Ветерани протестували «Пузату хату» у Луцьку. ВІДЕО
У Луцьку ресторан «Пузата хата», що на 5-му поверсі ЦУМу, відвідали ветерани війни, які внаслідок отриманих травм пересуваються на кріслах колісних.
09 Липня 2024
Успішно!
У Луцьку під гаслом «Хай живе життя» провели восьмий West Media Forum.
У Луцьку під гаслом «Хай живе життя» провели восьмий West Media Forum.
У заході, який відбувся 15 грудня у залі експериментального театру «Адреналін», взяли участь понад 150 медійників з усієї України, повідомляє головний інформаційний партнер заходу Район.in.ua.
Вісім років тому медіахолдинг CID Media Group створив його як місце для обміну досвідом, вивчення новітніх тенденцій та підтримки журналістів. А після початку повномасштабного вторгнення до тем, які обговорюють на форумі, додалися інформаційна безпека, медіаграмотність та трансформації, які через війну переживають вітчизняні регіональні ЗМІ.
Цього року за підтримки міжнародних організацій USAID та Internews співорганізаторами West Media Forum, окрім CID Media Group, стали Волинський пресклуб та Центр імені Анни Валентинович у Рівному, а генеральним спонсором – громадська організація «Алгоритм дій».
Як зазначив у вітальному слові голова Незалежної медіапрофспілки України Сергій Штурхецький, зараз Україна стала країною, яка формує порядок денний, і не останню роль у цьому відіграли саме журналісти.
«Ми важливі. І те, що не зважаючи на війну, сьогодні відбувається цей форум – це справжня ода життю», – переконаний він.
Директор CID Media Group Ігор Денисевич додав, що дуже багато медійників приїжджають на форум не вперше та розповів про те, як зараз розвивається національна мережа гіперлокальних сайтів Район.in.ua.
«Цього року ми повністю охопили шість областей – Волинську, Рівненську, Закарпатську, Херсонську, Миколаївську та Одеську і буквального нещодавно – відкрили два «Райони» на Кіровоградщині. Коли ми вісім років тому відкривали перший «Район», то було непросто відкривати другий чи п’ятий, а зараз маємо понад 60 сайтів по всій Україні», – поділився Ігор Денисевич.
Але, не зважаючи на воєнні реалії, українські медіа сьогодні мають і багато можливостей для розвитку. Саме про них говорили під час першої панелі, яку модерувала керівниця інноваційних проєктів CID Media Group, організаторка West Media Forum Наталія Пахайчук.
Директорка Internews в Україні Джилліан МакКормак розповіла про те, як саме ця неурядова організація підтримує українські медіа. Зокрема про проєкт «Медійна програма в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Це найбільша програма підтримки медіа від USAID у світі, яка становить 75 мільйонів доларів.
«Ми працюємо, надаючи гранти, обладнання, консультації. Окрім наших довгострокових партнерів, ми обираємо і нових – через відкритий конкурс, у якому можуть брати участь офіційно зареєстровані в Україні медіа», – зазначила Джилліан МакКормак.
Програмна консультантка European Endowment for Democracy (Європейський фонд підтримки демократії) Наталія Клочун поділилася, хто може претендувати на гранти EED та як приймаються грантові заявки.
«У 2023 році фонд підтримав в Україні 39 ініціатив на загальну суму 3,5 млн євро. Серед них близько 60% – незалежні медіа», – наголосила Наталія Клочун.
Анастасія Семенчук, проєктна менеджерка Media Development Foundation, перелічила проєкти, над якими працює MDF – це програми обміну для журналістів-початківців, спеціалізоване видання «Медіамейкер», Media Development Day, Bucha Journalism Conference і конференція «Медіабіль» та інші.
Також вона анонсувала освітню програму Kyiv Journalism School.
Польський режисер Єжи Залєвський запросив до співпраці українських режисерів.
Він пригадав, що вперше приїхав до України у 2014 році, коли знімав фільм про Анну Валентинович – співзасновницю польської «Солідарності», яка народилася в Рівному. Уривки цього фільму показали учасникам форуму напередодні, коли Залєвський провів майстер-клас «Документалістика в часи війни».
На West Media Forum говорили не лише про журналістику, а й про українську історію.
Відомий історик, журналіст і телеведучий Олександр Зінченко провів лекцію на тему «Якби Чорновіл. Короткий тренінг з критичності мислення».
Зінченко вважає, що якби українці обрали не Кравчука, а Чорновола, то славнозвісні сумки назвали б не «кравчучки», а «чорноволики»:
«1 грудня кожного року ми чуємо якбитологію: «От якби у 1991 році ми обрали Чорновола – то зараз би жили, як у Польщі або Чехії». Історики не люблять якбитологію, але якщо ми візьмемо рівняння і змінимо лише одне значення – то отримаємо у будь-якому випадку невелику різницю».
