Простір без бар’єрів: у Музей Корсаків завітали з ГО «Осіб з інвалідністю “Довіра». ФОТО
Простір створено так, щоб кожен відвідувач почувався зручно та вільно!
04 Грудня 2024
Успішно!
Виставку розмістили у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків
У Луцьку відкрили мистецький проєкт «Втручання-Опір». Виставку розмістили у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків. На офіційне відкриття експозиції, яке відбулося 3 травня, приїхала авторка – Антоніна Денисюк.
Захід відвідала й журналістка Район.Культура.
Модерувала подію мистецтвознавиця Зоя Навроцька.
«Проєкт – це не просто виставка поодиноких творів. Це синтез. Коли глядач проходить по всьому експозиційному ряду і вдивляється у кожен об'єкт. Потім занурюється в кожний рисунок, живопис, інсталяцію, і врешті-решт розуміє, про що говорить художник. Стає його співавтором, стає його співрозмовником», – пояснила Зоя Навроцька.
Антоніна Денисюк є художницею, кураторкою, перформеркою. Творчу спеціальність здобула у Львівській національній академії мистецтв. Її твори представлені у музеях України та закордоном – в Музеї сучасного мистецтва у Лінці, графічній колекції галереї «Альбертіна» у Відні, Салон Дальман у Берліні.
«Антоніну можна назвати європейською художницю, адже вона представляє Україну в Берліні. Та все ж вона вважає себе українською мисткинею і безмежною любить своє рідне місто Львів. Так і живе на дві країни між Берліном і Україною. Це мисткиня, яка працює в дуже багатьох сферах мистецтва, починаючи з акварелей, закінчуючи дуже складними техніками, інсталяціями. Вона використовує масу матеріалів, таких як метал, пластик, руберойд, силікатні клеї… Немає таких матеріалів, які вона не застосовує в своїй творчості», – промовила керуюча партнерка музею Леся Корсак.
Проєкт нараховує понад 50 творів, створених упродовж 2020–2024 років. Усі роботи, представлені на виставці, об’єднані спільною ідеєю – знаком нескінечності, який мисткиня використовує у графіці. Художниця пов’язує свою творчість з пошуком, зокрема в контексті збереження екології нашої планети. Жінка взяла участь у понад 100 арт-проєктах, а експозиція у Музеї Корсаків на сьогодні є її 13-ю персональною виставкою.
«Цей простір, наповнений роботами, є 40-річним внеском мисткині. Це її роздуми над тим, як зберегти нашу екологію, як зберегти цей світ, що ми тут робимо і для чого ми тут… І це, звичайно, величезний подвиг – подужати такий зал. Це перша жінка, жінка-митець, яка наважилася на такий великий простір», – додала Леся Корсак.
Творчість Антоніни відзначають міжнародними преміями та стипендіями. Серед них і Спеціальна нагорода імені Лоренцо Медічі, яку вона здобула у 2011 році на VIII Флорентійському бієнале сучасного мистецтва за свої живописні роботи.
Художниця також створює костюми для Львівського національного театру опери та балету. Для спектаклей Антоніна працювала над понад 200 костюмами.
«Колись Антоніна подарувала друзям музею два об'ємні аркуші графіки. Я проходила біля відвідувачів нашого музею і почула, як хтось говорить: «Це мистецтво дуже прагматичне». Я просто обурилася такому діагнозу. Навпаки, це мистецтво, сповнене любові. То були сантиметри української вишивки збільшені на величезному аркуші й фантастично технічно виконані. Водночас там була маса для ліпки народного мистецтва, але треба було зробити кілька кроків, щоб побачити. І тому я вас закликаю, робіть цей крок, це того варте», – поділилася думками мистецтвознавиця.
Робота над проєктом розпочалася три роки тому. Тоді мисткиня перенесла дуже важкі операції. Їй, у лікарню чоловік приніс туш, рейсфедер і папір.
«Я йому кажу: «Сашко, я хочу лише зробити цю роботу». Вона не пов'язана з війною, але це війна кожного з нас. Тому що, коли ми тільки народилися, ми вже виступаємо на війну, не жаль. Ми вже виступаємо на той опір, коли кричимо: «Аааааа». І мабуть, кожна мама знає, чим це закінчується. Ми народжуємо життя», – сказала Антоніна Денисюк.
Тема народження захопила художницю. За її словами, не лише через те, що сама є матір’ю. Підтримка та розвиток дитини вона порівнює з розвитком митця.
«Не тільки тому, що я є мамою сина, якому зараз 25 років, а отже має зв’язки з фронтом і так далі… Виховати, підійняти сина це дуже складне завдання. Так само як і підійняти для кожного художника свою справу. Просто ніхто ж у вас не вірить. По факту, ви нікому не потрібні», – наголосила вона на важливості опори для митців.
Спершу, Антоніна гадала, що створить похмурий проєкт, «чорноту», як і полюбляє. Але під час роботи помітила, що тої темряви у собі не має, а тільки дуже багато світла.
«Мабуть, це бажання перемоги, тому що вона на нас чекає. Ми зараз живемо в дуже важкий час, і це не про мистецтво, і не про матерів і те, що я малювала. Я хочу нести перемогу для нас усіх», – сказала художниця.
На відкритті була присутня і дочка художниці Ганна Гуменюк. Вона є особистою артдилеркою Антоніни.
«Спасибі Музею сучасного мистецтва Корсаків за вашу роботу. Ви дуже цілеспрямовані. Можливо, через 10–20 років ми будемо дивитися на все це і думати: «О, тут щось присутнє»», – взяла слово Ганна Гуменюк.
Згодом, відвідувачів запросили до перегляду експозиції. Виставка у Музеї Корсаків діятиме упродовж двох місяців.