Успішно!

біхелсі

Скільки спідниць потрапить в місцеві ради на Волині?

Донедавна малознайоме слово «гендер» тепер в Україні – на піку популярності. За дотриманням гендерного балансу намагаються стежити настільки ретельно, що взялися навіть досліджувати студентів, чи випадково їхня стать не впливає на записи в заліковках.

Не лишився осторонь гендерної теми і головний законодавчий орган країни. Верховна Рада прийняла новий закон про місцеві вибори і там передбачила норму: у списках кандидатів має бути не менше 30% представників однієї статі (в наших реаліях читайте – жінок).

«Таблоїд Волині» розпитав керівників місцевих організацій партій, де вони планують брати кандидаток, щоб третину виборчих списків заповнювати представницями прекрасної половини.
 
Григорій Пустовіт, «Батьківщина»[img data=def]21_08_2015_1982189819/pustovit.jpg[/img]
Ми позитивно оцінюємо таку норму, бо жінки, як правило – це наймудріша частина нашої громади, але водночас – і найскромніша. Саме через це вони не дуже проявляють бажання брати участь у виборчих кампаніях. Ця квота в 30% стимулює, підштовхує партійні організації якомога активніше залучати до політичної діяльності жінок. Це – позитив.

Що стосується нашої політичної сили, ми попередньо вивчали наші списки на предмет виконання цієї норми. Фактично у всіх списках в нас – від 30 до 50% жінок.

Ми ще не завершили комплектування. Відбувається постійна ротація: когось рекомендуємо нового, комусь дякуємо, але ті попередні списки, які сьогодні в нас є, виконують цю квоту.

Із нових жіночих імен у нашому списку буде Майя Шостак, вдова загиблого героя. Будуть знайомі широкому загалу обличчя, а також – поки невідомі. Загалом, в усіх наших списках буде багато нових імен, це стосується не лише жінок.
 
Михайло Шелеп, «Народний контроль»[img data=def]21_08_2015_1982189819/shelep.jpg[/img]
В принципі ідея більшого залучення жінок до політичної діяльності – правильна, йде в ногу з часом. Але питання – в механізмах реалізації. Та норма, яка є прописана в законі, фактично – рекомендаційна, тому що ніякої міри відповідальності чи покарання за недотримання не має.

Наша партія активно залучає і жінок, і чоловіків. Команду підбираємо різними методами: є люди перевірені, з якими ми давно працювали, а є люди, які підтримують наші ідеї і долучаються. Ще тільки почали працювати над списками, але думаю, що кількість жінок серед кандидатів буде не менше 30%. Спеціально цим не займаємося, але якщо проаналізувати наших активістів – жінок там немало. Наприклад, Тетяна Ленартович, Леся Бондарук, Олена Звєрєва, Анна Коршунова.
 
Роман Романюк, «Блок Петра Порошенка»[img data=def]21_08_2015_1982189819/romanyuk.jpg[/img]
До такої норми ставлюся позитивно, вона – проєвропейська. Хоча, з іншого боку, вона – лише рекомендаційна. В законі немає заборони реєстрації, якщо ми не дотримаємося цієї норми.

В наших списках виходить по різному. Є навіть такі списки, де більше половини кандидатів  – жінки. А є, на жаль, такі, де ми до 30% не дотягуємо. Так виходить, що в нашій обоймі є більше відомих і авторитетних чоловіків.

Головне, щоб ця норма не перетворилася на чисто технічну формальність: а давайте там де немає, кого виставити, поставимо дівчинку-студентку тільки через те, що вона має жіночу стать. Ми не йдемо за таким принципом: висунути жінку, аби дотриматися квоти. Ми вибираємо відомих та авторитетних людей, які здатні достойно поборотися за перемогу – не залежно, чи це жінка, чи чоловік.
 
Анатолій Вітів, «Свобода»[img data=def]21_08_2015_1982189819/vitiv.jpg[/img]
Якщо Ірина Фаріон чи Ірина Цех хотіли стати депутатами, їх цікавила політика, то їм вдалося всього досягти без визначення квот. Так само і депутат нашої Луцької міськради Люба Серба, яка в політиці ще із 90-х років.

Завтра ті ліберали, які декларують такі речі, скажуть, що в списках має бути не менше 30% гомосексуалістів, і що будемо робити?

