Смачний лайфхак: 8 оригінальних пісних страв з риби
Салати, супи, печеня, котлети – широкий асортимент пісних рибних страв вкотре доводить, що меню зимові свята може бути смачним та ситним.
21 Грудня 2024
Успішно!
Під час посту не можна їсти скоромну їжу, тобто ту, яка має тваринне походження: м'ясо, яйця і всі молочні продукти
Різдвяний, або ж Пилипівський, піст менш суворий, ніж інші. Під час посту не можна їсти скоромну їжу, тобто ту, яка має тваринне походження: м'ясо, яйця і всі молочні продукти. Риба дозволена по певних днях, крім останнього тижня посту. Також дари моря можна вживати в дні великих церковних свят:
13 грудня (п'ятниця) – День пам'яті Андрія Первозванного;
19 грудня (понеділок) – День святителя Миколи.
Протягом усього посту слід утриматися від цукерок, солодкої випічки і фастфуду, обмежити кількість солі, цукру і приправ. Однак, щодо цього кожен вирішує сам, важливо лише, аби людина помірно споживала те, що найбільше любить.
Весь піст ділиться на кілька етапів, які визначають харчування. У найсуворіші дні пропонують обмежити вживання їжі до сухоїдіння, тобто сирих овочів, фруктів, сухофруктів та горіхів. Але днів, в які дозволено їсти рибу, значно більше, ніж у часі Великоднього посту.
Перед початком посту варто перевірити стан здоров’я та поспілкуватися зі своїм священиком, щоб вирішити, наскільки серйозно можна постити кожній конкретній людині.
28 листопада -19 грудня
Понеділок – гаряча їжа без олії;
Вівторок – дозволена риба;
Середа – сухоїдіння;
Четвер – риба;
П'ятниця – сухоїдіння;
Субота – риба;
Неділя – риба.
20 грудня -1 січня
Понеділок – гаряча їжа без олії;
Вівторок – гаряча їжа з олією;
Середа – сухоїдіння;
Четвер – гаряча їжа з олією;
П'ятниця – сухоїдіння;
Субота – риба;
Неділя – риба.
2-5 січня
Понеділок – сухоїдіння;
Вівторок – гаряча їжа без олії;
Середа – сухоїдіння;
Четвер – гаряча їжа без олії.
П'ятниця – сухоїдіння;
Субота – гаряча їжа з олією;
Неділя – гаряча їжа з олією.
Напередодні Різдва, 6 січня, прийнято не вживати їжу до появи на небі першої зірки. Трапеза починається з куті – пісної каші з ошпареної пшениці або рису, в яку додають горіхи, родзинки, мак і, звичайно ж, мед. Головним напоєм вечора є узвар, а стіл накривають 12-ма пісними стравами, приділяючи особливу увагу бобам – символу продовження роду.
З 7 січня починається розговіння, тому до столу подають найбільш ситні, м’ясні та смачні страви. Звісно ж, важливо розуміти, що зміна схеми харчування має бути поступовою і продуманою, а піст – це не дієта, а передусім пошук гармонії із собою, людьми та Богом.