Волинь на картинах 19 століття

01 Лютого 2016
На полотнах позаминулої доби часто можна знайти волинські краєвиди. Тогочасні художники зображали різні куточки Волині – від північного Полісся до південних горбистих місцевостей Кременеччини.
Підбірку картин 19 століття із місцевими пейзажами підготували «Хроніки Любарта».

Польський художник Казимир Войняковський малював Волинь у час, коли край відійшов до Російської імперії. На його роботах зображені такі волинські місцевості: каплиця Скорботного Христа у Луцьку, вигляд вулиці Ринкової у Луцьку, замок у Луцьку, дерев’яна церква у Ковелі, кузня у Ковелі, чотири вигляди Голоб, дворик з брамою у Ружині, Гільча з палацовою брамою. На них – природа, будівлі та люди тих часів. Окрім художньої цінності, роботи мають ще й історичну, позаяк документують місцевості, які давно змінилися і втратили свій тодішній лик.

[caption]
Церква у Ковелі. Казимир Войняковський[/caption]

[caption]
Замок у Луцьку. Казимир Войняковський[/caption]

Зигмунд Фогель мандрував Польщею в останні роки її існування за завданням останнього короля Станіслава Августа Понятовського. Він використовував акварель, туш та олівці. Змалював кілька десятків історичних місць країни, серед яких два волинські міста – Острог та Почаїв.

[caption]
Острог. Зигмунд Фогель[/caption]

[caption]
Почаїв. Зигмунд Фогель[/caption]

[caption]
Почаїв. Зигмунд Фогель[/caption]

Вивчення в українських школах Тараса Шевченка зосереджується переважно на його літературній творчості. І цілком даремно – він має у доробку великий пласт образотворчих робіт. Є серед них і малюнки Волині: чотири акварелі Почаєва.

[caption]
Почаївська Лавра з півдня. Тарас Шевченко[/caption]

[caption]
Вид на околиці з тераси Почаївської Лаври. Тарас Шевченко[/caption]

[caption]
Почаївська Лава з заходу. Тарас Шевченко[/caption]

[caption]
Собор Почаївської Лаври (внутрішній вигляд). Тарас Шевченко[/caption]

Наполеон Орда у своєму малярському доробку має образи міст, містечок і сіл чи не половини України. У 1872-1874 роках він перебував у Луцьку. Мистецтвознавці підрахували, що Орда зробив більше 170 малюнків українських земель, кілька десятків з яких присвячені Волині.

[caption]
Кременець. Наполеон Орда[/caption]

[caption]
Каплиця в Луцьку. Наполеон Орда[/caption]

[caption]
Вишнівець. Наполеон Орда[/caption]

[caption]
Голоби. Наполеон Орда[/caption]

[caption]
Берестечко. Наполеон Орда[/caption]

[caption]
Славута. Наполеон Орда[/caption]

[caption]
Луцьк. Наполеон Орда[/caption]

[caption]
Олика. Наполеон Орда[/caption]

Дмитро Струков – художник Московської оружейної палати, який у 1886 році мандрував Волинню разом із дійсним і таємним радником Помпеєм Батюшковим. Саме він зробив малюнки, за якими потім у петербурзькій майстерні Олександр Беггров виконав кольорові літографії волинських старовини.

[caption]
Володимир-Волинський. Дмитро Струков[/caption]

[caption]
Луцьк. Дмитро Струков[/caption]

Польський митець Юзеф Ігнатій Крашевський значну частину свого життя прожив на Волині. Сюди він приїхав у 1838 році. Спочатку був власником села Омельне, а потім купив Городок неподалік Луцька. Останні кілька років перебування на Волині Крашевський з родиною прожив у Житомирі, а в 1859 році переїхав до Варшави.

Письменник любив волинський край, захоплювався його природою, старовинними пам’ятками. Мандруючи Волинню, Крашевський виконував графічні й акварельні малюнки різних населених пунктів, куточків природи та місцевих типажів.

[caption]
Старий Чарторийськ. Юзеф Ігнатій Крашевський[/caption]

[caption]
Інтер'єр поліської хати. Юзеф Ігнатій Крашевський[/caption]

[caption]
Волинський пейзаж. Юзеф Ігнатій Крашевський[/caption]
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter