Успішно!

біхелсі

Перша луцька дискотека: під партійним наглядом та з вікториною

Перші дискотеки в Радянському Союзі з’явилися наприкінці 70-х. Новий спосіб відпочинку надзвичайно сподобався молоді, яка до того часу за розваги мала лише гуртки, звітні концерти, у кращому випадку – кіно.
 
Про першу дискотеку у Луцьку розповів краєзнавець Артур Ґаутама у своєму блозі.
 
* * *
 
Дискотеки відбувалися під наглядом державних органів. Уявіть собі, щоб провести дискотеку потрібно було отримати чотири підписи: затверджуючий від керівника організації, погоджувальний від партійних і профсоюзних органів та реєстраційний від Єдиного наукового методичного центру культурно-освітньої роботи. Звісно ж, кожен з цих органів не міг обійтися без власного правок сценарію.
 
Підготувати якісну програму було не легко, довго і марудно. Тим не менше, п’ятеро хлопців з Луцька все літо 1978 року старанно працювали над проведенням першої в місті дискотеки. Уявіть, яка на них лежала відповідальність, адже потрібно було вгодити не лише молоді, а й державним органам, і все це одночасно. 
 
Серед організаторів були: Юрій Ілясикевич (?), Володимир Альошин та ще троє, імена яких мені поки невідомі. Юра був організатором цього всього. Володя відповідав за слайди, допомагав йому брат – Павло Пастушенко, керівник аматорського фотоклубу «Промінь».
 
(У коментарі до блогу користувач під ім’ям «Павло Маркевич» вніс поправки: «Прізвище Юрія – Єляшович. А дискотеку організували та проводили: Олег Бірюлін, Анатолій Цісарук, Павло Маркевич, Анатолій Барабаш та Юрій Єляшович» – ред.)
 
[caption][img data=def]22_03_2016_2035524913/ebwkfinyj0c.jpg[/img] Павло Пастушенко з дружиною та Володимир Альошин. Луцьк, кінець 1970-х (Джерело: сімейний архів родини Пастушенків)[/caption]
 
Між піснями диск-жокей (Dj) розповідав про трек, який гратиме та про автора. Показ слайдів був невід’ємною частиною дискотек тих часів. Показували зображення альбому, а під час пісні – тематичні зображення або відеофрагменти з фільмів та мультфільмів. Окрім слайдів використовували світломузику для надання дискотеці ще більшої театралізованості. Цікаво, що слайди дозволяли знімати далеко не з усіх джерел.
 
Існували вимоги і до пісень. Музику дозволялося брати лише з вітчизняних платівок, державних теле- та радіопередач. Дозволялося лише 20% західних пісень, 30% – з соціалістичних країн, та не менше 50% вітчизняної музики. Думаю, не секрет, що в середині 70-х дискотечної музики в СРСР майже не було.
 
[caption][img data=def]22_03_2016_2035524913/0_12c8df_48f7a76c_orig.jpg[/img] Дискотека в олімпійському містечку. Москва, 1980 рік (Джерело: visualhistory.livejournal.com)[/caption]
 
Після цілого літа роботи над програмою, після отримання усіх дозволів, у вересні 1978 року хлопці провели першу в Луцьку дискотеку. Відбулася вона в Будинку культури (нині – Палац культури міста Луцька) у фойє на другому поверсі. Під час дискотеки, окрім того що розповідали про музику, проводили різноманітні конкурси та вікторини. Це відбувалося під музичний супровід, тому одні продовжували танцювати, поки інші спостерігали за конкурсами.
 
[caption][img data=def]22_03_2016_2035524913/coiblbsw2su.jpg[/img] Тут майже 40 років тому відбулася перша луцька дискотека[/caption]
 
Повну версію тексту читайте на сайті «АРТУР ҐАУТАМА: Блоґ одного дивного бухгалтера».

***

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа).