7 фільмів про науку та науковців від економіста Юрія Барського

16 Травня 2015
Юрій Барський – доктор економічних наук, завідувач кафедри статистики та економіки праці Луцького національного технічного університету. У День науки, який в Україні традиційно відзначають у третю суботу травня, Юрій Барський пропонує підбірку найкращих, на його думку, фільмів про науку і науковців. А заодно пояснює, чому вважає їх достойними нашої уваги.

«Ігри розуму» (2001 рік, США).

Фільм про математика, який в 60-тих роках 20 століття через надмірні зусилля реалізувати свої бажання розробив теорію ігор, яка була визнана і винагороджена Нобелівською премією з економіки лише в 1996 році. Але це не головне. Джордж Форбс Неш, після того, як йому поставили діагноз «параноїдальна шизофренія», завдяки логіці цифр та рівнянь поборов цю хворобу та повернувся до життя в науці. На врученні премії він відкидає можливість логіки тих самих цифр і рівнянь, а завдячує результату лише завдяки іншій логіці – кохання дружини.



Трилогія «Зарядка для супермозку» (2013 р., Австралія)

У цю трилогію документальних науково-популярних фільмів входять три картини «Зробіть мене розумнішим», «Зробіть мене креативнішим», «Розум спасе тіло». Фільм, що ще раз підтверджує, що у світі найменш дослідженою є людина. А свій мозок пересічний житель планети використовує на 3-5 %. Цей фільм є спробою відповіді на питання: що є первинним: емоції чи розум? Хто задавався цим питанням – знайде відповідь у фільмі. Тим самим змотивує себе до постійного саморозвитку, зрозуміє, що потенціал людського мозку необмежений.





«Собаче серце», (1988 рік, СРСР)

Фільм з кагорти тих, які сучасна студентська молодь не ідентифікує з собою. Але фільм розповідає про складний соціальний розріз між науковою інтелігенцією, суспільною масою та державною ідеологією. Ситуацію, за якої наукові досягнення та відкриття обертаються проти самих же авторів. Фільм демонструє, що серце керується розумом, а розум не трансплантується.



«Мій чоловік геній» (2008 рік, Росія)

Стверджують, що в Україні немає Нобелівських лауреатів. Хоча відомий радянський фізик Лев Ландау – Нобелівський лауреат 1962 року – основний науковий поступ зробив саме в Харківському університеті. Не дарма стверджують: генії «не от мира сего». Але в історії лишається не їх життєвий шлях, а їх наукові досягнення. Фільм заснований на книзі спогадів вдови Ландау – Конкордії Дробанцевої.



«Суддя». (2014 рік, США)

Якщо на світі є справедливість (а це наукою поки що не доведено), то вона у цьому фільмі. Суддя готовий жертвувати власними життям та свободою заради честі (яку він має) та високого професіоналізму. Фільм – яскравий прояв способів внутрішньої мотивації, яка допомагає жити на повну і вчить терпимості.



«Найкраща пропозиція» (2013 рік, Італія)

Пропозицій на життєвому шляху багато, але найкраща – одна. Виявити її – це наука. Кажуть, треба вчитися на чужих помилках. Але на практиці памʾятнішими і кориснішими стають свої… Сюжет фільму розкриває неприйнятність подвійного життя. Герой якого зазнає фіаско, навіть коли отримує, здавалося б, найкращу у житті пропозицію.



«Пирогов» (1947 рік, СРСР)

Я переглянув цей фільм після того, як побував у вінницькому музеї Пирогова. Подивився, аби глибше зрозуміти його геній і усі труднощі роботи у тій системі. Ми ідеологічно тішилися з нав’язаних нам героїв, лідерів, вождів. Натомість варто знати і популяризувати видатних людей, які натхненно навчалися, працювали, навчали, при цьому не шукаючи слави.

0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter