На стилі: знамениті чоловіки, які полюбляють одягати сукні. ФОТО
У 2020 році італійський модний дім Gucci розпочав продаж сукні для чоловіків
14 Липня 2024
Успішно!
Київська дизайнерка Яна Червінська розповіла про платформу свідомої моди Sustainable Fashion Pad
Текст і фото: Олеся Малишко
Фінляндія – одна з країн Європи з найрозвиненішою економікою, яка активна в освоєнні нових технологій. Чимало кейсів Фінляндії пробують втілювати в життя й інші країни. Фіни, чи не одні з перших, які до ідеї зменшення споживання заради порятунку екології. Так у Фінляндії облаштували перше еко-містечко, де продемонстровані свідомі бренди, які повертають відходи у повторне виробництво, а також тут проводиться тиждень свідомої моди Helsinki Fashion Week. На цьому тижні моди якось побувала й українська дизайнерка Яна Червінська, після чого вона задумалась про втілення ідеї свідомої моди у себе на Батьківщині. Про це вона розповіла під час фестивалю «Fest Zero Waste», який пройшов 14 квітня в РЦ «Промінь».
Яна Червінська є засновницею першої української платформи свідомої моди Sustainable Fashion Pad.
Свідома мода пропагує купувати менше і вибирати більш якісні речі, які зроблені якомога етичніше.
Дизайнерка розповіла, що її перший досвід «свідомої моди» розпочався у 2014 році, коли вона виграла конкурс Bazaar Fashion Forward зі своєї дипломної колекцією – в ній використовувалася екошерсть з новозеландської ферми, платформи для взуття з дерева, яке в парку лежало зламане після грози. Після успіху на конкурсі залишилось чимало матеріалів та речей з колекції, які заповнили весь її балкон вдома. Коли ж їй потрібні були матеріали для створення нової колекції, вона використала та переробила по іншому ті речі з колекції, яка зберігалась на балконі.
Пізніше дизайнерці випала нагода попрацювати креативною консультанткою в Helsinki Fashion Week. Це перший в світі повністю свідомий тиждень моди. Вона приїхала в Гельсінкі, показала колекцію свого бренду Yana Chervinska й заодно ознайомилась, як у них влаштований механізм екологічної моди, щоб мати уявлення, яким чином це можна адаптувати під українські реалії.
Цікаво, що фінські дизайнери не прагнуть виходити на міжнародні ринки, а бути локальними, таким чином намагаючись мінімізувати шкідливий вплив на екологію та зменшити викиди вуглекислого газу.
Після відвідин Гельсинського тижня моди дизайнера задумалась над тим, щоб впроваджувати та популяризувати ідею свідомої моди тут – в Україні.
Відтак з часом і виникла ідея створення такої платформи, як Sustainable Fashion Pad. Нині ця платформа активно діє, проводить різні майстер-класи, воркшопи круглі столи, де говорять про ідеї свідомої моди в Україні, та інше, бо проблем у моді дуже багато і про них варто говорити.
Яна Червінська навела один з яскравих прикладів таких проблем: на виробництво футболки йде 2700 літрів води. Тим часом десь в Кейптауні люди почали використовувати 50 літрів в день на людину.
Або ж той такий популярний в індустрії моди поліестер, поліефіри з такого одягу промиваються у побутових пральних машинах, вони відділяють мікрофібри, які додаються до кількості пластику в наших океанах. До того ж такі матеріали як нейлон та поліестер повільно розкладаються.
Яна Червінська також підняла тему й використання дешевої дитячої праці, наприклад, під час збирання бавовни.
«Важливо, щоб була прозорість виробництва, щоб люди знали хто і де працював над створенням тієї футболки. А також під час її купівлі, люди повинні задуматись, а чому вона так дешево коштує, і чи можливо людина, працювала за безцінь створюючи цю футболку», – сказала Яна Червінська.
До слова, минулого року в рамках Kyiv Maker Faire діяла й платформа Sustainable Fashion Pad, яка зібрала тоді локальні брендів, які розповіли, наскільки важливо дбати про навколишнє середовище, дотримуючись принципу «менше, та краще». Платформа й надалі націлена на те, щоб популяризувати серед українців свідому моду.
***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].