Успішно!

біхелсі

Як маркують продукти по-новому

Причина, чому в багатьох наших споживачів виникло сум’яття при знаходженні «майбутньої дати» – вимога Закону України 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».

Віднедавна інтернет-спільноту сколихнула інформаця про те, що ніби-то почастішали випадки появи продукції «з майбутнього», буцім то виробники чи то навмисно, чи з необережності ставлять дату набагато пізнішу, ніж коли продукт потрапляє на полицю магазину. Сьогодні ми відкинемо усі стереотипи і постараємось показати об’єктивну причину такого явища.

Що ж послугувало каталізатором інформаційної хвилі?

З 6 серпня 2019 року вступила в силу основна частина Закону України 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», який приводить українське законодавство у відповідність до положень численних регламентів та директив Євросоюзу у цій сфері, а також – і це головне – спрямований на забезпечення належного рівня захисту здоров’я та інтересів споживачів, їхньої поінформованості, встановлення засобів гарантування права споживачів на інформацію та процедури надання інформації про харчові продукти.

Докладно зі змістом Закону можна ознайомитись тут.

А тепер, друзі, пропонуємо «озброїтися» упаковкою від будь-якого продукту харчування, який ви нещодавно придбали, і перевірити, наскільки інформація, вказана на ньому, відповідає вимогам вищезазначеного нормативно-правового акту.

Отже, обов’язкова інформація про харчовий продукт:

1. Державною мовою
2. Надписи точні, чіткі, зрозумілі, розбірливі, розміщені на видному місці. Не повинні приховуватися іншою текстовою або графічною інформацією.
3. Назва харчового продукту. Назвою харчового продукту є офіційна назва (назва встановлена нормативно-правовим актом або національним стандартом). Якщо такої нема – то звична назва (та, яка є зрозумілою споживачу без додаткових роз’яснень). Якщо і звичної назви нема – застосовується описова назва харчового продукту.
4. Фізичний стан харчового продукту. Інформація про фізичний стан (продукт сублімованої сушки, швидкозаморожений, концентрований, копчений, порошкоподібний, рідкий тощо) має супроводжувати назву харчового продукту Наприклад: Ковбаса сирокопчена.
5. Перелік/кількість інгредієнтів. Включає всі інгредієнти харчового продукту, які вказуються в порядку зменшення їхньої масової частки. У деяких випадках – у відсотках. Певні інгредієнти позначаються назвою категорії, до якої вони належать, одразу після якої зазначається їхня назва або індекс відповідно до європейської цифрової системи (так звані «єшки»).
6. Наявність алергенів. Виділяються окремим кольором, шрифтом, стилем.
7. Позначка «з ГМО», якщо частка ГМО перевищує 0,9%. «Без ГМО» – за підтвердження відсутності ГМО, або не перевищує 0,9%.
8. Термін придатності. Вводяться терміни придатності: «Вжити до…», «Краще спожити до…», «Краще спожити до кінця…».
9. Умови зберігання/використання. Для харчових продуктів, які потребують спеціальних умов зберігання та/або умов використання; після відкриття упаковки/запакованого.
10. Відповідальний за інформацію про харчовий продукт. Назва оператора ринку харчових продуктів.
11. Країна походження/місце походження зазначається: якщо відсутність такої інформації може ввести споживача в оману; для окремих типів м’яса; якщо країна/місце походження харчового продукту не збігаються з країною/місцем походження основного інгредієнта.
12. Інструкція з використання. Якщо її відсутність може ускладнити використання продукту.
13. Фактичний вміст спирту етилового (для напоїв із вмістом понад 1,2%). Інформація про назву, кількість харчового продукту та наявність спирту у дозуванні понад 1,2% має розміщуватися в одному полі видимості.
14. Поживна цінність. Включає інформацію про енергетичну цінність, вміст жирів, насичених жирів, вуглеводів, цукрів, білків та солі.
15. Чи піддавався харчовий продукт заморожуванню/розморожуванню. Якщо піддавався заморожуванню – зазначається дата.

Якщо упаковка товару менш ніж 10 см², обов’язково зазначати лише назву продукту, алергени, кількість, мінімальний термін придатності. Інше – на запит споживача.

Отже, причина, чому в багатьох наших споживачів виникло сум’яття при знаходженні «майбутньої дати» – вимога Закону України 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів». І в даний час виробники адаптують упаковку до нових вимог. Тому закликаємо наших споживачів уважно читати маркування на упаковці і не забувати, що для того, аби довше насолоджуватись смачним хлібом, потрібно дотримуватися умов зберігання.

При підготовці даного матеріалу ми користувалися ресурсами урядового порталу kmu.gov.ua

Додати новий коментар