Речниця волинських патрулів на Пасху готувала равликів

03 Травня 2016
Традиційне багатство великоднього столу має один недолік. Уже на другий день шлунок просто благає якогось «непасхального наїдку», бо страшенно втомився від ковбаси-м’яса, холодцю-голубців, припханих зверху солодкими пасочками.

Такої проблеми, схоже, не мали в родині речниці волинських патрульних поліцейських Ольги Бузулук. Жінка серйозно урізноманітнила пасхальне меню і приготувала… равликів.

«Наскільки знаю, в нас не дуже готують равликів, хоч їх повно. Але ж за кордоном це модна і дорога страва», – пояснила свій вибір Ольга.

Хоча причина появи такої страви – надзвичайно проста: равликів приніс додому чоловік.

«Кілька днів тому чоловік привіз три кілограми равликів, запропонував приготувати. Я подумала, що всі виставляють у соцмережі паски і яйця, а я от приготую равликів. Готувала перший раз, просто з цікавості. Не думала, що це займе стільки багато часу, але ж цікавість перемогла», – розповіла господиня.



Рецепти шукала в інтернеті, проте трохи довелося і дофантазовувати.

«Я ніколи не готую точно за рецептом. Так і тут. Спочатку їх відварила, прокип’ятила. Потім вийняла з ракушок, далі відрізала ніжки. Відходів вийшло втричі більше, плюс – ракушки. Але ракушки я також ще раз проварила у воді з содою, частину їх начинила філе равликів, а частиною гратимуться діти або покладемо в акваріум.

Очищене філе ще раз відварила у воді з сухим вином. Далі посмажила все з цибулею, зеленню, сиром, бринзою, приправами, вином і часником (тут фантазії не було меж). Усе добре протушкувала, бо ж не знаю, які вони мають бути на смак, ніколи раніше не пробувала. Також читала, що равлики можуть їсти і отруйні трави, тому перестраховувалась, щоб все було добре перевареним-пересмаженим…

А потім вирішила все це ще й запекти. Половину філе розклала в посудину, половину – поклала в ракушки, посипала зверху сиром, запікала сім хвилин», – поділилася рецептом Ольга Бузулук.

Жінка каже, що страву куштувала під час різних етапів підготовки, щоб контролювати, чи добре все посолено-приперчено.

«Загалом смак равликів видався нормальним, але не особливим. Смакує з сухим вином. Але дуже сподобалось чоловікові, тому я задоволена. Він жартує, що наступного разу привезе ще жабок, то прийдеться готувати равликів із жаб’ячими лапками… Собі пообіцяла, що десь спробую професійно приготовлені равлики і далі ще готуватиму вдома. Бо рецептів в інтернеті є багато, хочеться урізноманітнити повсякденне меню, але робити це якісно», – каже господиня.
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter