Луцька майстриня презентувала унікальні вишиті ікони та ляльки

17 Травня 2018

Фото: Юлія ФІЛІРОВСЬКА

Відбулась презентація персональної виставки Юлії Токарської, лучанки, яка вишиває ікони.

Роботи представлені у Державному історико-культурному заповіднику міста Дубно.

Склалось дуже по-особливому, що виставка вишитих ікон лучанки припала на велике церковне свято Вознесіння Господнє та День вишиванки, пише Бізнес.Район.

Юлія Токарська презентувала 17 травня 16 вишитих робіт, серед яких ікони та картини, та 7, власноруч зроблених, ляльок.

Юлія розповідає, що роботи ці створені протягом 20 років, а почалось все у пологовому будинку. Там сусідка по палаті, яка вишивала картини, показала майбутній майстрині стіжок. З цього усе й розпочалося. Першу свою роботу Юлія Токарська виконала за два з половиною роки. Це була Казанська ікона Божої матері.

Юлія Токарська любить жіноцтво, особливо українське. Саме тому, на її іконах переважно зображені святі жінки. В авторки навіть є історія, пов’язана з Марією Магдалиною:

«Марія Магдалина – це жінка, яка є втіленням відданості. Вона покинула все і пішла за Ісусом, обравши важке життя. Для мене вона особлива. Вишиваючи її ікону, мені не подобалось обличчя і я розпорола одне око. На наступний ранок у мене набряк палець і розпочались проблеми з нігтем. Я зрозуміла, що дарма я розпорола, так повинно було бути. Я вибачилась і продовжила роботу», — ділиться майстриня.

Юлія Токарська також розповіла, звідки вона знає, як малювати обличчя святих:

«Ніхто з нам не бачив їх. Часом вони приходять у сні. Є образи. Я переглядаю десятки ікон, щоб надихнутися і таким чином усвідомлюю, як я хочу зробити. Зараз я вишиваю велику ікону «Жінки-мироносиці».

Кожного року у Свято-Троїцькому соборі, у пасхальний період, ікони Юлії освячуються.

Також майстриня розповіла про процес створення ікон:

«Є роботи, які розпочинаються тільки з теми, з історії, та навіть за чашечкою кави. Я захоплююсь темою та починаю її досліджувати, вивчати десятки ікон, робіт не лише українських, але й з-за кордону. Далі малюю ескіз. Прикладаю до матерії і, якщо все вдалося, приступаю до роботи», — розповдає Юлія Токарська.

Вишивання – це досить складне та затяжне заняття. На одну ікону у Юлії йде від 9 місяців до 3-х років. Порівнює також з малюванням, адже нитки – це не фарби, їх не змішаєш для потрібного кольору, бо вони вже є готові, тому на підбір відтінків теж витрачається немало часу.

Юлія Токарська розповідає, що українських жінок вразити важко, адже вони вміють все. Шити, вишивати, в’язати, готувати, доглядати за домом та ще й на роботу ходити. Також додає:

«Я не хочу нікого дивувати. Я просто хочу показати свій Всесвіт», — ділиться майстриня.

Саме так і назвала Юлія свою виставку: «Всесвіт».

Крім ікон, Юлія вишиває також цікаві та яскраві картини, які можна розглядати годинами. Розповідає, що саме на картинах випробовує нові техніки та нитки, адже на іконах вважає це неприйнятним. Саме так народилась картина «Мрії про Японію», які за словами авторки, досі поки що залишаються мріями. Також картина «Колібрі», у якій Юлія використала велику кількість різних кольорів.

Нещодавно Юлія Токарська почала шити ляльки:

«Ляльками почала займатись зненацька. На 8 березня минуло року. Спробувала і не можу зупинитись», — розповідає майстриня.

Ляльки для Юлії – це невеликий жарт. Вона зображує різних героїв. Є, наприклад, лялька-мольфарка, що присвячена лікарю. Одягає майстриня ляльок у вишивку, яку вже колекціонує багато років. Рушники уже старовинні, а Юлія Токарська дає їм нове життя.

Сім’я Юлії всіляко її підтримує. Вона вкотре повторювала, що вдячна їм та Богу за те, що Він дав їй талант та натхнення творити. Про свою дочку говорить те, що вона вміє все: шиє, вишиває, малює. Але свої секрети майстерності їй передавати не поспішає. Мовляв, дочка сама повинна віднайти себе, у неї ще є час. Наприклад, вона пише гарні вірші і, можливо, у майбутньому буде її власна збірка.

Державний історико-культурний заповідник міста Дубно, де і триває виставка робіт Юлії Токарської, зацікавлений в розвитку освіти та культури. Хоче, щоб люди доторкнулися до прекрасного і шукає неординарних митців. Юлію знайшли через мережі, запропонували їй провести виставку і вона з люб'язністю погодилась.

«Ми зустрілись тут, у залі найстарішого корпусу Дубенського замку, якому у минулого року виповнилось 525 років, щоб показати високий пілотаж. Завдяки пані Юлії, ми бачимо, що ми можемо та вміємо. Дуже дякую вам за ваше високе вміння, яке ви демонструєте у своїх роботах та натхнення», — виступив з вітальним словом директор Державного історико-культурного заповідника міста Дубно Кічатий Леонід.

Протягом презентації був невеликий концерт, співали українські пісні про вишиванки. Також до вітального слова приєдналися Парфенюк Юрій, голова Дубенської райдержадміністрації, Любов Пшенична, Голова Дубенської регіональної організації Національної спілки письменників України, та протоієрей Валентин Марчук, голова єпархіального інформаційно-просвітницького відділу.

Також на презентації були присутні батьки Юлії Токарської, яким висловили окрему подяку за талановиту доньку.





























2
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter