Журналістка родом з Нововолинська, кандидат мистецтвознавства Олександра Шутко 23 квітня на «Книжковому арсеналі» в Києві презентуватиме друге, доповнене, видання своєї книги «Роксолана: міфи та реалії». У ньому – ще більше цікавої інформації з життя Роксолани та її нащадків. Зміст книги доповнений новими рідкісними ілюстраціями та світлинами доби правління османів.
Факти та достовірна інформація з архівних документів, османських літописів й археологічних розкопок неабияк зацікавили українців, які за півроку розкупили перше видання цієї книги. Її автор, застосовуючи свій журналістський та науковий досвід, а також знання східних та західноєвропейських мов, зібрала не лише відомості з першоджерел, а й коментарі з цього приводу турецьких, британських, польських та американських вчених.
Таким чином вдалося розвіяти міфи про неабиякий патріотизм Роксолани, її емансипацію в османському суспільстві та великий вплив на історію України.
«Листи Роксолани до султана Сулеймана та дипломатичне листування з польським королем вказують на те, що вона позиціонувала себе виключно як вінценосну особу Османської імперії, яка вболівала за інтереси цієї держави та своїх дітей. Тому і бажала війську султана Сулеймана блискучих перемог над невірними, тобто над своїми братами по вірі християнами. А ще в її оточення у вигляді дипломатів та наставників синів були потурчені поляки зі шляхетних родин. Відомостей про наближених до неї українців не існує», – зазначає Олександра Шутко.
Роксолана стала володаркою у гаремі султана Сулеймана. На державні справи ж не мала великого впливу, як прийнято вважати. Це вже пізніше її послідовниці, дружини султанів Нурбану, Сафіє та Кьосем безпосередньо керували державою, через своїх синів-султанів, стверджує науковець.
Останньою була українка родом з Поділля Надія, тобто Хатідже Турхан, яку у Туреччині шанують за те, що вона як матір малолітнього султана Мехмеда ІV через 5 років правління відмовилася від практики втручання у державні справи, передавши їх великому візирові Кьопрюлю Мехмеду-паші. Тому припинила таке явища, як «Жіночий султанат», започатковане Роксоланою. Про походження та місце в історії османів Хатідже Турхан також мовиться у книзі «Роксолана: міфи та реалії».
В історії Османської імперії було щонайменше три українки, які стали матерями султанів: Роксолана, Хатідже Турхан та Шехсувар-султан, яка народила султана Османа ІІІ. Вона, як і дві її землячки, похована у спеціально зведеному для неї мавзолеї на території мечеті Нуросманіє в Стамбулі. Окрім біографії цих жінок, автор книги наводить відомості про інших українок, які протягом 600 років поповнювали гареми османських султанів.
Схожі публікації
У низці кав’ярень Луцька з’явилися мінібібліотеки, аби популяризувати читання серед мешканців міста.
04 Липня 2024
Письменник, художник та військовослужбовець Анатолій Дністровий презентував у Луцьку трилогію: «Сіра пейна», «Привиди» та «Перший кий будича».
27 Травня 2024
Волинська обласна бібліотека для юнацтва підготувала список чудових книг, які розкажуть про щире, вистраждане, суперечливе, але, безумовно, щасливе кохання.
31 Березня 2024