Успішно!

Хвилинка слави: Волинянин кує прикраси та пересилає кошти на ЗСУ. ФОТО

Наш сьогоднішній герой «Хвилинки слави» Роман Горщар з Любешова має особливе захоплення.

Текст: Ніна КОЛЯДА

Фото: з інстаграм-сторінки Романа Горщара

У кожного з нас є хобі, як і зовсім звичні, як от футбол, вишивка, малювання, так щось більш незвичне. Наш сьогоднішній герой «Хвилинки слави» Роман Горщар з Любешова має особливе захоплення. Хлопець власноруч кує прикраси та пересилає зароблені кошти на ЗСУ

Як давно займаєшся прикрасами?

Приблизно так само, як і самим ковальством. З серпня місяця 2021 р. Я тоді якраз зробив собі горнило і почав над цим працювати. Через те, що мій кустарний горн гріє на невелику площу, та й в інструментах я досить обмежений, то зручніше виготовляти менші предмети. Саме так і виникла ідея з підвісками, хоч починав я робити речі для реконструкції.

Як виникла ідея цим зайнятися?

Ну як сказати. Перші дві підвіски вийшли спонтанно. Я робив фібулу (це середньовічна застібка для одягу, має круглу форму). І під час виготовлення вона зломилась, надто сильна напруга була в металі. Мені було шкода роботи, і я просто почав щось вигадувати по ходу. Тоді і вийшли дві змійки, з двох половинок фібули. 

Ну а далі я зрозумів що цікаво вийшло і ще спробував втілити деякі ідеї. Якраз мав їхати на історичний фестиваль, як учасник, і подумав, що можна було б продати щось. Так і почав робити саме прикраси. На жаль, фото я тоді не робив практично.

Це лише хобі, чи робота?

Це чисто хобі, яке вдалось трохи монетизувати. Мені подобається процес та результат. А якщо людині западе в душу мій виріб, то я радо з ним розстанусь. Дуже багато чого я просто роздаровую друзям та знайомим.

Кожна прикраса індивідуальна, чи бувають повтори робіт?

Виходить лише індивідуально. Останнім замовленням в мене був повтор трьох прикрас, і вони все одно вийшли інакшими. В першу чергу тому, що я вдосконалююсь і банально росте якість. В другу — через те, що це ручна робота, я їх не виливаю за формою, не штампую. Можна зробити схожу по стилістиці прикрасу, якщо людина цього хоче, але треба розуміти, що це не буде копія. Але якщо чесно, то я не люблю повторювати роботи, особливо якщо це є суто моя ідея, а не якась загальна форма, по типу того ж мйольніра (молот Тора, бога грому та блискавки).1

Скільки часу йде на виготовлення однієї прикраси?

Це залежить від товщини заготовки. Переважно, це є стальний прут різного діаметру, але тут треба зрозуміти дещо. Навіть якщо це змійка, яка сама є досить тонкою, то я не беру заготовку такої ж товщини, хоч буде і простіше. Заготовку я відтягую на квадратний профіль з товстішого матеріалу, а вже потім роблю що потрібно, адже кований виріб має бути такий, це позиція, можна сказати. Тому на виріб іде 30-60 хвилин.

Чим захоплюєшся окрім виготовлення прикрас?

Історичною реконструкцією, з чого і виникла ідея кувати. Хоча, це навіть перетікає одне в одне. Також я пробую ліпити з глини, яку сам копаю, очищаю та випалюю. Подобаються історичні речі та ремесла. Також люблю походи.

1

Можна якусь цікаву історію з історичного фестивалю?

О, я в цьому плані досить нудний, бо в мене всі спогади в одну масу клеяться, і я не можу ніяку історію з них відокремити. Але якщо з більш тематичного, то на фестивалі «Тустань 2021», серпневому, якщо точніше, я саме отримав базові навички від досвідчених ковалів. Це фестиваль в форматі живої історії, і була зона з кузнею, в якій попросили сидіти моїх знайомих ковалів, однак вони приїхали більше як торгаші. То вийшло так, що я молодий та активний, працював в тій кузні і отримував навички, а вони собі сиділи та спілкувались з людьми, і, паралельно, вчили мене всякого. Так в нас вийшла крута локація з постійною купою туристів.

І поки писав, то згадав таку історію веселу. Біля нас притусувались два хлопа, любителі подихати трав'яного диму, так би мовити. І виявилось, що один з них є скульптором, який робить бонги (причому досить круті, бачив фото). І той скульптор заразився ідеєю, щоб я зробив йому кованого стека для ліплення. І хочу вам сказати, це, певно, перший кований стек, і дуже вдалий.

1


 

Додати новий коментар