Волинянка на Книжковому арсеналі розвінчає міфи про Роксолану

17 Квітня 2016
Журналістка родом з Нововолинська, кандидат мистецтвознавства Олександра Шутко 23 квітня на «Книжковому арсеналі» в Києві презентуватиме друге, доповнене, видання своєї книги «Роксолана: міфи та реалії». У ньому – ще більше цікавої інформації з життя Роксолани та її нащадків. Зміст книги доповнений новими рідкісними ілюстраціями та світлинами доби правління османів.

Факти та достовірна інформація з архівних документів, османських літописів й археологічних розкопок неабияк зацікавили українців, які за півроку розкупили перше видання цієї книги. Її автор, застосовуючи свій журналістський та науковий досвід, а також знання східних та західноєвропейських мов, зібрала не лише відомості з першоджерел, а й коментарі з цього приводу турецьких, британських, польських та американських вчених.

Таким чином вдалося розвіяти міфи про неабиякий патріотизм Роксолани, її емансипацію в османському суспільстві та великий вплив на історію України.

«Листи Роксолани до султана Сулеймана та дипломатичне листування з польським королем вказують на те, що вона позиціонувала себе виключно як вінценосну особу Османської імперії, яка вболівала за інтереси цієї держави та своїх дітей. Тому і бажала війську султана Сулеймана блискучих перемог над невірними, тобто над своїми братами по вірі християнами. А ще в її оточення у вигляді дипломатів та наставників синів були потурчені поляки зі шляхетних родин. Відомостей про наближених до неї українців не існує», – зазначає Олександра Шутко.

Роксолана стала володаркою у гаремі султана Сулеймана. На державні справи ж не мала великого впливу, як прийнято вважати. Це вже пізніше її послідовниці, дружини султанів Нурбану, Сафіє та Кьосем безпосередньо керували державою, через своїх синів-султанів, стверджує науковець.

Останньою була українка родом з Поділля Надія, тобто Хатідже Турхан, яку у Туреччині шанують за те, що вона як матір малолітнього султана Мехмеда ІV через 5 років правління відмовилася від практики втручання у державні справи, передавши їх великому візирові Кьопрюлю Мехмеду-паші. Тому припинила таке явища, як «Жіночий султанат», започатковане Роксоланою. Про походження та місце в історії османів Хатідже Турхан також мовиться у книзі «Роксолана: міфи та реалії».

В історії Османської імперії було щонайменше три українки, які стали матерями султанів: Роксолана, Хатідже Турхан та Шехсувар-султан, яка народила султана Османа ІІІ. Вона, як і дві її землячки, похована у спеціально зведеному для неї мавзолеї на території мечеті Нуросманіє в Стамбулі. Окрім біографії цих жінок, автор книги наводить відомості про інших українок, які протягом 600 років поповнювали гареми османських султанів.
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter