Волинянам презентували виставку про принцесу Сіаму, яка народилася у Луцьку. ФОТО

09 Листопада 2018

У Луцьку відкрили виставку «Катерина Таїландська» та презентували книгу «Катя та принц Сіаму» про видатну українку Катерину Десницьку, яка народилася в Луцьку.

Захід відбувся 9 листопада у Волинському краєзнавчому музеї у рамках проекту «Імена Луцька». Його ініціювало управління туризму та промоції міста Луцької міської ради за сприяння Міжнародного фестивалю «Anne De Kiev Fest» та Почесного Консульства Королівства Таїланд в Україні.

Фотоматеріали, представлені на виставці, розповідають про Луцьк, Київ, Бангкок, Париж початку ХХ ст., оскільки саме ці міста пов’язані з долею цієї непересічної жінки, розкривають середовище і побут того часу.

Катерина Десницька народилася у 1886 році у Луцьку, в родині голови окружного суду. У ранньому віці дівчина залишилася без батьків і зі старшим братом переїхала до Києва, де навчалася у найпрестижнішій гімназії міста. На початку ХХ століття вона потрапляє у Петербург, там на балу знайомиться із Чакрабоном – принцом Сіаму (так до 1936 року називався Таїланд). Між молодими людьми спалахнуло кохання, вони одружилися, попри те, що королівська сім’я була проти невістки-православної.

Після смерті короля Сіаму престол посів його старший син, який офіційно визнав шлюб свого брата, а Катерина отримала титул Сіамської принцеси. На жаль, її шлюб не був довготривалим. Вона розлучилася та покинула Сіам, дізнавшись про зраду чоловіка. Жінка переїхала у Париж, де і померла.

Досі жива внучка Катерини Наріса Чакрабонгсе. Вона і написала книгу «Катя і принц Сіаму», український переклад якої презентували на виставці в Луцьку.

На презентацію запросили Почесного консула Королівства Таїланд в Україні Михайла Радуцького, директора фестивалю «Anne De Kiev Fest» Федора Баландіна, в.о. міського голови Григорія Пустовіта, голову Волинської ОДА Олександра Савченка.

Гості говорили про те, що раніше багато хто вважав Катерину росіянкою, але зараз ми відвойовуємо своїх видатних земляків.

«Катерина Десницька – не росіянка, а українка. І ми відвойовуємо свою історію Хтось називає Катерину киянкою, але все-таки корені волинські. І коли читали листи, в яких її чоловік пише: «Вона у всьому звинувачує мене, у всьому винен я» - десь я таке чув», - пожартував Григорій Пустовіт.

Начальниця відділу розвитку туризму і промоції Луцької міської ради Катерина Теліпська, яка є однією із ініціаторок того, щоб виставку показали у Луцьку, зізналася, що історія Десницької є для неї близькою по духу і вона багато років хотіла, щоб якомога більше лучан дізналося про свою видатну землячку.

«Сьогодні хочеться говорити про Луцьк як про місце сили. І бути лучанином – це факт гордості. Адже Луцьк – це Галшка Гулевичівна, фундаторка Луцького Хрестовоздвиженського братства, це Леся Українка, це Олена Левчанівська, перша сенаторка Речі Посполитої. І поряд із цими іменами мені хотілося, щоб ми завжди згадували про принцесу Таїланду Катерину Десницьку, яка була настільки сміливою у своїй любові і відчайдушною у своїй гордості, що принц став для неї просто чоловіком, який вартий або не вартий її любові. І сьогодні Катерина повернулася додому, я щиро сподіваюся, що не просто вгості», - зазначила Теліпська.

Виставка діятиме у музеї до початку грудня, тож у всіх охочих лучан є ще місяць, щоб ознайомитися з нею.








3
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter