Поліські хижаки: розповіли про рослини, які їдять комах

05 Листопада 2020

Виявляється, рослини, які можуть поживитися живими істотами, існують також і в місцевих болотах. Напередодні Геловіну про такі хижі рослини розповіли на фейсбук-сторінці «Полісся – дика природа без кордонів».

«Здивовані? Серед наших рослин існують такі. Це росички, рід багаторічних болотяних комахоїдних рослин. В Україні можна зустріти три з них – росичку круглолисту, середню (проміжну) та англійську (довголисту). Як виглядають? Крихітні рослини з округлими листочки, на яких розташовані багряні волосинки, що виділяють прозору липку рідину. Ці крапельки на листках блищать як роса, тому рослину і назвали росичка. Приваблива рідина - справжня пастка для дрібних комах. Адже сівши на краплинку, комаха прилипає, а волосинки потрошки захоплюють її у свій полон. Іноді на росичках можна зустріти залишки «їжі» - сухі крильця та ніжки комах.

Квіти у росичок дуже маленькі, розкриваються лише при сонячній погоді на декілька годин. Навіщо росички «полюють» на комах? На болотних ґрунтах не вистачає поживних речовин. Для росичок – це можливість отримати «вітамінний коктейль», який компенсує нестачу. Рослина отримує із пійманих комах солі натрію, калію, магнію, фосфору та азоту. Де живуть наші хижаки? Росички люблять торфові сфагнові болота Полісся. В наслідок кліматичних змін і осушення боліт ці вологолюбиві й чутливі до змін рослини перебувають на межі зникнення. Найвразливіші з них – середня та англійська росички, що занесені до Червоної книги України.

На озері Білому, в охоронній ділянці болотного масиву Сира Погоня Рівненського природного заповідника, в смузі біля води зростають всі три види росичок. Вважається, що росичка англійська – є льодовиковим реліктом. На болотах Полісся ще зберігається чимало місцезнаходжень росичок, на перевагу від інших природних зон України. Відомі одиничні території цих рослин у Лісостепу і навіть у Карпатах», – йдеться у дописі.


0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter