Олександр Середюк відомий на Волині та в Україні як директор і засновник Музею історії сільського господарства Волині ‒ скансен та вчитель і популяризатор Бойового гопака. Він також ‒ доктор філософії, письменник і публіцист, історик і етнограф, член Національної спілки краєзнавців України.
У рубриці «СЛОВОПОРТРЕТ» Олександр Миколайович поділився з «Таблоїдом Волині» секретами сімейного щастя та цікавими історіями з життя.
[caption][img data=def]27_07_2015_1514532028/190.jpg[/img] Олександр Середюк за робочим столом. [/caption]
***
Вперше на Волинь приїхав ще студентом на так зване сватання до коханої Ганни, яка родом із Шацька. Попри те, що я вінничанин, студентські роки прожив у Львові, служив на Балтійському та Тихоокеанському флотах, об’їхав увесь союз від краю до краю, Волинь таки змогла мене здивувати. Так вже мені любо тут видалось: в одну сторону глянеш ‒ ліс, в другу ‒ озера.
***
Як лірика, гуманітарія й майбутнього письменника мене зачарували й вразили краєвиди Волині. Пам’ятаю, під враженням написав мамі напівліричного листа, де розповідав про всю цю волинську красу, яка подарувала мені справжню «лісову мавку».
[caption][img data=def]27_07_2015_1514532028/dsc01417.jpg[/img] З дружиною Ганною Яківною. [/caption]
***
Вразила також гостинність і простота волинських поліщуків. Не можу не згадати про багатство риби, грибів та ягід, що було теж неабияким здивуванням. До Волині я ніколи й чорниць не їв.
***
Батьки нареченої сприйняли нормально. Спочатку, правда, я був подумав, що мені підготували якесь випробування, коли до столу подали вугра. Подумав, чи то хоч не вуж чи гадюка, яку треба з’їсти. Довго не міг відгадати, що то за страва. Отаке от відкриття було, бо я ж ніколи не бачив того вугра.
[caption][img data=def]27_07_2015_1514532028/206_1.jpg[/img] Лягає на бите скло. [/caption]
***
Будь-які стосунки повинні починатися з палкої любові, вже потім люди притираються один до одного, бо ж вони різні, згодом діти об’єднують, а там уже й розумієш, що не можливо тепер жити один без одного.
***
Треба навчитися трохи придушувати свій егоїзм і пам’ятати, що у сім’ї обоє важливі. Я імпульсивний, нетерплячий, можливо, зі мною важко. Інша жінка, мабуть, не зжилася б, сама пішла б або вигнала такого чоловіка. Адже я зарплату їй не давав, а Ганна ніколи не вимагала, навіть не запитувала, де гроші. Розуміла, наскільки важливий для мене був музей. Я – фанат. Ідея – понад усе. Вона мене поглинула всеціло. Кожну копійку вкладав у музей. Без сумніву, важко їй було, адже бачила, як інші родини будують собі житло, купують машину, а я все музей розбудовую. І збудував, не один, а три, в тому числі просто неба – «Козацький зимівник».
[caption][img data=def]27_07_2015_1514532028/egypet-12_270.jpg[/img] З дружиною на відпочинку у Єгипті. [/caption]
***
У нашій родині ‒ двоє дітей, обоє вже мають власні сім’ї й тішать онуками. Цікава історія кохання дочки Ольги та її чоловіка-поляка Мачека, за мотивами якої Волинська державна телерадіокомпанія зняла фільм «Їду на Січ». Аби удостоїтися руки моєї дочки польському залицяльнику довелося пройти курс молодого козака, опанувати бойовий гопак та навчитись ходити та лежати на битому склу, тобто оволодіти елементами козацького характерництва. Донька, звичайно ж, дуже хвилювалася за нареченого, а той, мужньо пройшовши усі випробування, попросив у мене поголити йому голову й залишити оселедця.
***
Оселедця носить до цього часу. Працюючи у Англії чи в Африці, в Німеччині чи в Ірландії, ходить у вишиванці. Часом, коли переїжджає кордон, прикордонники дивуються, адже зовнішність українського козака, а паспорт польський. «Ти хто»,‒ запитують на переході. «Обиватель польський, козак український», ‒ каже Мачек».
[caption][img data=def]27_07_2015_1514532028/dyrektor_muzeyu_-seredyuk_o.m.jpg[/img] Козак Олександр Середюк. [/caption]
***
Син Ігор закінчив Львівський університет імені Івана Франка за спеціальністю «Економічна кібернетика». Зараз займається видобутком та реалізацією сапропелю на Шацьких озерах. Для цього знайшов інвестора із Англії, з його допомогою побудували невеличкий завод, де виготовляють цінний екологічно чистий продукт «Сапрогум», стимулятор росту рослин, який користується великим попитом у сільгоспвиробників. Разом з дружиною Орисею виховують двійко дітей.
***
Моя дружина вправна господиня й дуже смачно готує. Найбільше до смаку її овочеве рагу та вишукане печиво. Такого смачного ніде не їв.
Записала Ірина САСОВСЬКА
Схожі публікації
Цього теплого вересня «Таблоїд Волині» запросив на прогулянку вокалістку гурту Ольгу Орловську.
29 Вересня 2020
«Таблоїду Волині» Іван розповів, що темним пивом можна запивати шоколадний торт, що пивний живіт – це насправді міф, а кожному сорту хмільного напою потрібний свій келих.
10 Вересня 2020
Ми «підслухали» про що говорять у луцькій поліції та змалювали словами автопортрет чоловіка, який називає себе абсолютно щасливим.
27 Травня 2020