Враженнями від перегляду діляться Анастасія Передрій та Олексій Криворучко
Коли йдеш дивитися фільм Квентіна Тарантіно, підсвідомо налаштовуєш себе, що йдеш на круте кіно. Бо Тарантіно – це вже знак якості.
Новий фільм режисера, який вийшов в український прокат 14 січня, має назву «Мерзенна вісімка». Тут усе в ліпших традиціях Тарантіно: багато безпощадної крові, постійний саспенс (тобто відчуття напруги), вдалий музичний супровід і довжелезний хронометраж самого кіно. Але про все по черзі.
ПРО БЕКГРАУНД
Фільм про події української Революції Гідності потрапив у шорт-лист домінантів на премію «Оскар». Маємо сумнів, що американці – чи то пак Кіноакадемія, яка вирішує, хто крутіший у кіно – повноцінно оцінять цей фільм. Принаймні, якщо не знатимуть, що у «тій далекій Україні» відбувається. Так, ця тема проскакує у випусках новин, але реальну ситуацію люди за кордоном здебільшого не знають.
Аналогічно: аби дивитися «Мерзенну вісімку», мабуть, треба трохи тямити в багаторічній історії США – перипетії про чорношкірих, рабство і конфлікти з Мексикою. Знімати кіно на цю тему, до речі, останніми роками стало своєрідним трендом. Попередній фільм Тарантіно теж дуже перегукується із тією тематикою – «Джанґо вільний».
На перший погляд, може здатися, що Тарантіно знімає так, «аби побільше крові». Але насправді крім екшену, фільм дає своєрідні харчі для роздумів.
Події стрічки відбуваються у період, коли в США панує ворожнеча не тільки між «білими» і «чорними», а й між… усіма. У кіно, символічно, ніхто нікому до кінця не довіряє. Відчуття, що про людяність у цьому світі давно усі забули. А ще Тарантіно у деяких моментах дуже жорстоко порушує проблеми расової, гендерної нерівності.
Те, що відбувається у фільмі, припадає на Різдвяні свята. Хочеться повірити героєві, який каже, що хоче побути на це свято із мамою; теплішає, коли інший герой на клавішах награє мотив всесвітньовідомої колядки «Тиха ніч». Це мінімальні слабинки, які, знову-таки, безпощадно вмить перекреслюються.
У «Мерзенній вісімці» – усе продумано до найдрібніших деталей. Сюжет назвати суперзаплутаним важко, але інтрига весь час є. Це той чудовий стан, коли дивишся кіно і співпереживаєш із героями. Немає враження, що ти присутній у їхній компанії, але ти теж розмірковуєш, до останнього думаєш, у кого які справжні мотиви.
Дуже неочікуваним перебіг подій назвати важко. Бо, хто знає стиль Тарантіно, наперед готовий до того, що живими до кінця фільму залишиться небагато героїв. Але все-таки непередбачуваних моментів і поворотів – більш, ніж достатньо. Дівчатам радимо йти на цей фільм, тільки якщо поруч є мужнє плече, за яке можна сховатися, коли трохи страшно. :-)
Важко судити про гру акторів об’єктивно, коли дивишся фільм не в оригіналі. Але точно можна стверджувати, що в «Мерзенній вісімці» чітко продумані образи у кожного героя. Вони яскраві, цікаві і характерні. А те, як вони говорять українською мовою, – теж тішить. Гарний все-таки дубляж роблять в Україні! У нашій версії герої висловлюються дуже колоритно: «А щоб мені срака по шву тріснула!» і «Щоб мене підняло та гепнуло!»
Працює команда професіоналів, тому навіть нічого дивуватися, що усе знято на найвищому рівні. Вдалі перепади фокусу, температура кольорів, плани, кадри – все це створює відповідну атмосферу, яка ніби переносить у місце подій.
«Тарантінівські» саундтреки впізнаються неозброєним вухом. Як завжди, у команді режисера ще один майстер своєї справи – Енніо Морріконе. А крім нього – ще декілька атмосферних треків. Зокрема, у фінальних титрах – пісня у виконанні Роя Орбісона.
Музику у фільмі важко назвати такою, яка зазвичай звучить у вестернах. Мабуть, тому, що «Мерзенна вісімка» – це більшою мірою детективна історія.
Класик кінематографа і фірмовий режисер Альфред Хічкок казав, що тривалість фільму має відповідати витривалості сечового міхура людини. Ось тут у Тарантіно «прогалина», бо не кожен витримав три години без вбиральні. :-) Небагато режисерів дозволяють собі знімати такі довжелезні фільми. Але Тарантіно ризикує і … правильно робить! Три години летять непомітно, не лізуть посеред кіно думки типу: «Ооо, ну довго там ще?».
А все тому, що Тарантіно, як цитований вище Хічкок, любитель саспенсу. Коли глядач перебуває у постійній напрузі та інтризі. У такому випадку немає часу думати про… час.
На нашому телебаченні інколи стільки реклами, що, буває, після неї аж забуваєш, яку програму дивився. Ми – не противники реклами. Але не тоді, коли її у кінотеатрі показують аж 15 хвилин перед фільмом. Так можна і весь поп-корн з’їсти :-)
А ще – ми з нетерпінням чекали появу самого Квентіна Тарантіно у стрічці. Але цього разу режисер відмовився від своєї «фішки» і цього разу залишився за кадром.