Рецепти куті за кілька днів і за кілька годин

03 Січня 2019

Кутя на Святвечір – найважливіший атрибут столу. Це не просто страва з зерном і медом, а символ. У давні часи вважали, що поява на світ малюка, відкриває межу між живими і світом померлих, тому у Святвечір, за звичаєм, не тільки раділи появі Христа, але й згадували про померлих предків.
Саме тому всі інгредієнти куті символізували щось:
Зерно в куті символізує плідне життя, воскресіння, вічне життя та кругообіг життя. Тобто безсмертя, або переродження душі.
Макове молоко і мед в куті – це символ достатку і родючостів на землі, і життя в раю. Якщо брати окремо мед, то він вважається символом солодощі і земних насолод.

А якщо говорити окремо про різдвяну кутю, то вважається, що чим ситніше вона, тим краще. Якщо вона буде багатою і смачною, то наступний рік буде вдалим, з прекрасним урожаєм і достатком сім'ї.

Традиційний рецепт куті з пшениці з медом та родзинками

Інгредієнти:

2 склянки пшениці
3 л води
1 склянка маку
півсклянки посічених ножем волоських горіхів
150 г родзинок
1/3 склянки меду
1 неповна склянка цукру-піску

Приготування куті з пшениці

Підсушіть зерна пшениці в духовці при максимальній температурі (200-250 градусів) 1 годину. Час від часу помішуйте, щоб зерна не підгоріли. Потім промийте і замочіть в холодній воді на цілу ніч.

Розведіть мед у 3/4 склянки гарячої води. Тим часом залийте зерна пшениці 3 літрами води і доведіть до кипіння, варіть на слабкому вогні не менше 3-4 години, поки зерна не тріснуть.

Прокип'ятіть на слабкому вогні мак, відкиньте на сито і розтовчіть макогоном у ступці або мисці, відкладіть.

Родзинки замочіть на 5-10 хвилин у невеликій кількості не дуже гарячої води.

Коли все охолоне, змішайте зерна, мак, родзинки, мед, цукор у мисці. Поставте кутю на холод.

Рецепт куті з рису

Інгредієнти:

рис
мак
волоські горіхи
родзинки
мед (або цукор)
сіль за смаком
узвар або кип'ячена води
вода сира

Приготування куті з рису

Помийте мак, залийте окропом на 1 годину, потім злийте воду, мак розітріть до білого кольору в ступці товкачиком або комбайном.

Родзинки помийте і залийте окропом на 30 хвилин. Горіхи подрібніть і трохи підсушіть на сковороді або в духовці.

Рис переберіть, помийте, залийте водою, доведіть до кипіння і промийте холодною водою. Потім знову залийте рис водою і варіть на повільному вогні до готовності 15-20 хвилин. У процесі варіння додайте трохи цукру, щоб рис не розварився. Злийте воду.

Мед розведіть узваром або кип'яченою водою.

Змішайте зварений рис, родзинки, горіхи, мед, посоліть за смаком. Якщо кутя виявиться густою, можна додати ще узвару або кип'яченої води.

Кутю не слід довго зберігати, інакше мед може забродити, родзинки додадуть куті кислоту, а горіхи наберуть вологи і не будуть хрусткими.


Кутя по-лемківськи з бобальками

Інгредієнти:

Дріжджеве тісто

Масло

Вода

Мак

Горіхи

Мед

Спершу готуються самі бобальки. Для цього розкочують прісне дріжджове тісто і вирізують з нього маленькі кульки (можна скористатися кришечкою від газованої води). Коли бобальки підійдуть, їх потрібно відправити на змащеній маслом деці в духовку. За словами художниці з Ужгорода Мирослави Росул, пекти бобальки слід за день до Різдва, щоб вони встигли настоятися. Саму кутю готують з бобальок, попередньо змочених водою, тертого маку, горіхів і меду.


Різдвяна сироїдна кутя

Для приготування сироїдної куті Вам потрібно: 500 грам живого пшеничного зерна, 200 грам родзинок і 50 грам кураги, 200 г волоських горіхів, 100 грам мигдалю, 150 грам маку, рідкий мед за смаком.

Спосіб приготування:

Щоб проростити пшеничне зерно візьміть склянку з чистою водою і поставте на нього ситечко, яке насипаємо вже промиті зерна. Зерна повинні стикатися з поверхнею води, але не плавати в ній.
Воду в склянці міняємо 3 рази в день. У вас завжди повинна бути під рукою чиста вода кімнатної температури.
Протягом 1 або 2-х днів вже з’являться паростки, і ви можете вживати їх у їжу.

Потім варто ретельно промити, подрібнити горіхи, змолоти мак на кавомолці, змішати всі інгредієнти, додати мед за смаком.

І пам’ятайте: на Святвечір важливо думати про добре, про силу свята, а не про те, як вразити когось наїдками.

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter