Текст: Катерина КУЧУМОВА
Британський політик Вільям Ворд якось сказав: «Посередній учитель викладає. Хороший вчитель пояснює. Видатний вчитель показує. Великий учитель надихає». У новій рубриці «Cool School» «Таблоїд Волині» буде знайомити вас із вчителями та викладачами, які не просто надихають, а надають крила своїм учням, аби ті могли підкорювати найвищі вершини.
Різні школи, коледжі, училища та виші. Різні предмети, науки та досвід. Ми покажемо педагогів як молодих та енергійних, так і старших та досвідченіших. А ви читайте, впізнавайте своїх наставників та діліться своїми спогадами у коментарях!
Михайло Яковчук – один із найкращих педагогів Луцької гімназії № 18. Викладає німецьку мову, а у цьому році йому присвоєно почесне звання «Заслужений вчитель України»!
Про улюблену роботу, перший урок і подорож до Німеччини педагог розповів «Таблоїду Волині»:
Вибір професії
Німецьку я завжди вчив із задоволенням. З юнацьких літ брав участь в мовних олімпіадах і посідав призові місця. Я відразу закохався в цю мову і почав цікавитися історією та культурою Німеччини. Я був завжди мотивований. Пригадую телевізійну передачу, в якій йшлося про одне німецьке місто, його велич. Особливо вразила мене нова ратуша на площі Марієнплац. Ось мені б зараз там опинитися – відразу спало на думку. З того часу я захопився мрією побувати в Німеччині і відвідати саме це місто. І звичайно моя перша поїздка до Німеччини була саме в Мюнхен.
І з досвідом зрозумів, що учителювати – моє покликання. Вирішальну роль відіграли кілька чинників і найперший з них – мені подобається ділитись своїми знаннями. Я вважаю, що на уроках в центрі уваги повинен бути сам учень, його індивідуальність та особистісні інтереси, що сприятиме формуванню навичок самостійно здобувати знання та застосовувати їх на практиці. Це, в свою чергу, буде перемога для вчителя, адже його уроки минули недаремно. Специфіка професії вчителя побудована на роботі з учнями, які можуть мислити нестандартно та задавати цікаві питання. В таких умовах необхідно постійно вдосконалювати себе. Я можу спостерігати, як зростають та розвиваються мої вихованці, а разом з ними зростаю і я, розвиваю та удосконалюю свою фахову майстерність.
Перший урок
Відчувався брак досвіду. Адже в університеті я лише пізнавав теоретичні засади методики викладання іноземної мови, а школа висувала практичні вимоги щодо правильної організації навчально-виховного процесу. Було, безперечно, важко. Учні 7 класу сприйняли мене доброзичливо. Найважчим, спочатку, здавалося налагодити контакт з дітьми. Тому що вчителю не обов’язково поділяти погляди своїх учнів, але необхідно їх знати. На мою думку, найголовніше в школі – це повага й любов вчителя до учнів і учнів до вчителя. Бо кожна дитина – унікальна, своєрідний окремий маленький всесвіт, підібравши ключик до якого, ти можеш виховати справжню особистість.
Наша гімназія — це унікальне середовище
У Луцькій гімназії № 18 працюю з 2000 року, викладаю німецьку як другу іноземну мову, маю кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «учитель-методист». У цьому році присвоєне почесне звання «Заслужений вчитель України». Наша гімназія — це унікальне середовище, яке відкрите до освітніх інновацій. Унікальність мого навчального закладу полягає передусім у тому, що він відповідає вимогам часу! Це нові сучасні меблі та обладнання, можливість вибору комбінацій вивчення іноземних мов, але насамперед мій навчальний заклад є тим місцем, де діти отримають можливість навчатися не тільки наукам, але й спілкуванню та працелюбності.
Моя гімназія знаходиться в постійному розвитку, здійснює пошук перспективних форм навчання, удосконалює матеріальну базу, співпрацює з іншими навчально-виховними закладами, опановує освітні горизонти та втілює свої розробки в практику, піклується про дозвілля своіх учнів. Авторитет школи, її вагомість, висока оцінка батьками і громадськістю в значній мірі спричинені ефективною роботою педагогічного колективу. Педагоги школи – це когорта майстрів, професіоналів своєї справи, талановитих новаторів, умілих організаторів, невтомних наставників, творців майбутнього, закоханих у дітей і професію. У нас усі працюють творчо й мотивують. Ну й дружня атмосфера. Адже коли ти побачиш, що інновації цінуються, а навколо колектив однодумців – ти будеш впроваджувати їх. А результатом роботи школи є глибокі знання учнів, перемоги на різноманітних конкурсах, олімпіадах, наукових роботах, участь у міжнародних проектах.
