Успішно!

біхелсі

Словопортрет: художник зі світовим ім’ям Тіберій Сільваші

«Таблоїд Волині» поспілкувався з митцем, який «не малює, а вирощує живопис» перед відкриттям виставки «Живописний заповідник» у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків.

Тіберій Сільваші – український художник-абстракціоніст, роботи якого зберігаються у музеях Мюнхена, Відня, Нью Джерсі,  Запоріжжя, Харкова, Ужгорода,  Києва, а також у приватних колекціях в Європі та США. У 2013 році став академіком Національної академії мистецтв України.

«Таблоїд Волині» поспілкувався з митцем, який «не малює, а вирощує живопис» перед відкриттям виставки «Живописний заповідник» у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків.

Тіберій Сільваші
Тіберій Сільваші

Найцікавіші думки Тіберія публікуємо в нашій постійній рубриці «Словопортрет».

***

Не скажу, що багато побачив Луцька. Встиг піднятися до Замку Любарта, обійшов його, а потім почався дощ і я швидко спробував піти сушитися, бо змок.

Дощ у Луцьку залишиться зі мною назавжди. Колись, можливо, повернуся ще, бо є на що подивитися.

***

Перше враження про місто – промислова зона. Але це з того, що я бачив. Потім уже дізнався, що є історична частина, яка вражає.

Коли приїжджаю у нове місто, то я, ніби собака: важливо усе обійти, принюхатися, вигадати якісь свої історії, почути чужі. Тільки тоді місце починає жити.

***

Оскільки найбільше часу я провів тут, у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків, то можу казати, що Луцьк для мене – це виставковий зал.

***

МСУМК – це те, що дивує і вражає. Я можу тільки привітати лучан, бо після перших фотографій з відкриття музею були не лише радісні рецензії та коментарі, а й заздрість великих міст, які не мають такої розкоші.

***

Дуже влучно вибрана концепція, бо інші музеї сучасного мистецтва так чи інакше орієнтуються винятково на постмодерні віяння, а в луцького музею інша лінія, одна з найбільш вдалих.

А ще ми маємо розуміти, що це лише початок, потім тут буде все. Сучасне мистецтво у найширших виявах, наповнене і розлоге.  Головне, що є напрям, є матеріальні роботи, які відтворюють атмосферу, архівація важливих етапів мистецтва. Важливо, що така тенденція має вже свій дім і свій прихисток.

***

Щоб зрозуміти сучасне мистецтво треба якомога більше дивитися. Різні музеї, різні напрями, різні роботи… Ти починаєш до кінця усвідомлювати, яке воно різне і таки знаходиш в ньому щось своє! З чого починати? Якщо вчишся читати, то вивчаєш алфавіт. Буква мистецтва – це сам його предмет, сама уже наявність.

Спершу ти думаєш, що ж це таке, починаєш аналізувати, думати, більше читати і помічати. Коли читаєш, то розумієш, що мистецтво має історію, яка не просто закінчується якимось напрямом чи століттям. Тільки тоді, коли ти дізнаєшся, як мистецтво розвивалося, можеш розуміти його.


Об'єкти Тіберія Сільваші
Об'єкти Тіберія Сільваші

***

Як влучно зауважив мій знайомий художник Саша Ройтбурд, «сучасне мистецтво ніби «Санта Барбара». Знаєте чому? Бо коли ти не знаєш всього від першої серії, то дуже погано орієнтуєшся у подіях зараз, випадаєш з контексту.

***

Період роботи над одним об’єктом майже ніколи не закінчується. На багатьох роботах є декілька дат, це може бути розтягнення навіть на 15-20 років. Спершу  робота на виставці, ти її оглядаєш там, потім вона в майстерні, ти ще там щось додаєш. В будь-який момент я можу знову повернутися до доопрацювання.

Мої колекціонери уже знають схильність до цих речей, і якщо хочуть мати збережену роботу на певному етапі, то фотографують її.

***

Існують стратегіє досвіду і вислову. Для першої розділення на зміст і форму не дуже важливе, а у вислові закладені певні ідеї, які глядач має точно зчитати, тому треба гармонувати ці поняття.

Кожен митець будує це по-різному, опираючись на те, що передує суб’єктивності, передує всьому.

Митець, який «вирощує живопис»
Митець, який «вирощує живопис»

***

У творчості на мене впливає все. Раніше міг працювати під музику, зараз потребую тиші, абсолютної тиші. І звичайно ж працюю наодинці, було б дуже дивно творити у той час, коли на тебе хтось дивиться.

Ще у школі для мене було загадково, як люди можуть малювати на вулиці! Це максимально незатишно, усі ці люди довкола – це щось страшне. Для мене важливе абсолютно спокійне відношення з часом і простором, не ділячись ні з ким.

***

Реакція глядачів на мої роботи для мене не має значення. Я абсолютно індиферентний до глядача. А до критики тим більше, бо сам себе добре критикую.

***

Що буде після постмодерну? Та він вже давно закінчився. Як епоха існує, бо немає нової номінації, щоб якось назвати віяння цього часу. Інша справа, що зараз часто в контексті якихось гострих суспільно-політичних речей формується так званий метамодерн. Це така спроба поєднати критику постмодерну і модернізму у компромісних речах, з’являються уже перші маніфести, але я у цьому не фахівець.

***

Крапка на полотні – це важливо. Бо за Фаворським, дві точки визначають площину, а вже три точки визначають об’єм. Цього досить, аби зрозуміти, що одна точка уже говорить про час і простір, уже характеризує цю дійсність.

Дві точки – це контур, скажімо, руки. А третя пояснює, як усе це працює.

Академік Національної академії мистецтв України.
Академік Національної академії мистецтв України.

***

Колись, коли точно знав, що роботу закінчено, то перед тим, як почати наступну,  мив підлогу у майстерні. А тепер я ніколи не закінчую процес, тому майстерня страшенно захаращена.

Але я собі придумав інший ритуал. У нашого «Заповідника» була традиція: раз на рік 27 грудня ми зустрічаємося. Навіть коли ми закінчили своє існування як група, ми ще продовжували зустрічатися. У мене збиралися фотографи, письменники, художники…

***

Не треба звертати увагу на глядача! Людина має сама пробуджувати в собі цікавість, а художник не циркач, який має стояти на голові, щоб закликати когось прийти на виставку.

У мистецтві глядач завжди бачить себе. Залежно від того, лице чи пустоту він бачить, і формується враження.

***

Перформанс – це теж мистецтво, воно стосується правди. Якщо глядач втрачає віру в мистецтво, то останнім аргументом на його користь може стати тіло самого митця. І це виправдано, якщо за тим стоїть щось важливе, що автор не може сказати в інший спосіб.


Про постмодерн і засади творчості
Про постмодерн і засади творчості

 

***

Передрук без згоди «Таблоїда Волині» заборонений.

 

Додати новий коментар