На Волині працюють «собачі школи»

18 Березня 2016
Текст: Роман ЖИЖАРА

Зважаючи на популярність європейського полювання з мисливськими собаками, на Волині створюють нові «собачі школи» для тренування псів. Окрім начальних вольєрів, у прилуцьких селах Усичі, Лаврові та Черкасах поблизу Ковеля, лісівники і собаководи розбудовують 10-гектарний тренувальний вольєр на околиці Шацька. Заодно тамтешній лісовий коледж планує навчати кінологів, які готуватимуть до єгерської служби мисливських собак.

ПСИ ТЕЖ БІГАЮТЬ ДО ШКОЛИ

На Волині, де понад третини площ вкрита лісами, численна армія любителів полювання. На 2016 рік налічується близько 11 тисяч мисливців. Лише торік рушницю взяли до рук 500 волинян. Половина виходить стріляти звірів із собаками. Однак, як і загалом по країні, бракує тренувальних центрів для виховання мисливських псів.

«Мисливського собаку треба вчити. Собаки не можуть взяти cлід диких свиней, бо не знають, що таке звір. То їх везуть у вольєри. А де навчати? У нас таких центрів обмаль, – розповіли в обласному лісогосподарському управлінні. – Маємо три «собачі школи», які виживають лише завдяки ініціативності фанатів мисливства».

[caption]
Власник Міжнародного плідника німецьких ягдтер’єрів «Чорне узлісся» Ігор Жмурко із Шацька зі своїм вихованцем- ягдтер’єром[/caption]

Найвідоміша «собача школа» розташована в селі Усичі Луцького району і вважається однією із кращих в Україні. «Полігон» розміщений на пересічній місцині – з долинами і горбками, навіть з окопами Першої світової війни. Є купи хмизу, наросли ялини. Тобто кабанам є де сховатися. А собакам добра наука в пошуках звіра.

«Там справжні «бійцівські» дикі свині – вепр Борька і кабаниха Машка. Вони ганяють собак, як кошенят. Тому для псів тут найсприятливіші умови для тренування і пізнання справжнього сміливого звіра», – каже прес-секретар обласного лісомисливського управління Сергій Цюриць.

Ще одна школа – в селі Лаврів Луцького району. Господар на своєму обійсті облаштував дві нори: так звані «вісімку» і «П-подібну». Тренує мисливських норових собак… Подібна школа, щоправда, з вольєром, у селі Черкаси поблизу Ковеля.

«Це все приватні мисливські школи, бо державних поки немає, – кажуть фахівці. – Причина банальна: лісівникам бракує людей і коштів для створення спеціалізованих навчальних центрів. Адже спеціалісти задіяні в охороні лісів від браконьєрів, а залишки бюджетів, які можна спрямувати на собаківництво, зазвичай витрачаються на утримання звіриного стада».



ДВА В ОДНОМУ – СОБАЧА ШКОЛА І ЗВІРИНЕЦЬ

Попри недостатнє фінансування лісоохоронної галузі, волинські лісівники таки будують новий вольєр-тренувальну базу для мисливських псів. Собача школа буде в угіддях Шацького учбово-дослідного лісгоспу. Вольєр площею 10 гектарів уже обнесений стовпами. Зостається натягнути сітку.

«Колись тут був лісорозсадник. Це поза зоною Національного природного парку, тому поблизу плануємо облаштувати рекреаційний куточок, щоб можна було зупинитися, відпочити, юшку зварити. А заодно – побачили звірів і побувати на фотополюванні», – розповів Сергій Цюриць.



Вольєр розрахований на утримання диких кабанів. Однак через небезпеку африканської чуми постає потреба заміни звірів – чи то козулями, чи оленями і лосями. До речі, санітарні служби ставлять питання, щоб знищити все поголів’я диких свиней на Волині. Мисливці не можуть відстрілювати – лише єгері лісництв. Кожен власник мисливського господарства відповідає, щоб на його території не було африканської чуми. Якщо чума прийде на село, то доведеться спалювати все свійське поголів’я.

«Мисливцям болить ця проблема, бо постає запитання: ким замінити диких свиней? – кажуть єгері. – Тим більше, що не можливо відстріляти всіх звірів, бо кабан – дуже обережна тварина, знайде недоступну схованку».

Ситуація ускладнюється й міграцією диких свиней з Білорусі. І випадками браконьєрства, коли ніхто не контролює – куди й кому перепала туша вбитого кабана.



До речі, для протидії браконьєрам у єгерів мали б бути свої навчені собаки. Ці єгерські пси повинні вміти виявляти браконьєрів. А також підранків, які найчастіше стають жертвами незаконних мисливців. Щоб створити кінологічну єгерську службу, в Шацькому лісовому коледжі планують запровадити навчання за двома спеціальностями: собаківництво і кінологія. У коледжі навчатимуть майстрів лісу, як тренувати собак, розпізнавати хвороби, знати необхідні щеплення, спеціально готувати псів до вистежування і затримання браконьєрів.

«Заодно ці спеціалісти зможуть навіть судити змагання і виставки мисливських собак. Бо нині на всю область є лише троє суддів», – констатують єгері.
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter