Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), відомі дуже давно. Вони добре вивчені, їх вже навчилися діагностувати та якісно лікувати. Проте, навколо них існує безліч міфів. Деякі з них є причиною високої захворюваності.
Презерватив не захищає від ІПСШ
Міф про те, що латекс, з якого виготовляються презервативи, має мікропори й тому пропускає віруси, наприклад, вірус ВІЛ, давно спростований. Насправді. презерватив забезпечує надійний захист від ІПСШ, проте, дійсно, можуть бути винятки. Наприклад, на деяких стадія сифілісу заразні не лише виділення статевих шляхів, а й слина хворого, тому заразитися можна під час поцілунку, хоча відбувається таке дуже рідко.
Якщо немає проявів ІПСШ, партнер здоровий
«Я побачу (відчую), що партнер хворий, і тоді надягну презерватив або відмовлюся від сексу». Насправді навіть гінеколог під час огляду може не побачити ознак хвороби в інфікованої жінки (або уролог — в чоловіка), поки не отримує результатів аналізів. Багато ІПСШ протікають безсимптомно. Наприклад, лікарі попереджають про те, що змінилась гонорея, для якої раніше був характерний гострий перебіг, з вираженим запаленням, різями й гнійними виділеннями зі статевих шляхів. Тепер все частіше вона викликає мляве запалення без вираженої клінічної картини. Від того, що хвороба не має симптомів, вона не перестає бути небезпечною, запалення все одно є і людина залишається заразною для статевих партнерів. Одним з результатів тривалого прихованого перебігу ІПСШ часто стає безпліддя.
Засоби контрацепції захищають і від ІПСШ
Це помилка. Засоби контрацепції захищають лише від небажаної вагітності. Ані пасти, ані протизаплідні таблетки, ані ковпачки не допоможуть захиститися від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Лише презерватив створює нездоланну перешкоду для збудників при контакті. До речі, для цього він повинен бути правильно надітий і мати актуальний термін придатності.
Гігієнічні процедури відразу після статевого акту дозволять уникнути зараження
На жаль, це не так. Ані душ, ані спринцювання не захищають від проникнення в організм інфекції. Щоб це трапилось, достатньо кількох секунд прямого контакту. Також мало допомагає обробка статевих органів антисептиками. Надійний захист забезпечує лише механічний бар'єр — презерватив.
Заразитися ІПСШ можна в басейні (річці, море, сауні)
У місцях громадського користування заразитися ІПСШ неможливо, якщо дотримуватися елементарних правил гігієни. Збудники таких інфекцій поза організмом швидко гинуть, до того ж для інфікування потрібна певна концентрація мікроба. Про побутове зараження зазвичай розповідають люди, які не бажають зізнаватися в сумнівних статевих контактах.
Одноразовий незахищений контакт не призводить до інфікування
Це не так. Для зараження не потрібно багато часу, вище вже писалося, що досить кількох секунд. Інша справа, що імунна система людини здатна придушити розмноження мікроба в організмі та не дати розвинутися хворобі, ось чому не 100% партнерів хворого заражаються, особливо при одиничних контактах. Але це російська рулетка, адже заздалегідь неможливо передбачити, чи трапиться таке з вами. Краще не ризикувати здоров’ям.