Куди йде людина, вперше приїхавши у місто? Варіантів, зрештою, немало. Коли сюди додамо ще одну умову – «приїхавши вранці» - альтернатив «посидіти на вокзалі» відразу меншає. Хіба що попити кави, еге ж? Луцьку годі конкурувати в креативі з кавʾярнями, приміром, львівськими. Але й волинська столиця має чим похвалитися. От хоча б…
«CoffeIn»
«Ми не вміємо писати гарні слогани, але ми вміємо варити смачну каву», – говорить один із барменів «CoffeIn».
Стіни цього затишного закладу прикрашають оригінальні картини. А на поличці за барною стійкою можна помітити кавове дерево у формі серця. Приглушене світло створює відчуття затишку.
Стіни цього затишного закладу прикрашають оригінальні картини. А на поличці за барною стійкою можна помітити кавове дерево у формі серця. Приглушене світло створює відчуття затишку.
Варто зазначити, що в цьому кафе - невеликий вибір страв. Замовити можна лише десерти, а віднедавна ще й паніні і гамбургери. Талісман закладу – черепашка Адольф. Вона, жартують бармени, не лише розважає відвідувачів, а й працює з ними на зміні.
Відкривається «CoffeIn» у будні дні о 8:00, у вихідні – о 9:00.
«Кавʾярня»
«Під соснами», «Під липами», «Біля собору», «Біля сонячного годинника», - як тільки цю кавʾрню не називають… А все просто: «Кавʾярня». Ага, от так. Мабуть, власники абсолютно впевнені, що заморочуватися з маркетингом необовʾязкового – і так знають. І, швидше за все, мають рацію. У закладі завжди повно люду. Кажуть, він взагалі культовий – традиційне місце відпочинку старої луцької богеми: художників, науковців, літараторів.
Кавʾярня – чи не найраніша «пташка», бо відривається ще о 7:30 (щоправда, якщо завітаєте сюди саме о цій порі, то відчуєте оригінальну суміш запахів кави і хлору: очевидно, прибиральниця наводить лад тільки зранку).
[img size=660x533]/sites/default/files/styles/w660/public/inline/31_01_2015_384131436/dsc_0598.jpg?itok=5CnlNb5P[/img]
Вдень тут гамірно. Одразу видно, що заклад має своїх постійних клієнтів: чи не кожен, хто сьюди заходить, встигає перекинутися кількома словами з персоналом. А от новачкам комфортно не завжди: може розболітися голова від шуму кавової машини.
Заклад своїм зовнішнім виглядом не дуже нагадує кав'ярню, оскільки одразу за барною стійкою - величезний вибір алкогольних напоїв.
«Кофеджио»
Це така собі вулична кав'ярня – кіоск з кавою на «луцькому Бродвеї». «Кофеджио» не треба було думати про антураж чи особливий стиль: за власнкиів кавʾятрі це робить сама вулиця з її перехожими, лавочками і скульптурою луцького поета Костя Шишка якраз навпроти «точки». Тож, зважаючи на це, каву можна попити каву просто з ним, можна у скверику, а можна й біля столика, встановленого поряд з «Кофеджио».
[img size=660x293]/sites/default/files/styles/w660/public/inline/31_01_2015_1232787095/dscn2021.jpg?itok=UOt31Gli[/img]
Продавець у кіоску зізналася, що часто доводиться бути гідом: пояснювати туристам, як пройти до замку, костелу чи інших памʾяток Луцька.
«Золотий дукат»
«Золотий дукат» - львівський гість. Ця мережа кавʾярень присутня не лише у Львові й Луцьку, а й у Києві. При вході – оригінальна «лава примирення», колоритні масивні ковані двері.
Одна з фішок закладу – друга зала, що в підвалі. Там напівтемрява, «не ловить» мобільний, а на столах – кнопочки для виклику офіціанта. Одним словом, романтика.
Меню – як старовинна книга, обтягнута шкірою. Всередині, окрім кави, десертів і цін – старовинні легенди. Є величезна книга відгуків.
Гостям пропонують «каву дня» (зі знижкою) і просять жертвувати 1 гривню українським воїнам. Працює заклад з 8:00 у будні і з 10:00 у вихідні.
«Львівський штрудель»
«Львівський штрудель» пропонує гостям посидіти в зимовому саду, взявши плед і улюблену каву. Родзинка закладу - безкоштовна підливка з вишневим, полуничним, шоколадним та іншими смаками. Ними можна полити солодкі смаколики.
[img size=660x435]/sites/default/files/styles/w660/public/inline/31_01_2015_214395123/dsc_0627.jpg?itok=5a5kpES8[/img]
Всередині закладу не менш затишно. Оригінальні дзеркала нагадуть форми для випічки. Справа – висока полиця з великим вибором чашок. Замовляєш напій – вибирай чашку за настроєм, смаком чи «за компанію».
Аліна БЕКЕРУК