Студенти ВНУ «стилізували» викладачів. ФОТО
У межах Тижня факультету культури та мистецтв у головному корпусі Університету відкрили виставку стилізацій портретів викладачів
14 Квітня 2024
Успішно!
27 березня на базі луцької мистецької формації «Maysternia» відбулася виставка картин полтавчанина Олекси Коби під назвою «Втеча з Мряки».
27 березня на базі луцької мистецької формації «Maysternia» відбулася виставка картин полтавчанина Олекси Коби під назвою «Втеча з Мряки».
Олекса Коба – художник з незвичною мистецькою біографією. Він був одним з героїв полтавського Майдану, а з початком бойових дій на Сході поїхав добровольцем на фронт, де отримав поранення.
Зараз чоловік займається соціальною адаптацією ветеранів. Спираючись на власний травматичний досвід та індивідуальний шлях «виходу з мряки», він допомагає бійцям повернутися до цивільного життя та віднайти гармонію всередині себе.
«Повернувшись зі Сходу і прокинувшись одного, такого ж закритого від усіх істот і мрячно-мертвоемоційного ранку, спалахом зрозумів, що за довгий час, крім як повернутись назад в окопи, в мене з'явилось бажання придбати фарби, полотно і щось, що допоможе калякати, без остраху на те, що я тим ніколи не займався.
Зішкрібши останні кошти з підробітку, який на той час був – я придбав це все. І так почалась історія переведення фарби, полотен та виходу з внутрішньої мряки», – з цієї розповіді автора починається подорож виставкою.
«Насправді мети ніякої немає. Такі речі лежать поза певним усвідомленим контекстом, його важко перекласти на людську мову. Це просто шлях, який можна пройти ногами, а можна фарбами», – пояснює Олекса.
Своєю творчою методикою, подібною до медитації, художник ділиться на тренінгах з ветеранами:
«Це такий стан, коли ти просто вимикаєшся і ніби розчиняєшся у фарбі, починаєш відчувати лише руку, яка малює. Психологічні травми та шок закріплюються в першу чергу у нашому тілі. Тож коли ми переносимо свідомість з мозку на якусь частину тіла, ми вчимося спілкуватися з самим собою і це виносить з підсвідомості багато цікавих речей».
Художник розповідає, що найдовший процес створення картини тривав два роки, але має він у своїй колекції і роботи, які створювались за дві години.
Кожну картину на виставці у Луцьку супроводжує невеликий текст-пояснення від автора. «Нажаль, я не можу кожного разу проводити екскурсію, а мені хотілося б донести історії, які стоять за цими роботами. Сьогодні ми вже їдемо з Луцька. Тож для тих, хто сюди завітає та захоче краще зрозуміти мої картини, можуть читати ці тексти».
«Мені близьке по духу все, що роблять наші атовці, Тож не можу оцінювати їхню творчість з позицій «добре» чи «погано». Головним є те, що вони не мовчать, самовиражаються різними способами: малюють, пишуть книги тощо. Це дуже добре, що хлопці не втрачають надії, повертаючись з фронту та знаходять свій життєвий шлях», – ділиться організаторка виставки Ольга Валяник.
«У луцькому волонтерському середовищі ми всі один одного знаємо ще з початку Революції Гідності. Одного разу наша волонтерка Любава Казмірчук, яка переїхала до Полтави, розповіла про місцевого атовця, який пише картини та хотів би експонуватися у Луцьку. Так і почалось наше знайомство з Олексою Кобою. Сподіваюсь, що він і надалі продовжить малювати і у майбутньому ми зможемо побачити його нову виставку», – розповіла організаторка.
Експозиція «Втеча з Мряки» у Луцьку триватиме до 3 квітня, за адресою вул. Лесі Українки, 24а.