«Розселили у тимчасові домівки усіх безхатьків»: лучанин розповів, як проходить карантин у Празі. ФОТО

31 Березня 2020

Текст: Оксана ФЕДОРУК

Чехія однією з перших серед центральноєвропейських країн вирішила ввести надзвичайний стан і карантин для стримування коронавірусу. Можливо саме завдяки цьому з моменту першого позитивного тесту 1 березня і по 22 березня там від COVID-19 не померла жодна людина.

Яких ще заходів безпеки дотримуються у столиці Чехії та як уряд рятує економіку країни «Таблоїду Волині» розповів лучанин Петро Шутяк, який вже 2, 5 роки проживає у Празі.

Нагадаємо, ми вже писали про те, як проходить карантин у Болгарії, Чехії, Польщі, Іспанії, Франції, Німеччині та Туреччині.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «НАВІТЬ ЧОЛОВІКУ І ДРУЖИНІ ЙТИ ПОРУЧ НЕ МОЖНА»: ВОЛИНЯНИ ПРО КАРАНТИН ЗА КОРДОНОМ.ФОТО

***

На території Чехії надзвичайний стан на 30 днів оголосили 14 березня. 16 березня були закриті ресторани і кафе, 17 березня - кордони. Можливо для когось ці дві новини - просто інформація, але насправді для Праги, яку відвідують 8 млн туристів щороку, - це страшна новина.

Усіх, хто виходить на вулицю, зобов’язали закривати своє обличчя маскою або іншою тканиною. Штраф за відкрите обличчя - 10 000 крон (~10 000 грн).

Але в аптеках масок на всіх не вистачає, тому більшість ходить у зроблених власноруч.

Метро і громадський транспорт не закривали, але якщо хтось зайде без маски - приїде поліція, вижене такого пасажира і випише штраф.

У зв’язку із закриттям багатьох компаній через коронавірус уряд прийняв рішення підтримати бізнес і працівників - покривати фірмам витрати на зарплати (80% від основної зарплати).

Спочатку під час карантину держава виплачувала 60% від зарплати батькам, які доглядають за дітьми віком не більше 10 років, тепер вік підняли до 13 років.

Для підтримки приватних підприємців (ФОП) уряд виділить по 15 000 крон (15 000 грн) кожному підприємцю, який постраждав від коронавірусу. У Чехії цим дуже не задоволені, тому що для них це копійки.

Також одразу після оголошення надзвичайного стану в Чехії створили державний фонд для кредитування бізнесу, який постраждав від коронавірусу. Фонд видає безвідсоткові кредити на два роки.

На ринку нерухомості ціни впали, тому що немає туристів.

У супермаркетах є спеціальні години для пенсіонерів, у цей час на вході стоїть охорона і не пускає молодих людей. Ці години ввів уряд, а не супермаркети.

Міська рада також розселила у тимчасові домівки усіх празьких безхатьків. Коштуватиме це Празі 2,3 млн крон на місяць (2,3 млн грн).

Щоб поліція зайвий раз не вступала у контакт, МВС дозволило патрульним поліцейським не зупиняти водіїв, що порушують правила дорожнього руху. Звичайно, це не стосується грубих порушень.

Національний банк ЧР прогнозує економічну рецесію до кінця року.

У Чехії неймовірний ріст волонтерства і громадянської підтримки вразливих верств населення. Є безліч волонтерів, які купують продукти для пенсіонерів, щоб вони зайвий раз не виходили на вулицю.

Продукти у супермаркетах є, ціни не змінились, багато акцій на різні товари, все так само, як було. У більшості магазинів можна розраховуватись тільки карткою. Багато закладів відмінили плату за доставку і зменшили суму мінімального замовлення.


А кілька днів тому заборонили збиратись більше двох людей. Також не можна просто «шастати» по місту, але поліція поки що не сильно контролює. Можна просто сказати, що прямуєте до пошти чи до супермаркету і вас не будуть затримувати.

Якщо у когось є легкі симптоми коронавірусу, то лікарі просять залишатись удома і не йти у лікарню, а лікуватися вдома (відповідно до консультацій лікаря). У Чехію медичне обладнання і засоби захисту з Китаю доставляє український літак Ан-124 “Руслан”.

У нас в будинку постійно дезинфікують ручки на дверях і кнопки у ліфті.

Загалом населення налаштоване оптимістично, що показують соціальні опитування.

Ситуація у мене особисто.

Я працюю у готелі рецепціоністом. Зрозуміло, що готель закрили. Нас відправили додому із збереженням 60% зарплати. Я думав, що мене взагалі звільнять (був на випробувальному терміні і вони мало повне право мене звільнити, щоб зекономити на зарплатах). Але всіх працівників залишили.

Згодом уряд приймає рішення, що буде виплачувати 80% зарплати всім працівникам, які були вимушені піти на карантин. Я потрапив під дію цього рішення. І життя стало спокійніше - я знаю, що на оренду квартири і на продукти мені вистачить.

На вулицю виходжу в масці, ходжу тільки до супермаркету або магазинів типу українського “Ватсонс".

Мої заняття під час самоізоляції - зайнявся своїм хобі (пишу блог про Прагу і Чехію - proprahu.com), прибираю вдома, вчу чеську та англійські мови, готуюсь до вступних екзаменів, дивлюсь фільми і серіали, купив приставку, щоб грати в ігри. Дуже круто, що pornhub роздав безкоштовну преміум підписку)))

***

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter