Як розпізнати інсульт: поради від медичного центру

28 Жовтня 2016
У 2006 році Всесвітня організація з боротьби з інсультом оголосила 29 жовтня міжнародним Днем боротьби з інсультом – World Stroke Day.

Мозковий інсульт одне з найважчих серцево – судинних захворювань, яке щороку в Україні переносять більше 100 тисяч людей, а серед причин смертності на другому місці після ішемічної хвороби серця. Ця хвороба також найчастіше є причиною інвалідності та втрати здатності до самообслуговування. Лише 10-20 % хворих після інсульту повертаються до повноцінного життя. Протягом останніх років захворюваність в Україні невпинно зростає переважно за рахунок людей працездатного віку.

Про причини цього захворювання та способи його уникнути «Таблоїду Волині» розповів лікар-кардіолог та лікар функціональної діагностики Медичного центру «Благомед» Ростислав Зубик.




За визначенням, інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, при якому розвивається ушкодження тканин головного мозку та розлад його функцій, які тривають 24 години і більше. Розрізняють ішемічний та геморагічний інсульт, а співвідношення між ними в Україні складає від 4:1 до 3:1.

Ішемічний інсульт пов'язаний з закупоркою кровоносної судини головного мозку тромбом, атеросклеротичною бляшкою або шматочками тромбу, бляшки, т. ін. занесеними потоком крові з іншого місця. Часто це відбувається при наявності порушень серцевого ритму. Геморагічний інсульт виникає внаслідок розриву судин головного мозку, при цьому відбувається крововилив у головний мозок, під оболонки мозку чи в шлуночки мозку.

Основними ознаками інсульту є:

- Раптова слабкість, заніміння, параліч половини тіла або тільки обличчя, руки, ноги.

- Раптовий інтенсивний головний біль.

- Раптове порушення зору.

- Раптове порушення мовлення чи сприйняття мови.

- Раптове запаморочення, втрата координації рухів, нудота, блювання, втрата свідомості.

Інсульт відноситься до невідкладних станів. Всі пацієнти з підозрою на гостре порушення мозкового кровообігу, незалежно від статі та віку, після надання екстреної медичної допомоги підлягають терміновій госпіталізації.

До приїзду працівників екстреної медицини необхідно:

- Надати правильне положення тілу пацієнта: лежачи на спині, з піднятою на 30 градусів верхньою частиною тулуба;

- Забезпечити вільне дихання: розстібнути тугий комірець, попередити закидання голови назад або надмірне згинання голови;

- Повернути голову пацієнта на бік;

- Вийняти зубні протези з ротової порожнини пацієнта.

- При необхідності очистити ротову порожнину від залишків їжі.Заборонено самостійно в домашніх умовах:

- Приймати аспірин або інші антитромботичні препарати;

- Приймати під язик чи внутрішньом’язово вводити гіпотензивниі препарати, в тому числі й ніфедипін короткої дії.

- Приймати фуросемід.Корекція АТ проводиться у разі виявлення систолічного артеріального тиску вище ніж 220 мм рт. ст. та/або діастолічного артеріального тиску більше ніж 120 мм рт. ст. Артеріальний тиск можна знижувати не більше як 10-15 %. Різке зниження АТ може призвести до погіршення стану пацієнта.



Більшість факторів ризику залежать від стилю Вашого життя. До 80% випадків інсульту можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя та приділяти увагу лікуванню захворювань, які можуть привести до виникнення інсульту.

Головним фактором ризику розвитку інсульту є високий артеріальний тиск. Підвищення артеріального тиску на 20/10 мм рт. ст. подвоює ризик розвитку серцево-судинних хвороб. Слідкуйте за рівнем артеріального тиску. Рекомендований рівень АТ – не вище 140/80 мм рт. ст., а у пацієнтів з супутнім цукровим діабетом – не більше 130/80 мм рт. ст.

Починаючи з 40-річного віку регулярно контролюйте рівень холестерину у крові, який не повинен перевищувати 5,17 ммоль/л. Після перенесених інсультів чи інфаркту міокарда рекомендовано дотримуватися рівня загального холестерину менше 4,5 ммоль/л. Таким пацієнтам для нормалізації рівня холестерину призначають фармакологічні препарати – статини. Тривалий прийом цих препаратів знижує ризик розвитку ускладнень серцево-судинних захворювань.



Щорічно визначайте рівень глюкози у крові, верхня межа норми становить 6,0 ммоль/л. У випадку виявлення порушень рівня глюкози потрібно звернутися до лікаря, який надасть Вам рекомендації щодо подальших обстежень та лікування. Наявність цукрового діабету значно підвищує ризик виникнення захворювань судин головного мозку.

Контролюйте масу свого тіла, підтримуйте індекс маси тіла в межах 18,5 - 24,9кг/м2. Дотримуйтеся здорового харчування, обмежте енергетичну цінність їжі, збільште рівень фізичної активності. Для пацієнтів, які перенесли інсульт та мають обмеження в пересуванні, фізичні навантаженні визначаються за індивідуальною програмою реабілітації, для всіх інших рекомендується ходити протягом 30-40 хвилин не рідше 4-5 раз на тиждень.

Повністю відмовтеся від тютюнопаління, ризик серцево-судинних захворювань та їх ускладнень у курців у 4 рази вищий ніж у тих, хто не палить.

Обмежте вживання алкоголю.

Подбайте про здоровий сон. При наявності храпу, порушень сну, синдрому нічного апное зверніться до свого лікаря, який скерує Вас до спеціалізованого центру.

Уникайте хронічних стресів, перенавантажень. Знайдіть час для відпочинку, занять улюбленою справою, спілкування з родиною, частіше посміхайтеся та турбуйтеся про своє здоров'я.


0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter