Успішно!

біхелсі

Як зберегти психіку та стрункість під час карантину: поради психолога і дієтолога

Спеціалісти порадили, як залишитись здоровим душою і тілом під час карантину.

Карантин і все, що з ним пов’язано (коронавірус, різноманітна статистика, шквал різнобічної інформації, зупинка економіки, освітнього процесу) і, зрештою, ізоляція та усамітнення, в яких усі опинились – нетипові та стресові обставини для нашої психіки, запевняє психологиня, власниця луцького тренінг-центру Дарина Самолюк.

Тому залишатись «у нормі», «зберегти здоровий глузд» та вийти з карантину не просто живими, а й здоровими, натхненними і готовими втілювати в життя плани та завдання – основне завдання кожного.

Дарина Самолюк
Дарина Самолюк

Психологиня навела тези для роздумів та загальні поради на щодень.

1. Якщо до карантину ви мали невирішені ситуації, проблеми, що супроводжувались переживаннями та складними емоційними станами – карантин це міг загострити, і ви маєте всі шанси відчувати «емоційну солянку», безвихідь, паніку, депресію. Якщо це так, краще звернутися до свого психолога. А якщо його немає – саме час його знайти. 

2. З іншого боку, карантин і стан усамітнення, в який нас усіх штучно ввели, ви можете використати конструктивно: для вирішення конфліктів, прийняття рішень, завершення незавершеного, розстановки життєвих пріоритетів, покладання цілей, складання планів на майбутнє, прощення образ, примирення з ворогами. Адже цей карантин так символічно припав на Великий піст, коли усі віруючі практикують смирення, любов, молитву серця, переосмислюють духовні цінності.

3. Страх. Його зараз багато. Його транслюють політики, журналісти, медики. Вони транслюють і свій особистий страх, і колективний – який буквально «висить» у повітрі. Якщо ви і до карантину боялися смерті власної, смерті близьких, втрати власного чи близьких здоров’я – то ці страхи збільшаться в об’ємі та інтенсивності. З ними потрібно розібратися, щоб вони не паралізовували вашу активність в різних сферах життя. 

4. Якщо страх смерті та втрати здоров’я з’явився конкретно під час пандемії – взаємодійте з ним, ведіть діалог з собою, – намагайтеся зловити думки, які запускають страх, і наводьте контраргументи. Наприклад, думку «коронавірус – смертельно небезпечний» трансформує статистика та рейтинг смертності від інших вірусних та інфекційних захворювань. Обмежте інформацію від ЗМІ до одного перевіреного джерела та до 20 хвилин на день.

5. Агресія. Зауважте, що стан страху та тривоги породжує агресію. Стан, коли ви не можете контролювати ситуацію (а зараз мало хто може її контролювати) породжує агресію. Агресія – це сила. Агресія – це енергія для зміни ситуації. Подумайте, куди ви можете направити свою силу і енергію агресії. Погодьтесь, бити тарілки та кричати на близьких людей – не найкращий варіант. 

6. Зменшення доходів – теж джерело тривоги та переживань. Але зараз, водночас, – час нових ідей та нових форматів діяльності. Давно планували вийти в онлайн – і не вистачало часу? Оптимізувати бізнес? Вивчити нові напрямки? Додати креативу? А можливо, час попрацювати з фінансовими деструктивними моделями мислення? Що для вас гроші? Що для вас достаток? Кого чи що любите та цінуєте більше за гроші?

7. Ви у групі ризику (вік, супутні захворювання), втратили роботу або безпосередньо задіяні в боротьбі з пандемією? Вам як нікому потрібна психологічна підтримка. Це окрема тема. І окрема стаття.

8. Якщо у вас є діти. Дітям набагато комфортніше на карантині, ніж дорослим. Є жарт, що саме хтось з дітей у Миколая попросив не ходити до школи, і щоб батьки проводили більше часу вдома. І це прохання найнеочікуванішим чином, як у фільмі «Один вдома», втілились у життя. Одним словом, якщо батьки емоційно стабільні й справляються зі своїм стресом – з дітьми буде все добре. Якщо ви батьки і щодня адресуєте, застосовуєте тілесні покарання, не можете впоратись з ситуацією, яка навалилась – не калічте дітей, зверніться самі до спеціаліста. 

9. Якщо у вас є діти шкільного віку. То ви, практично, – вчитель-методист на пів ставки. Це ще той квест! Але тут основний секрет – дисципліна. Сімейні правила та відповідальність за їх порушення. І рішучість бути послідовним та дотримуватися слова. Найкраща мотивація для школярів – дисципліна! Зробіть це!

10. Стосунки з жінкою/чоловіком. Президент, оголошуючи карантин, підморгнув в камеру та пожартував про демографічну ситуацію. В Китаї збільшилось число розлучень під час карантину. А у всьому світі, за інформацією CNN, зросла кількість випадків домашнього насильства. То що ж відбувається в сім’ях під час карантину? Думаю, стають помітні усі тріщини, усі замовчувані, витіснені емоції та ситуації, питання, які потребують вирішення. Стає помітним те, над чим варто попрацювати. А для пар, які розуміють, що стосунки – це інвестиційний проєкт, і які над ним працювали та інвестували час, зусилля – справді можуть отримати медовий місяць, а не карантин!

І на завершення. Карантин закінчиться. Школи відкриють. Економіка запрацює. Вибори відбудуться. А неприємний присмак спогадів з карантину може залишитися надовго. Тому давайте його проведемо максимально гідно, максимально корисно та максимально результативно. 

Дарина Самолюк

Освіта: магістр права та магістр психології НаУ «Острозька академія».

Організаторка тренінгів особистісного розвитку в Луцьку з 2014 р. Власниця тренінг-центру EGO.