Чи давайте тоді серед міських і сільських голів теж введемо таку квоту?

А що має робити партія жінок? Вводити у список 30% чоловіків?

Усе, що штучне – недовговічне, а таку квоту вважаю штучною.

Не знаю жодної партії, яка б обмежувала діяльність жінок. У нас, наприклад, керівник Луцького районного партійного осередку – жінка, Володимир-Волинського районного – так само.

Але партійні списки треба формувати не за такими ознаками, а за заслугами в розвитку партійної організації, за лідерськими якостями.
Поки не можу сказати, чи ця норма є обов’язковою, чи декларативною. Якщо доведеться, будемо шукати жінок.
 
Юлія Вусенко, «Самопоміч»[img data=def]21_08_2015_1982189819/vusenko.jpg[/img]
Чесно кажучи, я не завжди підтримую те, що нав’язується людям штучно. Думаю, ввести таку норму як дорадчу – було б правильніше, ніж зробити її обов’язковою. Адже – чому саме 30%? Чому не 50%?

Якщо раніше ми говорили «жінка в політиці» і розуміли тільки одну жінку, то сьогодні в парламенті є багато яскравих особистостей-жінок.
Ставлення самих жінок змінилося, вони стали більш активними, шукають руху вперед. Більше того, це визнають чоловіки, і в певних випадках можна говорити про те, що жінка бере на себе більше відповідальності. Жінки до своїх рішення ставляться більш виважено, бо чоловік-політик – це норма, а жінка-політик – це вже щось таке для нашого суспільства особливе. Чого я, наприклад, не розумію і вважаю, що рівність має бути не 30 на 70, а порівну.

Серед жінок, які ми пропонуємо вносити до списку – журналісти Галина Федоренко і Ольга Бузулук, громадські активістки Мар’яна Сорочук, Юлія Євпак, Алла Наточій, викладачка Вікторія Колодяжна, юрист Вікторія Фокіна.

У нас – велика кількість жінок, так само і серед керівників осередків. Не знаю, з чим це пов’язано, можливо, сама політична сила так себе зарекомендувала, адже в нас в парламенті є реальний прецедент – перша жінка віце-спікер Оксана Сироїд, так само – Ганна Гопко.
Якщо говорити про Волинь, то, зрозуміло, що я не ставила завдання вибирати тільки жінок. Але жінок серед наших активістів – чимало.
 
Ігор Гузь, «Народний фронт»[img data=def]21_08_2015_1982189819/guz.jpg[/img]
Вважаю, що така квота – надумана. У нас в країні немає суттєвих гендерних проблем. І якщо вводити таке обмеження, то завтра будуть пропозиції вводити квоти, наприклад, лікарів чи вчителів, або квоти за вищою і середньою освітою, або за тим, чи знають англійську мову чи ні.

Квота про 30% кандидатів іншої статі в законі прописана, але не визначено санкцій за її порушення. Думаю, більшість партій на Волині її дотримуватися не будуть. Інакше довелося б штучно шукати жінок і висувати їх тільки через те, що вони жінки, а не за ознаками професійності.
Серед кандидатів у списках «Народного фронту», звісно, будуть жінки, але їх не буде багато.
 
Володимир Кучер, «Радикальна партія Олега Ляшка»[img data=def]21_08_2015_1982189819/kucher.jpg[/img]
Я навіть не те, що за 30%, я – за 50%. Проте люди зараз інертні. Думаю, з часом це вирівняється.

Це – закон, за нього голосувала наша партія, і ми будемо його дотримуватися.

У нас немало жінок в партії, і відповідно – будуть у списках. У Нововолинську в міську раду буде йти керуюча справами міськвиконкому Вікторія Магдасюк, у Луцьку – екс-заступник керівника відділу освіти Лілія Кревська і також наша активістка, студентка третього курсу і волонтерка Ірина Касабуцька, у Ківерцях в районну раду – Яна Таркевич, у Ратнівському районі – моя дружина Тетяна Кучер, вона звідти родом, в Іваничівському районі – Оксана Рубан.

Крім того, ми з великим натхненням і зусиллями шукаємо нові кадри, у тому числі – жіночої статі. (При цьому Володимир Кучер додав, що за голосом журналіста відчуває радикалізм у душі, і запросив приєднуватися до партії, – Авт.).
 
Підготувала Людмила ЯВОРСЬКА