Текст і фото: Оксана ФЕДОРУК
Заступниця декана історичного факультету з інноваційно-грантової міжнародної співпраці СНУ імені Лесі Українки Тетяна Яцечко-Блаженко розповіла 20 фактів з минулого, які багато хто не знав про Волинь.
Її виступ у рамках проекту «Файна гутірка» відбувся 18 грудня у Нashtag.bar.
Дослідниця минулого зізналася, що історія Волині настільки цікава, що вона сама постійно дізнається щось нове – або з різних джерел, або користувачі соцмереж самі пишуть їй у коментарях.

Тетяна Яцечко-Блаженко
Тетяна розповіла присутнім про цікаві факти, деяких невідомих волинян та пам’ятки архітектури. Також вона анонсувала свій новий проект із Олександром Котисом, який розпочнеться у січні наступного року і відбуватиметься щомісяця у книгарні «Є» під назвою «Невідомі волиняни».
Детальнше лекцію можна подивитися на відео:
А «Таблоїд Волині» занотував кілька найцікавіших фактів із 20 почутих:
1. Усі знають, що у 1429 у Луцьку був з’їзд монархів. Однією із цікавих постатей, яка була на ньому, – блазень князя Вітовта. Він дуже здружився із Вітовтом і сказав: «Мені набридло бути блазнем, я би хотів стати лицарем». І вони домовилися, що до обіду той був лицарем, а після – блазнем.
2. Через Волинь пролягала телеграфна лінія Лондон-Калькутта. Її у 19 ст. прокладала відома тепер фірма Siemens. Ці телеграфні станції були у Луцьку, Ковелі. І працювати на них було дуже престижно.
3. У Заборолі було кілька палаців. В одному з них була дуже велика і цінна бібліотека. Навколо – великий парк в англійському стилі. На той час облаштувати його було дуже дорого.
4. У Дольську Турійського району знаходився маєток, який побудували спеціально для доньки останнього короля Польщі Станіслава ІІ Августа Констанції. Величезний двоповерховий палац існував до 1939 року.

Маєток доньки польського короля у Дольську
5. Спортсмен Петро Янковський народився поблизу Луцька. Він мав багато титулів, можна його назвати волинським Піддубним. У 1908 р. мав 19 поєдинків підряд і у всіх переміг.
6. У 1920-30-х рр. на Волині були популярними гуляння з нагоди «Свята моря», яке проводили на водоймах.
7. Михайло Вашинський, який народився у Ковелі, досягнув успіху у кінематографі і відкрив світу кінозірок Софі Лорен і Одрі Хепберн. Саме він порекомендував взяти Хепберн у відомий фільм «Римські канікули».
8. У 1934 р. Волинь з експедицією відвідала відома американська мандрівниця Луїза Арнер – підкорювачка Арктики І Гренландії, яка входить у ТОП-10 першопрохідців світу. Вона зробила на Волині близько 40 світлин, які потім презентувала у США.

Відома мандрівниця Луїза Арнер

Фото Луїзи Арнер, які вона зробила на Волині
9. У міжвоєнний період туристичною родзинокою Волині були поля жовтої азалії.
10. У німецькому місті Лінстов працює музей Волині.
***
Передрук без згоди "Таблоїда Волині" заборонений
Історкиня ??????
19 Грудня 2018, 12:46