Імітувала доношену вагітність: на Волині лікарі видалили 3-кілограмову пухлину з матки жінки
Аби не допускати таких ситуацій, лікарі рекомендують жінкам хоча б раз у рік проходити огляд у гінеколога\-ині!
19 Листопада 2024
Успішно!
Габріеля Запольська – акторка та письменниця, яка викликала страх та неприязнь у чоловіків, бо у своїх текстах озвучувала правду, боролося за права жінок.
Габріеля Запольська – акторка та письменниця, яка викликала страх та неприязнь у чоловіків, бо у своїх текстах озвучувала правду, боролося за права жінок. Про уродженку Волині йдеться у новій відеорозмові проєкту «Фронтера». Відео підготовлено за підтримки Українського культурного фонду та Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку.
Марія Габріеля Стефанія Корвін-Піотровська народилась у сім’ї маршалка волинської шляхти Вінцента Корвін-Піотровського. Він володів двома фільварками - у с. Підгайці та в Ківерцях. В якому з них народилась Габріеля, невідомо. Залишки їх родинного маєтку досі стоять на території Прилуцького. На жаль, будівля так і не стала пам’яткою архітектури. В радянський період тут був клуб, кінотеатр, а згодом – пустка. Проте навіть руїни будинку нагадують культову споруду.
«Батько Габріелі був дуже релігійною людиною, тож і будівля відповідна», - розповідає директорка Ківерцівського краєзнавчого музею, кандидатка історичних наук, громадська діячка Оксана Сущук.
До слова, родина Габріелі не була заможною. Це дуже гнітило матір дівчинки, яка свого часу була примою-балериною Варшавського балету. Тож вона воліла проводити час у Львові й зовсім не цікавилася дітьми і їх вихованням.
Габріеля ж багато часу проводила з простими «нетитулованими» дітьми. Так, образ подруги дитинства та Волині зображений в її творі «Малашка». Це спілкування не подобалося родині, адже з дівчини мала б вирости «пані», яка успішно вийде заміж. Тому її відправили до Львова на навчання, в такий собі інститут благородних дівиць, де навчали покірності та панувала патріархальна політика. Це не сподобалося жінці й вона покинула навчання.
«На той час це було дуже прогресивно і нетипово», - зауважує співрозмовниця, радіоведуча Вікторія Куманська.
Адже в кінці ХІХ – на початку ХХ століття жінки не мали абсолютно ніяких прав, навіть подорожувати самостійно, не кажучи про виборче право чи інше.
Зрештою Габріеля таки закохалася в Константа Шнєжко-Блоцкого й вийшла за нього заміж. Проте виявилося, що він хотів придане, а не жінку. Тож вона одночасно втратила й гроші і віру в людей. В шлюбі народилася хвороблива дитина, яка рано померла, а Габріеля вирішила розлучитися. Через це родина від неї відмовилася.
Розлучена жінка фактично стала приреченою. Габреля живе в поруги і бере за псевдонім її прізвище – Запольська. Жінка стає акторкою та пише твори, які викликають обурення у суспільстві. Адже вона гостро критикує усталений лад. При чому не лише чоловіків, а й жінок, які підтримують це задля власної вигоди та здобуття титулів.
Зрозуміло, що за радикальний фемінізм її не сприймало оточення. Постійно звучали дошкульні зауваги. Складне матеріальне становище, несприйняття суспільства, боротьба гостро позначилися на її емоційному стані. Тому кілька разів жінка пробувала покінчити із життям.
Зрештою в Габріелі Запольської з’явився другий чоловік – живописець Станіслав Яновскій, з яким вона конкурувала як митець.
Померла жінка у Львові й поховали її на Личаківському цвинтарі. До речі, на могилі немає дати народження, адже жінка приховувала від загалу свій справжній вік.
Переглянути відеорозмову можна на ютуб-каналі «Фронтери».