Книга відходить у минуле – кажуть скептики. Утім, вистачає і оптимістів: вони не лише купують, дарують і читають книги. А й вкладають у цю справу гроші, вірячи у прибутковість книжкового бізнесу. Одна з найновіших книгарень у Луцьку відкрилася менше двох років тому – це магазин Волинської обласної друкарні.
Напередодні Дня працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження, який в Україні відзначають в останню суботу травня, «Сім’я і дім» поспілкувалася із керівником книгарні – заступником директора ПрАТ «Волинська обласна друкарня» Людмилою Штогриною. Жінка має фінансову освіту, втім уже третій рік працює у поліграфічній галузі Волині.
- Книгарня у Волинській друкарні відкрилася не так давно. Складно було розвинути цей напрямок?
- Ми зробили книгарню з бюджетом в одну гривню. У нас уже існувало до того два магазини: книгарня і канцтовари. Але після структурно-організаційних змін на підприємстві, з’явилася ідея об’єднати їх в одну книгарню. Утім, ми твердо вирішили створити щось нетипове для Луцька. Ми працювали місяць, не наймали жодних дизайнерів, креативних менеджерів. Усе – своїми силами. Частину меблів використали із старого магазину, частину довелось переробляти. Також в хід йшли і старі металеві стелажі, шкребли їх, фарбували, намагались наповнити інтер’єр своєрідною атмосферою, спеціально навіть картини для стін підбирали в книжковій тематиці. Робочий день тривав годин 10, а потім вдома ще треба було підготуватися до наступного. Ми робили все для того, щоб у покупців виникало бажання повернутися саме в цю книгарню.
[img data=def]04_06_2015_351086144/11263674_840139512732641_812240275_n.jpg[/img]
- Тим більш у вас кава зранку – усім клієнтам, які купують книги до 11:00…
- Особливо кава! Це наша фішка. Я сама дуже люблю каву.
- І як Вам результат? Очікування справдились?
- Я задоволена, але хочеться ще руху вперед. Хоча в моїх мріях – кав’ярня-книгарня. У нас вистачає і площ, і натхнення. Але, щоб втілення такого проекту було якісним, потрібні суттєві інвестиції, тому поки декларуємо наміриJ
- Другий спектр (а за потужністю, можливо, й перший) діяльності підприємства – поліграфія. З чим працювати легше й економічно вигідніше? Книги друкувати чи продавати?
- Ми, звичайно, хотіли б працювати як повноцінне видавництво. Але нинішні реалії поки цього не дозволяють. Автора не просто треба видати (навіть якщо це надзвичайно талановитий письменник), потрібно вкласти чималу суму в сам книжковий продукт, зробити рекламу, тур. До речі, літературні тури – новинка останніх років – дуже недешева річ. Тому, в основному видаємо і друкуємо «платоспроможних» авторів, коли тираж видання повністю оплачений, ще до моменту друку.
В минулому році ми видали книгу для потреб АТО. Видали «за добре слово», скажімо. Це релігійна тематика, книга для бійців, що повернулися і потребують психологічної підтримки. Але постійно таке робити не має змоги. Хоча до благодійної діяльності долучаємося постійно, в міру своїх можливостей.
Сьогодні основна наша продукція це газети, журнали, бланкова продукція, рекламна поліграфія. Більшість волинських видань друкується у нас. До того ж, наші виробничі можливості зараз суттєво зросли, оскільки було встановлено нове обладнання. А книги, на жаль, для більшості волинян не є товаром першої необхідності, це все більше стає «предметом розкоші», такі собі «ласощі для душі».
- Щодо книгарні, хоча ви й говорите, що це найменш прибутковий бізнес, ваш магазин має нині якісний асортимент. Усі новинки – на полицях. Хто займається підбором?
- Я. Сама займаюся підбором, тому що дуже це люблю. Намагаюсь відвідувати великі книжкові ярмарки, як-от Форум видавців чи Книжковий Арсенал. Ходжу між стендами з блокнотом і нотую всі найменування, відсутні у нас. А потім технічна справа – замовити. До речі, щоразу не можу побороти спокусу накупувати собі книг. Знаю, що скоро вони будуть у книгарні і значно дешевші, та все одно везу до Луцька переповнену валізку.