Авторка програми «Знайти покликання», програми «Лідер школа» для підлітків, проєкту «Перезавантаження» з туристичною компанією MAKINTOUR, трансформаційного тренінгу «Мрії здійснюються», ведуча МАК-клубу з використанням метафоричних асоціативних карт.

Зв’язатися з Дариною можна в інстаграмі та у фейсбуці. Телефон: 050 37 47 557.

«Повністю погоджуюсь! Усе мине, а літо наступить! І всі ми захочемо бути стрункими. Аби потім не вдаватися до жорстких дієт, які згубно діють на весь організм, краще зараз не набрати зайвих кілограмів», – підтримує дієтологиня Тетяна Ярмошук.

3
Тетяна Ярмошук
Тетяна Ярмошук

Наразі ми проводимо багато часу вдома, менше рухаємося і більше їмо. Такий стиль життя однозначно нам не на користь. Тому Тетяна хоче нагадати, як залишитись у гарній фізичній формі, поки ми вдома.

1. Борошно. Випічка. Зараз з'явилося більше часу, і багато дівчат почали активно кулінарити. І це прекрасно! Але, дівчатка, любі, якщо ви протягом усього карантину будете пекти лише солодку випічку, то крім того, що наберете зайві кілограми, ви ще й нашкодите здоров'ю. 

2. Цукор та біле борошно – це навантаження на вашу підшлункову залозу, збудники запалень в організмі, вони сприяють погіршенню пам'яті, погано впливають на шкіру, нігті та волосся, є помічниками в утворенні карієсу та виводять вітаміни і мінерали з організму. Коли ви споживаєте, наприклад, фрукти, то разом із глюкозою ви отримуєте й вітаміни і мінерали, необхідні для її засвоєння. А коли ми їмо перероблений рафінований цукор та швидкі вуглеводи (наприклад, випічку), вони «викрадають» всі ці мікроелементи з організму.

3. Чому діти гіперактивні? Це теж про цукор. До прикладу, 1 грам цукру виводить з організму 56 молекул магнію. Наш мозок без магнію просто не може заспокоїтися. Тепер вгадайте, чому ваші діти перевертають усе з ніг на голову і зовсім не можуть сконцентруватися?!

4. Фокус на корисному. Набагато краще для вас і для дитини, якщо ваш раціон буде наповнений повільними вуглеводами у вигляді різноманітних каш, якісним білком у вигляді морепродуктів, м'яса, бобових, горішків та сиру, а також корисними жирами у вигляді рослинної олії (будь-якої, окрім соняшникової, оскільки користі з неї немає; підійде оливкова, лляна, гарбузова, гірчична, рапсова, з волоського горіху, кедрова тощо), оливок, знову ж таки, горішків, авокадо, жирної риби та сиру. 

5. Овочі. Не забувайте про овочі – вони нам НЕОБХІДНІ щодня, в будь-яку пору року, а не інколи. Тому овочі повинні бути щодня на столі у будь-якому вигляді – свіжі, ферментовані, запечені, тушковані. Така їжа буде насичувати вас вітамінами і мінералами, необхідною клітковиною, сприятиме хорошому самопочуттю та стрункій фігурі.

6. Кількість прийомів їжі. Також пам'ятайте, що здоровій людині, в якої немає проблем із травною системою, достатньо їсти три рази на день. І вважайте, що кожне капучіно чи лате за своєю калорійністю – як повноцінний перекус. А тепер пригадайте, скільки чашок капучіно ви випиваєте за день?

7. Вода. Не забувайте пити воду, адже вона вкрай важлива для організму. Дорослій людині потрібно випивати приблизно 1,5 літри чистої негазованої води на день. Чай, компот, сік чи кава не замінять воду. А кава ще й виводить воду з організму, тому після кожної чашки кави бажано випивати склянку води.

8. Алкоголь. Усі хто вірить, що алкоголь розслабляє і знімає напругу за вечерею – для вас погана новина, тому що це – міф. Алкоголь, навпаки, підсилює тривогу, але, оскільки сприйняття реальності вже не таке чітке, вам здається, що ви розслабились.

Можна випити бокал сухого вина, але не потрібно цього робити щодня, адже алкоголь ще й дуже калорійний. Тому, якщо ви хочете бути здоровими та стрункими – алкоголю не місце на вашому столі щодня.

9. Рух. Разом зі здоровим харчуванням, не менш важливі рух і хороший сон. Тому старайтеся рухатися щодня – робіть зарядку, домашні тренування, прибирання з танцями, не користуйтеся ліфтом, грайте в активні ігри з дітьми. Чим більше ви будете рухатися, тим краще. 

10. Сон. Не ставтеся легковажно до сну, адже його нестача завжди позначиться на вашому апетиті. Хто недостатньо спить – той багато їсть! Намагайтеся засинати до півночі, спати в провітреній кімнаті у повній темряві, і ваш організм вам віддячить відмінним самопочуттям!

Будьте здорові!

1

Тетяна Ярмошук

Освіта:

Психолог – НАУ (м.Київ)
Дієтолог – Full Fit School (м.Київ), Фітнес Академія (м.Київ), The Body School (м.Київ), PRO-Здоровье (Росія).

Досвід роботи: дієтолог у спортивних клубах Києва, старший дієтолог в школі правильного харчування The Body School (м. Київ).

Наразі працює у школі та приватно консультує у питаннях корекції ваги, нормалізації здоров’я за допомогою харчування, покращення мікрофлори шлунка, детокс, допомагає у виборі продуктів (вміння читати етикетки) та правильному їх приготуванні, збалансуванні раціону та індивідуально підбирає вітаміни.

Зв'язатися з Тетяною можна в інстаграмі та у фейсбуці. Телефон: 099 657 55 80.

Додати новий коментар