В інтеграційному центрі «Замлиння», який діє в однойменному селі на Любомльщині, відбувся літній табір для дітей з багатодітних, малозабезпечених сімей, дітей-сиріт, а також дітей зі сходу України, які постраждали від війни.
Ініціаторами табору стали директор центру інтеграції, священник Ян Бурас та мисткиня, артерапевтка Тетяна Мялковська.
Понад десять років польський священник Ян Бурас зводив на місці поруйнованого тубдиспансеру центр «Замлиння». З початком повномасштабної війни тут знайшли прихисток сім’ ї переселенців (в піковий період було до 70 осіб).
Коли ж вони поїхали, залишилася частина коштів, які переказували на їх проживання благодійники зі всього світу, і особливо з Польщі. Тож вирішили їх витратити на літній табір для дітей.
Дитячий табір мав символічну назву «Теплі долоні»
Іншу частину суми, потрібної для проведення табору, зібрала художниця, засновниця артстудії «П’ятерня» Тетяна Мялковська. Для цього вона організувала виставку-продаж картин, проводила майстер-класи в німецькому Кьольні та Замості і Любліні в Польщі.
Також до збору долучилися її друзі з Німеччини, Америки, України. Друзі з Facebook перераховували щодня по 100, 50, 500 грн.
«Отця Яна Бураса я вже знаю 11 років, за цей час ми провели понад 30 різноманітних таборів, мистецьких пленерів, але з початком війни виникла інша нагальна потреба - зцілити дітей, оздоровити їх психічний стан, реабілітувати від стресу війни. Так з’явився проєкт «Теплі долоні», який об’єднав дітей, що потребують особливої опіки та піклування – це і діти загиблих учасників АТО, і діти з багатодітних та малозабезпечених сімей, і діти переселенців з Ірпеня, Гостомеля, Донеччини. У кожного непроста доля: хтось вдома потерпає від насильства, у когось батьки випивають, комусь доводиться виховувати молодших братів і сестер, а тепер помножте це на війну», - розповідає мисткиня.
Для того, аби табір відбувся, Тетяна Мялковська організувала виставку-продаж картин в Німеччині та Польщі
Для дітей вона привезла необхідні художні матеріали, кілька мішків з одягом та іграшками, зібрала команду волонтерів.
Кожен день мав насичену програму: вранці – служба Божа з отцем Яном та семінаристом Любомиром Льондою, молебні за мир в Україні, потім – арттерапія, заняття з живопису, гончарства, флористики, для цього пані Тетяна запросила відомих волинських митців.
Діти створювали власні картини, розписували екосумки, дивилися та обговорювали фільми.
Кожного дня діти разом із отцем Яном молилися за мир в Україні
Майстер-клас із гончарства провели Валерій Ленартович
та Раїса Ольховська
Майстер-клас із гончарства
Катерина Федончук провела майстер-клас із флористики
З дітьми також працювала психолог Надія Бруяка.
Психолог Надія Бруяка
Під час табору вдалося здійснити і мрії деяких дітей. Тетяна Мялковська на своїй сторінці у Facebook влаштувала аукціон дитячих картин. І багато з них вдалося продати.
А для одного учасника зібрали необхідну суму і купили мобільний телефон, про який він мріяв, щоб навчитися знімати відео.
Вадим тепер має телефон, про який мріяв
За словами отця Яна, табір мав на меті показати дітям, що існує інший світ.
«Я хотів показати їм, що окрім світу, де є насильство, п’янка, існує інший – добрий – світ. І я бачив, як діти змінювалися кожного дня. Вони можуть повернутися до тих самих умов, але будуть пам’ятати це довго, а, може, і все життя. Одна дівчинка висилала фото своїй мамі і сказала: «Мамо, я хочу, щоби в нашому домі завжди так було». Більшої нагороди нам і не треба», - впевнений Ян Бурас.
Отець Ян Бурас понад 10 років зводив з руїн центр «Замлиння»
Ось так виглядав центр «Замлиння» десять років тому
Організатори мають велике бажання проводити схожі табори і надалі.
«Таких таборів треба проводити якомога більше, тому буду шукати спонсорів, меценатів, фундаторів, щоб у серпні зробити ще одну зміну для дітей зі сходу України. Тому, що навіть, якщо сьогодні закінчиться війна – вона буде мати дуже великі наслідки і для дітей, і для дорослих», - переконана Тетяна Мялковська.
Команда волонтерів табору