Я, як вчитель, виступаю у ролі режисера
Мені подобається працювати з молодшими школярами. На таких заняттях вчитель повинен викладатися на всі сто, тому що ми маємо навчати дітей комунікувати, товаришувати, говорити іноземною, але так, щоб ті не відчували, що вони на уроці. Навчання має бути цікавим і веселим. Зробити його таким допомагають пісні, ігри, театр, робота в групах… Але легше працювати звичайно зі старшими дітьми, тому що вони розуміють і краще сприймають. У старшокласника вже складаються певні принципи поведінки, формується образ власного «Я», свої ціннісні орієнтації. У зв’язку з цим, відбираю для уроків такий матеріал, що носить проблемний характер, стимулює обмін думками, спонукає до роздумів, а я, як вчитель, виступаю у ролі партнера, порадника, режисера.
Про німецькі свята у гімназії
Свята та конкурси влаштовуємо постійно. В рамках тижня другої іноземної мови або декади наук та інших заходах відбуваються в нашій гімназії плюрилігнвістичні свята, як наприклад «В країні казок», де учні молодших класів готують інсценування відомих казок різними мовами, у тому числі і німецькою, конкурси малюнків на тему «Німецька та я», конкурс коміксів, вікторини, виставки робіт учнів, позакласні заходи, такі як «Іноземна мова – мій улюблений предмет у школі» та інші. Такі заходи формують інтерес до предмету. У них залучені всі учні гімназії, які вивчають німецьку мову. А що, відбувається у нас, залежить від фантазії вчителя і бажання дітей.
Мотивовані учні – найкращий подарунок для мене
Викладаю німецьку майже 20 років і пишаюся тим, що зберіг любов та мотивацію до вивчення німецької, закладені ще у дитинстві, та можу передати їх моїм вихованцям. Мотивовані учні – найкращий подарунок для мене. Мені подобається відкривати щось нове, корисне для інших, а саме для моїх учнів і я пишаюся їхніми досягненнями, тому що кожна дитина – це маленький всесвіт, дібравши ключик до якого, ти виховуєш справжню людину, при чому не просто навчаєш її, а допомагаєш розвиватися культурно, духовно та мовно.
На моїх уроках я застосовую різноманітні методи, завдання та форми роботи, за допомогою яких мої учні можуть сформувати та розвинути своє уявлення про Німеччину, її мову та культуру і застосувати набуті знання на практиці. Я намагаюся організувати урок таким чином, щоб в центрі уваги була дитина. Це прекрасно, коли вчитель може бути порадником і володарем скарбниць знань.
Про освітню подорож до Німеччини
Найбільш актуальним для нас є німецький досвід запровадження інклюзивної освіти. У Німеччині діти з фізичними чи ментальними обмеженнями вже не перший рік навчаються разом з іншими учнями. За ними наглядають спеціально підготовлені співробітники. У таких класах працює вчитель, його помічник, вихователь і соціальний педагог.
В усіх закладах освіти, які ми відвідували, є зовнішні сходи і пандуси, обладнані поручнями, підйоми по сходах – як ззовні, так і в середині будівлі. Деякі заклади облаштовані ліфтами за спеціальними будівельними параметрами для того, щоб людина на візку мала можливість безперешкодно потрапити до ліфту і розвернутися в ньому.
Німецькі школи мають дуже високий рівень автономії, тобто кожен навчальний заклад має свій бюджет. У випадку, коли дирекція не використала отримані кошти протягом року, вона може залишити їх на наступний рік. Крім того, деякі школи мають свої типографії, у яких самостійно друкують навчальні матеріали.
Тобто, як ви розумієте, багато чого можна запозичити у німецьких колег, проте цей досвід повинен бути застосований відповідно до наших реалій та менталітету.
Передрук заборонено.