, були пісні з постановками, а в кінці вечора обрали переможця їхнього маленького «Євробачення». Таким чином вдалось підготувати дітей та їхніх батьків до того, щоб взяти участь у офіційному конкурсі дитячого «Євробачення».
Влітку вони зняли кліп та проморолик і подали заявку на відбірковий тур, що проходив в Україні і потрапили в першу 10-ку. І хоча на дитяче «Євробачення» поїхати не вдалось, але це був цікавий й потрібний досвід.
Окрім того в «Співаночці» проходять й інші тематичні вечори – «Українські вечорниці», де вони співають українських пісень. Таким чином, в колективі намагаються вчиняти так, як заповідав великий «Кобзар» Шевченко – «чужому научайтесь і свого не цурайтесь», розвивати свою культуру і знайомитись з іншою. Адже щоб іти в ногу з часом і бути сучасними підопічні Тетяни Ярошик повинні орієнтуватися, що робиться в світі, і знати репертуар пісень, які звучать на європейських радіо- та телеефірах.
Поїздки в Європу дозволили колективу заявити про себе не лише в межах України. До того ж ці подорожі дали можливість не лише отримати новий досвід, побачити нову країну, її культуру, а й познайомитись з різними людьми та налагодити нові контакти, завдяки чому тепер постійно отримують запрошення виступити за кордоном.
«Європейські поїздки дали «Співаночці» історію. Адже саме колектив, якому в жовтні буде 15 років, пише власну історію, яка складається не лише зі здобутків та концертів, а й зі спільних подорожей, традицій та дружби між дітьми. Ви не уявляєте, яка я щаслива, коли я бачу як мої учні спілкуються та дружать між собою, мають свої традиції, коли, наприклад, після репетицій всі разом ідуть на піцу тощо. Подорожі ж дозволяють згуртувати нас, саме під час таких поїздок сповна відчуваєш себе одним цілим, відчуваєш цей дух родини та любові один до одного», – додала під кінець розмови Тетяна Ярошик.