Тож він навів аргументи, що через тодішню інфляцію, відсутність національної валюти, неефективність виробництва, залишки колгоспної системи, проблеми із військово-промисловим комплексом, навички, якими на той час не володіло посттоталітарне суспільство, Україну точно не могло чекати таке ж майбутнє, як у Польщі.
«Нам треба постійно практикувати критичність мислення. Щоб настав кінець епохи бідності – потрібно багато-багато працювати», – вважає історик.
У програмі форуму організатори поєднали з медіа і різні види мистецтва – літературу, кіно, театр, живопис.
Бізнесмен, меценат, голова ради директорів Volwest Group Віктор Корсак презентував найбільшу картину світу «Космогонія», яку створює в Музеї сучасного українського мистецтва митець Петро Антип.
Картину планують завершити у лютому наступного року, але вже зараз на неї витратили понад дві тонни фарби та шість мільйонів гривень.
«Культура важлива, навіть росіяни розуміють силу мистецтва, тому не шкодують на неї грошей. І нам потрібен такий проєкт, про який би заговорили у всьому світі», – переконаний Петро Антип.
Співзасновник ГО «Алгоритм дій» та ІТ-компанії «ideil» Вадим Махомед поділився із якими викликами зіштовхнулися новинні сайти після повномасштабного вторгнення Росії.
На його думку, цифрова безпека – це головне, на що зараз мають звертати увагу журналісти. Доказом цьому є нещодавня хакерська атака на «Київстар» та неодноразові DDoS-атаки на Монобанк. Тож він радить захистити адмінки через VPN, здійснювати резервне копіювання та бекапи.
Головна редакторка онлайн-видання для медіа «Медіамейкер» Дар’я Трапезнікова розмірковувала, що впливатиме на медіасвіт у 2024 році і як медійникам на це реагувати.
Вона радить редакціям докладати зусиль, щоб перепаковувати контент для різних платформ, використовувати різні мультимедійні формати (відео, аудіо).
«Масмедіа, якими вони були раніше, більше не існує. Тому більш упевнено себе будуть почувати медіа з чіткою нішею та географією, вузькою цільовою аудиторією», – вважає Дар’я Трапезнікова.
SEO-спеціалістка Ольга Одарченко розібрала SEO-тренди 2024 року. Вона закликала журналістів не боятися появи штучного інтелекту, адже це не тренд, а рутина, яка допоможе автоматизувати роботу редакції (метадані, графіка, швидший пошук інформації).
Якщо коротко підсумувати пораду від неї, як збільшити трафік для новинних сайтів це буде фраза:
«Хочеш трафік – будь корисним».
Про штучний інтелект у правовому полі розповіла медіаюристка Оксана Максименюк, яка детально пояснила Паризьку хартію про штучний інтелект і журналістику.
ТРАНСФОРМАЦІЇ В МЕДІА У 2023 РОЦІ
У дискусійній панелі на тему трансформацій у медіа у 2023 році взяли участь директор з розвитку сайту та цифрових платформ «Еспресо» Андрій Яніцький, співзасновниця гадяцької газети «Рідний край» Світлана Новікова, головний редактор видання «Інтент» з Одеси Валерій Болган та представник Української асоціації медіабізнесу Олексій Погорелов.
Вони говорили про досвід великих та малих видань, який можуть запозичити інші редакції.
Представниця IREX Тетяна Дементьєва та Поліна Липова із Media Development Foundation поділилися результатами дослідження про мову ворожнечі стосовно ВПО у контексті регіональних медіа, яке провели у 25 українських медіа.
МЕДІАГРАМОТНІСТЬ
Про те, як зробити медіаграмотність не нудною для дітей та навіть монетизувати її розповіли фактчекерка, авторка гри «НотаЄнота» Альона Романюк, журналістка Район.in.ua Вікторія Телечук, співзасновник видання «Ехо Червонограда» Руслан Іванець та Віталій Голубєв, засновник Школи універсального журналіста.
Зокрема Вікторія Телечук є координаторкою проєкту «Район.Діти». Це проєкт національної мережі гіперлокальних видань Район.in.ua, який дає волинським школярам базові знання із медіаграмотності. На сьогодні журналісти Район.in.ua провели кілька десятків таких занять для понад 600 школярів по всій Волині.
До слова, напередодні West Media Forum усі охочі зіграли в інтелектуальну антифейкову гру «НотаЄнота» у броварні «Карабас Барабас». Гру провела її авторка Альона Романюк.