Згасання волонтерства: що думає ChatGPT і що думаємо ми
Існує кілька факторів, які можуть пояснити цю зміну настрою та згасання ентузіазму
03 Липня 2023
Успішно!
Текст: Софія ГУДИЧ
– Привіт, мене взяли волонтерити на фест, ну на той, що я колись подавала заявку, такий, етно, чи що.
– Нащо це тобі, якщо ти й назви фестивалю не пам’ятаєш?
– Ну квиток безкоштовний, автографи можна буде брати і футболку дадуть.
Завіса.
Після такого діалогу стає ясно, що про волонтерство в Україні знають мало. Ставати ж волонтерами люди спішать, але до останнього взагалі не усвідомлюють суті справи. Волонтерство передбачає бажання багато працювати і робити великий особистий внесок, щоб на фестивалях, концертах чи інших заходах все «було добре для кожного з нас». Пояснити, з чим «їдять» волонтерство в Україні, погодилася Таня Ланевич – координатор волонтерів на фестивалі «Бандерштат-2016».
[img data=def]12_07_2016_284833067/mvvm_f0x2t4.jpg[/img]
За фестиваль чи концерт волонтеру не платять, хоч найчастіше він працює декілька тижнів до події, а іноді й після неї. Побутує думка, що волонтер – це просто безкоштовна робоча сила. Таку думку моя співрозмовниця заперечує і пояснює, кожен шукає у волонтерській діяльності щось своє. Хтось не соромиться і пише в анкетах, що хоче просто потрапити на фестиваль, хтось шукає друзів і нові враження, хтось хоче дізнатись більше про організацію фестивалю, щоб потім спробувати організувати щось своє. До речі, Таня Ланевич координує волонтерів на фесті «Бандерштат» вже вчетверте, а починався для неї він теж з волонтерства. Отже, ця діяльність – дуже великий досвід.
Організатори подій повинні пам’ятати, що в роботі з молодими людьми, які готові викладатися для великої спільної справи, основою є те, що вона все ж спільна, тож треба не сліпо керувати, а взаємодіяти. Фестиваль «Бандерштат-2016», за словами Тані, старається жити з волонтерами на умовах «мирного співіснування», адже ідеал волонтера теж важко визначити. Варто розуміти, що є такі частини програми, які комусь із волонтерів стають ледь не сенсом перебування на фестивалі. Для волонтерів фестивалю «Бандерштат-2016» відкрита і доступна уся програма. Але існує одна умова: виконав доручення швидко і якісно – розважайся. Ідеальний волонтер любить те, що він робить.
[img data=def]12_07_2016_1831229549/3robsctqcqk.jpg[/img]
Треба добре розуміти, що на більшості фестивалів волонтери діляться на групи за напрямками роботи. На «Бандерштаті» є технічна група, група по роботі з музичними гуртами, група по роботі з дітьми, волонтери спортивного майданчика, літературної сцени. Кожен напрямок має свого координатора, який зорієнтує, що і де робити, а також може запропонувати кілька варіантів виконання завдання. А для того, щоб волонтер міг планувати свій час, організатори готують погодинну програму заходів, які будуть проходити на території фестивалю. Ця програма доступна усім відвідувачам.
Тож якщо ти хочеш стати волонтером на фестивалі – обирай ту волонтерську групу, яка найближча до твоєї найочікуванішої частини фестивалю. Треба усвідомити, що якщо ти матимеш можливість побачити цікавинку з позначкою «най-най» для тебе, то зловживати такими шансами не можна. Ти ж вмієш виконувати взяті на себе обов’язки, правда?
Запитую в Тані, про те, що чекає волонтера, який серйозно «накосячив» і отримую таку відповідь: «Якщо людині важко дотриматись правил, то ми звільняємо її від цих страждань і відпускаємо з фестивалю без жодних проблем. Для волонтера пропуском на фестиваль, як і для всіх відвідувачів, є стрічка-браслет, яку вони носять на руці впродовж усіх днів фестивалю. У разі порушення ця стрічка зривається, а людина іде в місто робити все, що вона собі забажає. Проколи були, без них ніколи не обходилось. Забиралась стрічка, всі мирно розходились. Якщо ж людина дуже хоче продовжувати розвагу на фестивалі – купує вхідний квиток».
[img data=def]12_07_2016_284833067/kfdigo7-r7o.jpg[/img]
Тож пам’ятаймо, що правила існують для всіх і не для того, щоб їх порушувати, як пишуть пабліки з цитатами, а для того, щоб всім було комфортно співіснувати на фестивалях. Для відвідувачів також існує маса правил, а організатори тим паче керуються не лише ними, а й багатьма нормами та законами.
Організатори віддають значну частину своєї події до рук волонтерів, тому їх підбір – справа не з простих. Не секрет, що мотивація – найголовніше для цих людей, далі ж стоїть усвідомлення справи, за яку плануєш братися. Волонтер має бути відповідальним, тому й потрібні повнолітні люди, які готові бути такими і нести покладену на них відповідальність «з толком», які можуть розуміти, наскільки організація залежить від них.
А для того, щоб ти усвідомлював свою роботу краще і підходив до неї серйозніше, нагадаю, що у фестивалів є своєрідний перелік волонтерів, які вже на більшості українських фестів «свої». У «Бандерштату» таке теж є, тож волонтери, які совісно виконували свою роботу з року в рік, можуть ставати добрими друзями фестивалю та очолювати групи новачків. Пам’ятай, що організатори фестивалів часто пересікаються чи й дружать між собою, і ці волонтерські «білі списки» допоможуть активним людям відвідати не один фестиваль і всюди бути бажаним волонтером. А існують і «чорні списки», потрапивши в такі один раз, іноді можна забути про всі фестивалі та концерти в Україні. Тож варто добре подумати, чи варто заповнювати анкети на волонтерство, якщо єдина мета – футболка з фесту.