Подарунок до Дня молоді: у місті на Волині з'явиться новий мурал. ФОТО
Робота у розпалі. Вже дуже добре видно її масштаби!
08 Серпня 2024
Успішно!
Аби розвінчати аж надто цукровий образ «тендітної та хворобливої», «Таблоїд Волині» пропонує переглянути цікаві факти, про які зазвичай не говорять на уроках української літератури.
Заголовне фото: platfor.ma
Ця геніальна волинянка відома не лише своєю літературною творчістю, перекладацькою діяльністю, активною громадянською позицією, любов’ю до всього українського (відчули, кого не вистачає у списку кандидатів у президенти?), а й неймовірною силою духу і неабияким характером.
Леся Українка (хто забув, справжнє ім'я видатної землячки – Лариса Петрівна Косач-Квітка) народилася 25 лютого 1871 року.
Чомусь, говорячи про її твори, часто упускають яскраву особистість Лариси. Аби глибше пізнати сильний характер поетеси та розвінчати аж надто цукровий образ «тендітної та хворобливої», «Таблоїд Волині» пропонує переглянути цікаві факти, про які зазвичай не говорять на уроках української літератури.
1. Деякі дослідники творчості Українки вважають, що у неї був роман (так-так, тут не про літературний формат) з іншою видатною жінкою того часу – Ольгою Кобилянською.
Леся і справді підтримувала тісні взаємини з Кобилянською, проте їх радше можна назвати дружніми, аніж любовними. Прихильники теорії про нетрадиційну сексуальну орієнтацію поетеси такий висновок роблять із листувань, де Українка часто називає Кобилянську пестливими словами, зокрема «хтосічкою». Також стверджують, що схожі мотиви проглядаються в драмі Лесі «Блакитна троянда», яка до слова, в першій редакції мала назву «Нічні метелики». Джерело.
2. Леся Українка любила пиво.
Не лише переклади, скажімо, з давньогрецької чи французької приносли Ларисі задоволення, а й доволі таки земними утіхами не гордувала наша землячка. Звісно, у розумних межах.
З. Існує астероїд, названий на честь поетеси.
Вулиця, театр, університет – як банально, а от астероїд – зовсім інший рівень. 2616 Леся (2616 Lesya) – це астероїд головного поясу, відкритий 28 серпня 1970 року. Джерело.
4. Геніальна волинянка любила випікати англійський кекс.
І великі письменниці любили попоїсти щось смачненьке, ба навіть більше – вміли те смачненьке власноруч приготувати. Про це можна прочитати в жіночому журналі «Наше життя» у дописі, який зробила в Канаді Анна Франко-Ключко (дочка Івана Франка). У публікації вона написала одну фразу: «…Леся Українка любила пекти англійський кекс. Як гарно було б дістати припис його і знати, яке печиво любила ця наша найбільша поетка! Я вже зробила в тому початок, подаючи припис на іменинний пиріг, що його пекла моя мати». Джерело.
5. Леся Українка ввела в нашу мову такі слова як «напровесні» та «промінь».
І якщо перше ще можна зрозуміти як літературний неологізм, то друге – це ж уже навіть науковий термін! Дивно, адже зараз нам ці слова здаються цілком звичними. І в повсякденному мовленні ми однозначно віддамо перевагу слову «промінь» аніж його історичному попереднику «луч».
Цікаво, а у РЦ «Промінь» знають, кому завдячують такою світлою назвою? Джерело.
І невеличкий бонус для лучан, які шукають романтичні місцини з історичним підтекстом, але хочуть зекономити на вхідному квитку. У Луцьку біля В’їзної вежі замку Любарта було дерево, яке іменували Лесиним ясеном. Вважається, що саме під ним мала Леся написала свого першого вірша.
6. На похоронах Лесі Українки домовину з нею несли шестеро жінок. Це вважалося ознакою дуже великої пошани.
Більше цікавинок про Українку точно знають тут.