Де у Луцьку народжується шоколад?

11 Липня 2015
Є люди, у яких навіть чорні й білі смуги у житті зроблені із шоколаду. Цей вислів на сто відсотків характеризує Олександру Мартинюк, співвласницю та директора майстерні шоколаду «Шоконель». Майже чотири роки тому майстриня разом із однодумцями відкрила виробництво власних солодощів у Луцьку. З нагоди Всесвітнього дня шоколаду «Таблоїд Волині» зазирнув на кухню невеличкої майстерні і познайомився з процесом виготовлення різноманітних ласощів.

На кухні серед шоколаду

Всі без винятку солодощі «Шоконель» готуються за їхнім власним рецептом з бельгійського шоколаду, який спеціально замовляють у Європі. Цей, так би мовити, первинний матеріал має вигляд шоколадних монеток та зберігається у великих пакетах.


«Для приготування шоколадної маси потрібно розтопити сировину у спеціальному пристрої, щоб шоколад набув потрібної структури», - розповідає співвласниці майстерні Олександра Мартинюк. – «Щоб шоколад вдався і плавився у роті, а не у ваших руках, він повинен пройти стадію темперування – це нагрівання шоколаду до потрібної температури, а потім повернення його до попередньої».

Розтоплений шоколад переміщають до спеціального пристрою – термостату. Саме на цьому етапі до шоколадної маси добавляють залежно від рецепту горішки, родзинки, курагу чи каву. Далі рідкий шоколад розливають по формам. До речі, є такі вироби, які виготовляти важче: потрібно певним чином покласти форму, по-особливому заливати, слідкувати за температурою. Залитий у форми шоколад потрібно охолодити, для цього використовують холодильник, а потім залишити на певний час, а краще на ніч при кімнатній температурі.

«На початках ми деякі рецепти підглядали в Інтернеті, але сьогодні все самі вигадуємо, експериментуємо, тестуємо. Якщо виріб вдався, то запускаємо виробництво», - ділиться особливостями своєї роботи Олександра Мартинюк. – «Дизайн – це також плід нашої фантазії. А от з формочками складніше – ми їх замовляємо аж у США. Там вони якісні, хоча й дуже дорогі. На жаль, на нашому ринку немає пропозиції для таких невеличких майстерень, як наша».


Процес виготовлення цукерок трішки відрізняється: спочатку робиться спеціальна маса – «ганаш» (шоколад змішаний з вершками), з якої руками чи за допомогою спеціального обладнання формується цукерка, а далі йде оздоблення виробу. «Шоконель» пропонує як обливні, так і обсипні цукерки.


До речі, Олександра немає спеціальної кулінарної освіти. Всі знання, якими сьогодні володіє майстриня, вона здобула самостійно, займаючись самоосвітою та спілкуючись з іншими виробниками шоколаду.

«Наші сім’ї були дуже щасливі, коли ми тільки з Ольгою відкривали майстерню. Щоразу, коли виріб не вдавався, так би мовити не було «візуальної кондиції», ми його несли додому нашим рідним», - розповідає Олександра про свої перші кроки у шоколадовиробництві.


Шоколадні підшипники, м’ячі і навіть сало в шоколаді

Майстерня шоколаду «Шоконель» виготовляє різний шоколад за формою, смаком та ціною.


«Важко сказати, який шоколад найбільше полюбляють лучани. Жінкам найчастіше купують білий і молочний. Чоловіки обирають класичний чорний. Також є категорія покупців, котрі просять шоколад у вигляді звичайного куска, просто на вагу», - ділиться вподобаннями городян продавець Світлана Христюк.

Серед найнезвичніших виробів майстерні цукерки з перцем чілі та сало у шоколаді.«Коли розповідаєш про те, що займаєшся виготовленням шоколаду, відразу виникає запитання: а сало у шоколаді у вас є? І ось в травні на фестивалі «Art-territory» нам потрібно було чимось здивувати відвідувачів, ми згадали про це одвічне запитання й спробували зробити сало у шоколаді. Тепер маємо такий виріб у своєму асортименті. Він, до речі, користується популярністю», - каже Олександра Мартинюк.

«Шоконель» виготовляє солодощі не лише за своїм власним дизайном, але й може створити шоколадний виріб на замовлення. Серед незвичних забаганок покупців вже був шоколадний капелюх, а зовсім нещодавно ЛПЗ замовив шоколадні підшипники. Працівники заводу принесли майстрам справжні підшипники, з яких і робилася спеціальна форма із харчового силікону.А якщо у вас є бажання, щоб хтось з’їв ваш портрет, кондитери «Шоконель», зможуть нанести його на плитку шоколаду.«Все дуже просто. Приносите будь-яке зображення і ми зробимо вам шоколадний принт», - пояснює продавець Світлана Христюк.

Багато замовлень надходить і від молодят, котрі використовують шоколад як елемент декорування чи сервірування святкового столу.


Цінова політика магазину-майстерні доволі ліберальна. Ви зможете купити виріб і за 2 гривні і за декілька сотень. Все залежить від ваги фігурки, шоколадки чи цукерок, а також від ваших фінансових можливостей.


Серед найбільших виробів майстерні – шоколадна білочка та футбольний м’яч, вага останнього майже півкілограма.На запитання «Таблоїду Волині», чи серед клієнтів магазину є відомі лучани, Олександра Мартинюк тактовно промовчала.

«Давайте не будемо називати прізвища, я думаю це буде не дуже доречно, - посміхаючись відповіла співвласниця «Шоконелі». – Я точно знаю, що наші вироби дарують різним знаменитостям. Мені дуже було приємно, коли я побачила в сюжеті одного із місцевих телеканалів, що шоколадний рояль нашого виробництва подарували співаку та фіналісту «Голосу Країни» Павлу Табакову».


П’ять цитат від майстра:
– Ідея відкрити свою майстерню шоколаду народилася після подорожей Європою, де дуже поширені невеличкі виробництва.

– Лучани полюбляють солодке. Іноді до шоколаду додають ще цукор або цукерки – це дещо дивно, але дивно лише для мене. Якщо людина так любить солодке – це її право і її смаки. А ми в нашому закладі поважаємо смаки наших відвідувачів.

– У мене немає якогось улюбленого рецепту шоколадки чи цукерок. Я однаково роблю все з любов’ю, хвилююся, аби виріб вдався, щоб він сподобався людям.

– Шоколад не любить поспіху або коли з ним працюють не в настрої – тоді виріб не має апетитного вигляду. Тому намагаюсь завжди під час роботи перебувати у хорошому гуморі.

– Я дуже люблю шоколад. Мій улюблений чорний.

Текст: Ірина Новосад
Фото та відео: Юлія Стасюк
0

Читати ще

Коментарі

Шоколадка

Пишіть не пишіть, а Скуба вас

Додати новий коментар

Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter