Блог на нічку: як не впасти у депресію після втрати близької людини
Рано чи пізно ми усі втрачаємо близьких нам людей. По крові, по духу. Але, як з цим впоратись, аби не завести себе у глухий кут?
02 Квітня 2024
Успішно!
24 березня – міжнародний день боротьби з депресією.
24 березня – міжнародний день боротьби з депресією. «Таблоїд Волині» запитав у спеціалістів «Центру психології та психотерапії», що таке депресія і як з нею впоратися.
Депресія – одне з найбільш поширених захворювань в Україні. Часто суспільство сприймає депресію як слабкість характеру чи примху самої людини.
Проте це – хворобливий стан, що характеризується тривалим суттєвим погіршенням настрою, втратою інтересу до життя, неможливістю отримувати задоволення, песимістичним сприйняттям теперішнього і майбутнього, зниженою самооцінкою та постійним почуттям провини, смутку і печалі. Людина в такому стані потребує підтримки і співчуття, а не навішування соціальних ярликів чи натиску з боку оточення.
Причиною депресії може бути поєднання біологічних, психологічних та соціальних чинників. Пусковим механізмом може стати перевтома, постійні конфлікти у стосунках із близькими людьми, тривале перебування у стресових ситуаціях.
Найкращим рішенням є не ігнорувати свій стан, а звернутися за допомогою до спеціалістів: психологів, психотерапевтів та психіатрів.
Спеціалісти «Центру психології та психотерапії» поділилися своїми порадами, як попередити депресію та полегшити емоційний стан.
Катерина Меркулова, психолог, гештальт-консультант:
«Часто депресія є сигналом про те, що варто прислухатися до себе і не применшувати значимість своїх переживань. Це шанс поставитися до себе з турботою, шукати шляхи покращення самопочуття.
Якщо ви в такому стані, спробуйте звернутися до тих людей, які можуть вислухати та підтримати вас без приниження. Уникайте зауважень та порад, наприклад, «Не вигадуй!», «Ти перебільшуєш, не накручуй себе», «Іди прогуляйся, і все пройде».
Для того, щоб попередити депресію, згадайте, чим ви хотіли зайнятися, але вам не вистачало часу. Можливо, хобі допоможе вам відчути задоволення? Зверніться до творчості: малювання, ліплення, написання віршів та оповідань допоможуть зняти напруження і відчути себе краще.
Не забувайте відпочивати і приділяйте достатньо часу для сну.
Запитуйте себе: «Що я зараз можу зробити для себе, щоб мені стало краще?». Це перший крок до полегшення свого стану».
Анна Нестерак, психолог-консультант:
«Для людини, яка переживає депресію, характерним є викривлене мислення. Депресія обманює її, сприяє формуванню негативних думок: «Уже нічого не буде краще», «Я ні на що не годжусь», «Я приречений/а бути нещасним», «Мене ніхто не полюбить», «Я нікому не потрібний/а» та ін. Ці думки крутяться в голові та пригнічують стан ще більше.
Тому важливим кроком є усвідомлення, які з думок переважають та запускають депресивний стан. В першу чергу їх потрібно піддати критиці, адже вони можуть не відповідати реальності, або насправді проявлятися в житті не так гостро, як вважає людина.
Якщо попередні думки виявились хибними, то час замінити їх на конструктивні: «Я можу вплинути на своє подальше життя. Мені для цього потрібно...», «Є люди, які мене люблять. Це ...», «У мене є друзі...», «Я можу покластися на ...»».
Любов Козловська, психолог, гештальт-консультант:
«У віці 35-45 років депресія також може виникнути на фоні «кризи середнього віку». В цьому віці виникає переоцінка цінностей, і якщо життєвий шлях вибраний без чутливості до себе, то виникає відчуття незадоволеності собою, своїми можливостями і здібностями.
Щоб попередити депресію в цьому віці, необхідно вжити заходів щодо уповільнення процесів старіння організму та поліпшення фізичного стану. Це, звичайно ж, активний спосіб життя і відмова від шкідливих звичок. Важливо піклуватися про себе так, як підходить саме вам.
Спробуйте зробити щось, чого раніше не робили: намалювати картину, вивчити іноземну мову, подорожуйте…
Навчіться отримувати задоволення від того, що ви робите, і дарувати задоволення тим, хто вам дорогий! Як казав Авраам Лінкольн: «Зрештою важливі не роки у вашому житті, а життя у ваших роках».
Михайло Савчук, професійний тренер, гештальт-консультант:
«Одним із досить дієвих, хоча часто недооцінених методів подолання чи профілактики проявів депресії, можна сміливо вважати фізичну активність.
Певний рівень фізичної активності впливає на центральну нервову систему і сприяє суттєвому викиду гормону ендорфіну, який стимулює наш мозок і дає людині відчуття щастя, ейфорії та приплив енергії.
Недарма багато хто зі спортсменів або людей, які регулярно займаються фізичними вправами, зауважують, що стан після проведеного тренування досить піднесений – людина відчуває радість, дихає на повні груди, збільшується бажання жити, знижується відчуття болю та тривоги. Спортсмени часто кажуть, що спорт – як «наркотик». Але фізична активність не викликає фізичної залежності.
Також важливим моментом є те що, долаючи певні рівні фізичного навантаження, у людини покращується самооцінка, зміцнюється віра в себе та свої сили, що є важливим чинником протистояння депресивному стану.
Дієвими та доступними будуть: біг, скандинавська ходьба, катання на велосипеді, фітнес (аеробіка або тренажерна зала), плавання, танцювальні класи, йога.
Також для тих, кому важлива соціальна підтримка, можна займатися фізичними вправами з близькою людиною чи хорошим другом, або в спортивних групах. Відчуття психологічної опори і приналежності до колективу можуть дати: теніс, командні ігри (футбол, баскетбол тощо), туризм.
Звісно ж, який обрати вид діяльності та рівень фізичного навантаження – справа індивідуальна. Все залежить від конкретної особи. Перед тим, як почати заняття, бажано проконсультуватись зі спеціалістом щодо свого стану здоров'я.
Головне, щоб заняття фізичними вправами приносили задоволення й не були шкідливими. Отже, тренуйтесь, залишайтесь енергійними, підтримуйте життєвий тонус та отримуйте радість від життя».
Сайт «Центру психології і психотерапії».
***
Передрук без згоди Таблоїда Волині заборонений.
Хороша стаття і хороші спеціалісти:)
26 Березня 2018, 20:53
Як завжди Таблоїд втюхує недобросовісну рекламу - у цьому випадку Центру з горе-недоучками, які пройшли сумнівні двотижневі курси з гештальттерапії, а тепер хочуть стригти купони з депресуючих, хоч і називаються неприбутковою громадською організацією... ну-ну
24 Березня 2018, 22:19