[img data=wat]04_06_2015_1555181875/img_5236.jpg[/img]
- А що робите, коли приходять шукати книгу – а у вас такої нема?
- У нас діє послуга «Книга на замовлення». Людина може замовити певну книгу, а ми через свої ресурси її дістаємо. Наважусь стверджувати, що десь 80 % таких запитів було виконано.
- Ви – активний читач. Чи можете те ж саме сказати про волинян?
- Так. Останнім часом люди читають усе більше. Однозначно добре купують сучасну літературу. Молодь розбирає книги Сергія Жадана, Оксани Забужко, Люко Дашвар, Ірени Карпи – все те, що на слуху і що активно рекламують в інтернет-середовищі. Із покупцями середнього віку складніше. Тут «як карта ляже» - не вгадаєш, що вони захочуть.
- А як щодо краєзнавчої та історичної літератури?
- Краєзнавча література – це статика. Вона повинна займати своє місце на полицях книгарень. У нас, до речі, найбільший вибір такої літератури у Луцьку. Історична, проукраїнська література завжди затребувана, люди цікавляться і на подарунок беруть. До речі, повертається мода дарувати книги.
[img data=wat]04_06_2015_1555181875/img_5254.jpg[/img]
- Можете визначити, які книги купують найкраще?
- Певно, дитячу літературу. Вона завжди має свого споживача. Від книжок для малюків з казковими історіями та яскравими ілюстраціями до хороших підліткових книг. Молодці Видавництво Старого лева. У них якісні переклади зарубіжних авторів тощо.
- А як щодо волинських авторів?
- Дуже добре. Це ще один сегмент успішних книг. Книги Володимира Лиса ми регулярно купуємо партіями – знову й знову. Люди прочитують «Століття Якова», «Соло для Соломії» і відразу йдуть по його попередні чи наступні. Хоча враження не завжди однозначні…
- А що припадає пилом на полицях?
- Поезія. Поезію не хочуть. Якось ми робили акції, коли до кожного купленого видання дарували книжку поезії. Потім люди приходили й казали: «А що, вже не даруєте?» Виняток – твори Ліни Костенко. Їх купують охоче.
- На полицях вашої книгарні не побачила жодної книги російських видавництв…
- Це принципова позиція. Ми не працюємо з російським продуктом. Потрібно розвивати своїх. Маємо достатньо українських класиків і сучасників, які потребують популяризації. Шкода, що світових нині українською мало перекладено, але краще зараз добре вивчити власну літературу. До Пушкіна-Лєрмонтова якось прийдемо. Ми готові пожертвувати зайвою гривнею, але російських книг не буде. Коли тільки відкривалися, закупили серію Дарини Донцової і ще кілька російських авторів. Але то все "гріхи минулого".
[img data=wat]04_06_2015_1555181875/img_5263.jpg[/img]
- Що чекає книговидавничу галузь, скажімо, років через п’ять?
- Все залежить від державної підтримки. Люди читають і читатимуть. Але якщо будуть розвивати такі фестивалі як Форум чи Арсенал, пропагуватимуть читання на рівні державному, поліпшать законодавство щодо видавничої діяльності, спростять бюрократичні процедури – все буде набагато краще. До прикладу, іноземці готові друкуватися у нас. Хоча ми й замовляємо інструментарій чи папір з-за кордону, послуги й робоча сила у нас дуже дешева порівняно з Європою. Це і для нас би стало значним поштовхом й інвестицією. Будемо сподіватися, що колись так воно і буде.
Розмовляла Ельвіра ЯЦУТА (спеціально для "Таблоїда Волині")
Схожі публікації
Волинська обласна бібліотека для юнацтва пропонує підбірку книг, які доводять, що сімейні цінності – найважливіші у світі
09 Лютого 2025
Волинська обласна бібліотека для юнацтва підготувала список чудових книг, які розкажуть про щире, вистраждане, суперечливе, але, безумовно, щасливе кохання.
01 Лютого 2025
Волинська обласна бібліотека для юнацтва підготувала перелік біографій відомих персон, які можуть стати чудовим мотиватором для тих, хто прагне змінити своє життя та стати успішними.
21 Грудня 2024