Православні у Луцьку святкуватимуть два Різдва

24 Грудня 2019

На Волині у головному храмі єпархії ПЦУ цього року вперше відправлять два різдвяні богослужіння: 25 грудня і 7 січня. Про це ідеться в матеріалі ВВС Україна.

Керівник єпархії владика Михаїл так зреагував на публічний лист частини вірян. Він називає запровадження свята Різдва до Нового року «декомунізацією» та рухом до європейських традицій. На дошці оголошень Свято-Троїцького кафедрального собору, що є головним у Волинській єпархії ПЦУ, є повідомлення про різдвяну службу найближчої середи, 25 грудня.

Святкове богослужіння у єпархії вирішили провести у відповідь на звернення кількох тисяч прихожан, які ще у листопаді опублікували відкритий лист до митрополита Луцького і Волинського Михаїла з «уклінним проханням». Віряни не хочуть відзначати Різдво після Нового року. Пишуть, що «понад 90 років тому радянська влада змінила святкові акценти на користь атеїзму», просять допомогти «змінити атмосферу передсвяткових очікувань».

Різдвяний піст підписанти теж почали раніше –15 листопада.

«25 грудня – це не тільки католицьке Різдво, а загальнохристиянське. Всеправославний собор в Константинополі 1923 року вирішив, що православні християни, згідно із точнішим Григоріанським календарем, мають відзначати Різдво Христове 25 грудня. На це погодилися усі країни, окрім тих, що були під впливом Радянського Союзу», – йдеться у листі.

«Більшість помісних православних Церков святкують Різдво саме 25 грудня. Проте Україна досі залишається у радянській (на тепер – російській) парадигмі», – наголошують його автори.

Митрополит Луцький і Волинський Михаїл розповідає, що вирішив на користь богослужіння 25 грудня, бо є звернення і бо святкування Різдва «є логічним». Однак проведе його ще раз – традиційно у січні – для вірян з іншою позицією:

«Ми не відміняємо нічого, ми просто розширюємо час святкування Різдва Христового... Тому ті люди, які побажають прийти 7-го, прийдуть 7-го, ті, які - 25, прийдуть 25-го. Ми і перших, і других не позбавимо можливості порадіти Дню народженню Ісуса Христа... З любов'ю чекаю всіх!» – розповідає він.

Про себе він каже, що не один рік святкує Різдво Христове 25 грудня, але тільки у вузькому колі. На запитання, чому не заявляв про свою позицію раніше, відповідає:

«Не говорили голосно, тому що патріарх (патріарх УПЦ КП Філарет, який правив до жовтня 2018 року, Ред.) цього не любив... В них так було затверджено. А сьогодні, коли нова церква, то, відповідно, можуть бути і зовсім інші нові традиції, і вже ми стаємо ближче до європейських церков», – каже митрополит.

«В попередні роки я точно так само святкував, тільки про це голосно не казав, бо це була інша влада, інша церква, були інші традиції. Ну, а тепер настав день декомунізації церковних традицій неправильних», – додає він.

Владика Михаїл демонструє докази на підтвердження того, що Різдво напередодні Нового року є істинним, – дві богослужбові книги 1982 року (видавництва Московської патріархії) і 2002 року (видану УПЦ Київського патріархату). Каже, що ці видання для священників – як правила дорожнього руху для водіїв. Він показує сторінку, де вказана дата Різдва – 25 грудня.

Владика Михаїл був головним суперником предстоятеля ПЦУ Епіфанія під час собору і виборів керівника церкви рік тому. А потім часто критикував обраного предстоятеля. Наразі керівництво ПЦУ не радить святкувати Різдво 25 грудня й вважає цей крок передчасним, а тому позицію Михаїла оглядачі сприймають як певне продовження непорозумінь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «ХЕЛЛОВІН НАБУВ ХАРАКТЕРУ ЕПІДЕМІЇ»: ВЛАДИКА МИХАЇЛ ЗАКЛИКАЄ ЛУЧАН БОРОТИСЯ З ДИЯВОЛОМ

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter