Правила Різдвяного посту: календар харчування

28 Листопада 2018

Різдвяний, або ж Пилипівський, піст менш суворий, ніж інші. Під час посту не можна їсти скоромну їжу, тобто ту, яка має тваринне походження: м'ясо, яйця і всі молочні продукти. Риба дозволена по певних днях, крім останнього тижня посту. Також дари моря можна вживати в дні великих церковних свят:

13 грудня (п'ятниця) – День пам'яті Андрія Первозванного;
19 грудня (понеділок) – День святителя Миколи.

Протягом усього посту слід утриматися від цукерок, солодкої випічки і фастфуду, обмежити кількість солі, цукру і приправ. Однак, щодо цього кожен вирішує сам, важливо лише, аби людина помірно споживала те, що найбільше любить.

Весь піст ділиться на кілька етапів, які визначають харчування. У найсуворіші дні пропонують обмежити вживання їжі до сухоїдіння, тобто сирих овочів, фруктів, сухофруктів та горіхів. Але днів, в які дозволено їсти рибу, значно більше, ніж у часі Великоднього посту.

Перед початком посту варто перевірити стан здоров’я та поспілкуватися зі своїм священиком, щоб вирішити, наскільки серйозно можна постити кожній конкретній людині.

28 листопада -19 грудня
Понеділок – гаряча їжа без олії;
Вівторок – дозволена риба;
Середа – сухоїдіння;
Четвер – риба;
П'ятниця – сухоїдіння;
Субота – риба;
Неділя – риба.

20 грудня -1 січня

Понеділок – гаряча їжа без олії;
Вівторок – гаряча їжа з олією;
Середа – сухоїдіння;
Четвер – гаряча їжа з олією;

П'ятниця – сухоїдіння;
Субота – риба;
Неділя – риба.

2-5 січня

Понеділок – сухоїдіння;
Вівторок – гаряча їжа без олії;
Середа – сухоїдіння;
Четвер – гаряча їжа без олії.
П'ятниця – сухоїдіння;

Субота – гаряча їжа з олією;
Неділя – гаряча їжа з олією.

Напередодні Різдва, 6 січня, прийнято не вживати їжу до появи на небі першої зірки. Трапеза починається з куті – пісної каші з ошпареної пшениці або рису, в яку додають горіхи, родзинки, мак і, звичайно ж, мед. Головним напоєм вечора є узвар, а стіл накривають 12-ма пісними стравами, приділяючи особливу увагу бобам – символу продовження роду.

З 7 січня починається розговіння, тому до столу подають найбільш ситні, м’ясні та смачні страви. Звісно ж, важливо розуміти, що зміна схеми харчування має бути поступовою і продуманою, а піст – це не дієта, а передусім пошук гармонії із собою, людьми та Богом.

2

Читати ще

Додати новий коментар

Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter