«Разом ми можемо більше»: як луцька фотографка змінює світ

04 Липня 2019

Текст: Анна ПАНЧЕНКО

Фото: Юлія КОЦЮБА; особистий архів Лідії КОЖЕВНІКОВОЇ

Луцька фотографка Лідія Кожевнікова – майстриня своєї справи. Її життя складається з неймовірних подорожей, а сама дівчина живе «в об'єктиві», і своє буття не може уявити без фотоапарата. Ліда організовує фототури різними країнами та навіть проводить лекції.

У портфоліо фотографки – знімки людей різних національностей, гендерів та комплекцій.

Нещодавно Лідія стала абсолютною переможницею у престижному конкурсі Making Europe 2019, приуроченому до 70-річчя Ради Європи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЛУЦЬКА ФОТОГРАФКА ПЕРЕМОГЛА В ПРЕСТИЖНОМУ ЄВРОПЕЙСЬКОМУ КОНКУРСІ

Дитячі мрії, європейські цінності та дорослі ідеї – «Таблоїд Волині» дізнався не лише про перемогу, але й про шлях до неї.

ЛОВЕЦЬ МИТІ

Дівчина зрозуміла, що її життя навіки пов'язано з фотомистецтвом ще у дитинстві. Лідія малювала разом з бабусею, але робила це досить повільно. Коли ж збагнула, що фотографія – це те саме, що й картина, але зроблена миттєво, вона назавжди закохалась у фотозйомку і вирішила, що це ідеально підходить саме для неї.

Своє перше фото Ліда зробила ще в 11 років, коли всі ще користувались плівковими фотоапаратами. Тоді дівчина влаштувала справжню фотосесію з «професійним гримом» – звичайними акварельними фарбами, аби виглядати засмаглою. Юна лучанка зробила «фотозону» зі штор, простирадл, запросила двох подруг і провела фотозйомку у «грецькому» стилі.

Кадрів, які вже зробила Ліда – близько мільйона. Донині деякі з них вона навіть не переглядала і залишила на своєму комп'ютері: фото чекають моменту, коли на них звернуть увагу.

БРАТИ-БЛИЗНЮКИ

Фотографка відвідала усі континенти, окрім Південної Америки та Антарктиди – Лідія була майже у трьох десятках країн світу. Перша її поїздка за кордон була у 5 років, коли з батьками їздила до Росії, в Сибір, до прабабусі.

Найбільше дівчину дивують віддалені країни – своїм менталітетом, звичаями та традиціями: європейські країни вже стали звичними та навіть «рідними». Ліда каже, що українці з європейцями – як брати-близнюки.

Також дівчина обожнює «країну казок» Марокко – була там тричі.

У будь-якому місті фотографка знаходить щось цікаве для себе і привозить цей досвід із собою в рідний Луцьк.

Дівчині близькі європейські цінності. Їй подобається те, що європейці, навіть у конкурсах, висвітлюють соціальні теми та захищають права людини як найбільшої цінності у демократичному суспільстві.

Фотографка завжди знімає концептуальні фотографії, які несуть особливий соціальний меседж. Дівчина навіть не вагалась, чи брати їй участь у конкурсі, оскільки відчувала, наскільки близька їй мета із невірними стереотипами у суспільстві.

Лідія захоплюється різносторонністю поглядів людей і бажанням нести добро. Беручи участь у конкурсі Making Europe 2019, вона відчула, що хоче гучно висловитись на тему інклюзивності.

MAKING EUROPE

Тема конкурсу – це розповідь про людей, місця, культуру та історію Європи у фотокартках.

Основні цінності, які підтримує Making Europe 2019, – це права людини та демократія.

Люди , їх реальність, виклики, очікування і надії на краще майбутнє – стимулювати роздуми про спільну тему для цих країн – ось співзвучна мета робіт Ліди та Making Europe 2019.

Учасники опублікували більше, ніж 700 записів, а сам конкурс містив 5 категорій: «Люди», «Місця», «Моменти», «Виклики», «Чорно-білі».

Ліда брала участь у категорії «Люди» та стала кращою з кращих, здобувши абсолютну перемогу.

Визначили це три лідери Ради Європи: президент Парламентської асамблеї Ліліан Маурі-Паск'є, суддя, голова Європейського суду з прав людини Лінос-Олександр Сициліанос, заступник Генерального секретаря Габріелла Баттайні-Драгоні.

Оцінювали учасників також три експерти з дизайну: Девід Каскаро (Франція), Діна Оганова (Грузія) і Кароліна Вейо (Фінляндія).

«Потужний образ солідарності у візуально досконалій композиції», – один із багатьох схвальних коментарів, які отримала Ліда. Зараз дівчина з нетерпінням чекає на церемонію нагородження, яка відбудеться у Стразбурзі (Франція). Та свій найкращий приз, як розповідає фотомайстриня, уже отримала – це можливість бути почутою і показати свої роботи всьому світу.

КІНГА Й УКРАЇНА

З Кінґою і рештою людей, що на фото, Лідія познайомилася в Польщі під час тренінгу для молоді. Там були присутні люди з різних країн. Учасники тренінгу вчились спілкуватись через театр і приймати один одного такими, якими є. Дівчина зацікавила Лідію, бо сама подолала весь шлях на потязі, у якому була особлива кімната для людей з інклюзивністю. Її надихнуло те, що, незважаючи на обставини, люди можуть подорожувати і бути щасливими. Фотографці було важко підійти до Кінґи і запропонувати зйомку. Вона дуже хвилювалась, щоб та не образилась. Перший крок був найскладніший, пригадує Лідія, але полячка дуже позитивно відреагувала, хоча і сама нервувала, чи буде хорошою моделлю.

Головна мета та ідея фотопроекту – інклюзивність. Лідія хотіла наголосити, що не варто сприймати зовнішній вигляд для оцінки людини. Не важливо, як ти виглядаєш, чи є у тебе інвалідність – ми всі можемо бути хорошими друзями, працювати в команді та радіти. Дівчина запевняє, що суспільству слід розуміти, що таке інклюзивність. Її меседж – вони такі ж люди, як і ми, з такими ж потребами у спілкуванні.

«У своїй роботі я показала дівчину на візку разом з представниками різних країн світу. Коли я її побачила, то відразу зрозуміла, що хочу зробити фотосесію на березі Балтійського моря. Дістатись туди вона сама не змогла би. Ці люди, що на фото, допомогли перенести візок Кінґи на берег, де й відбулася фотосесія. Я їй сказала, що це фото стане важливим для України», – пояснює переможниця.

АМБАСАДОРКА

З усіх подорожей фотографка привозить щось особливе. Найголовніше, що її друзі з-за кордону знають про Україну, а деякі навіть відвідали Луцьк. Ліда часто проводить у рідному місті й масові заходи, де знайомить людей з культурою тих країн, які відвідала. Дівчина – достойна амбасадорка Луцька та країни. А перемога у ідейному конкурсі – ще одне підтвердження цьому.

Лідія справжня «громадянка світу» і відчуває себе всюди, як вдома. Вона має безліч друзів з усіх усюд, і тому їй завжди комфортно, де б не була. Кожна країна надихає її по-особливому, тому важко виокремити якусь одну. Та й чи потрібно?

«Планета Земля – ось це наш дім», – стверджує дівчина.

Ліда планує невдовзі видати свою першу фотокнигу, робота над якою – на фінішній прямій. Дівчина також пише книгу про фотогенічність і мотивацію полюбити себе та планує відвідати ще більше країн, зокрема європейських, з яких може привезти як і новий корисний досвід, так і таке потрібне у її роботі натхнення.

***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].

10
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter