Втечі, спідниці та цнота до шлюбу:  особливі традиції волинських ромів

17 Травня 2018

Текст: Юлія ФІНКОВСЬКА

Вони живуть серед нас, працюють, відпочивають, кохають, одружуються, соціалізуються, борються зі стереотипами, намагаючись між тим заховувати свою національну ідентичність й пам’ятати звичаї та приписи предків.

Про особливі традиції та обряди ромів «Таблоїд Волині» розпитав керівницю громадської організації «Терне Рома» Тетяну Логвінюк.

Роми сповідують різні релігії, а найчастіше приймають релігійні погляди та традиції держави, на якій проживають. У Польщі, наприклад серед них чимало католиків, а волинські роми переважно православні, тому і печуть паски на Великдень, і готують кутю на Святий вечір.

«Якось мене питали, чи роми хоронять своїх покійників вночі? Я дуже здивувалася, звідки така думка. Виявляється, просто ніхто ніколи не бачив, як це відбувається», – сміється Тетяна.

Все ж деякі відмінності у тому ж таки поховальному обряді є: тіло покійника повинно пролежати перед похованням аж 2 дні.

«Традиція закладена ще у старі часи, коли було важливо, щоб усі родичі і близькі встигли з’їхатися. Бувало таке, що сім’я порозкидана на дуже віддалені території. Якщо проаналізувати, то в інших етносів теж практикували такий звичай, просто з плином років він відійшов. А у ромів залишився і досі виконується».

Також традиційно ромські жінки носять спідниці, аби вберегти від спокуси чужих чоловіків. Втім, сучасна мода диктує свої правила, тож деякі ромки таки одягають штани.

«До сьогодні в нас після весілля виноситься простирадло молодої. Честь для ромської дівчини – одне з найважливіших понять. Свашки, старші жінки, які прожили щасливе сімейне життя, перевіряють все це горілкою. Береться спеціальна пляшка, свашки йдуть і перевіряють. Якщо цю пляшку горілки виносять потім, перев’язану червоною стрічкою, то можна далі продовжувати гуляння. А міцний напій розливається між жінками, які мають ще незаміжніх дочок».


Буває, що дівчата не чекають самого весілля, а втікають зі своїми коханими. Часто так відбувається, коли її чи його батьки проти шлюбу. Якщо дівчина зважується на це, то повинна з собою взяти простирадло, щоб потім принести його батькам і свекрусі з свекром та довести, що все відбулося за звичаєм.

Колись був древній звичай викрадання наречених серед ромів, але зараз, розказує Тетяна, це більше елемент весілля, ніж справжнє викрадення. Якщо є у молодят виникають якісь проблеми із благословенням на шлюб, то вони можуть хіба втікати разом на кілька днів і повернутися уже подружжям.

«Квітки і стрічки на короваях – це ж символ дівоцтва. То для чого все це тоді, якщо й самого дівоцтва давно нема».

Неможливість одружень ромів та представників інших етносів чи національностей – уже давно просто стереотип. Таких шлюбів досить багато, але як показує практика, зазвичай подружжя починає своє життя саме за ромськими законами.

А вже скоро читайте на «Таблоїді Волині» інтерв’ю про життя, хобі, одяг, освіту волинських ромів та стереотипи довкола них.

***

Передрук матеріалу без згоди «Таблоїді Волині» заборонений.

6

Читати ще

Додати новий коментар

Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter