Волинські лісівники показали, як готують ялинки до новорічних свят

20 Грудня 2016
Текст: Антоніна Андрійчук

Працівники Волинського лісового селекційно-насіннєвого центру та Цуманського лісгоспу ознайомили журналістів з плантаціями ялинок, асортиментом та процесом їх надходження до покупців. З вуст волонтерів ми дізналися про ініціативу лісівників поставок ялинок в зону АТО.

Директор ДП "ВЛСНЦ" Тетяна Неводнічик зазначає, що раніше люди більше купували зрізані ялинки, минулого і цього року, ми продали більше ялинок із закритою кореневою системою, тобто в горщиках. В цьому році ми продали 300 ялинок. Люди купують в горщиках, тому що хочуть щоб вона постояла, а тоді висадити в себе на присадибній ділянці і вона буде рости далі.Пані Тетяна радить, що якщо ялинку правильно висадити, то на наступний рік її можна знову принести в хату: «Можна висадити, наприклад, у мішковині, тоді її легше буде викопувати і знову в горщик пересаджувати, можна висадити в дерев’яному горщику, можна висадити просто з пластмасового підвазонника, так як ми реалізовуємо.Все більше люди купують ялинки із закритою кореневою системою, але Тетяна Неводнічик застерігає: «Якщо ялинку із закритою кореневою системою занести в хату ялинка від тепла сама по собі пробуджується. Можна побачити як за два тижні вона вже починає давати приріст. Якщо ялинка перестоїть святкові дні треба перенести її в таке місце, де б температура трошки зменшилась, бо якщо вона розпустилася, а тоді люди виносять її на мороз, то звичайно, що вона загине».Підприємство має досить широкий асортимент новорічних ялинок: ялина звичайна, ялина колюча, ялина канадська, ялиця біла, ялиця одноколірна і ялина чорна. Найкращими з них за словами директорки є ялина колюча і ялиця біла. Ялиця біла взагалі не осипається. Цінова політика залежить від якості, породи і висоти деревця. До прикладу, ялина звичайна коштує від 50-ти гривень до 700.Унікальною є ялина канадська пірамідальної форми. Вся унікальність її в тому, що вона дає дуже маленький приріст. В рік - всього 2 см.
Підприємство надає спонсорську допомогу тим школам, які допомагали влітку полоти на розсаднику. Це гаразджанська, лищенська, піддубцівська , 4 школа міста Ківерці і медичний коледж міста Ківерці. Директорка каже, що буде рада й іншим волонтерам які зголосяться допомогти.

Пані Тетяна також розповіла про новий спосіб черенкування, який вони почали застосовувати цього року: «Раніше ми черенкували такими маленькими череночками по 2 см, а спробували черенкувати більшими – до 10-15 см і в нас вийшло і будемо далі так робити».

Цікавим виявився спосіб пакування ялинок. Працівник насіннєвого центру Олександр Іщук, який вміє працювати зі зварювальним апаратом розробив для цього спеціальний пристрій. Щоправда сітку для нього можна купити тільки в Польщі.

У Мощаницькому лісництві ДП "Цуманське ЛГ" інженер з лісових культур Сергій Савонік показав плантацію лісових новорічних ялинок породи сосна, які доставляють майже в усі області України й розповів: «Люди, в першу чергу, цікавляться загальною привабливістю ялинки, щоб вона була пухнастою, не було жовтої хвої. Найбільше попитом користуються ялинки до 1 метра. Цього року зріс попит на новорічні ялинки. Людям хочеться більше живого, щоб був в домі запах хвої. Така ялинка гарніше виглядає. На мою думку, це правильно»Ці плантації висаджуються спеціально до новорічних свят, але суцільно не вирубуються. Частина з тих, які не припали до смаку покупцям залишається, а частина досаджується.

Про сам процес реалізації ялинок Сергій Савонік розповідає так: «Ми зрізаємо ялинки,потім привозимо нашим транспортом, там старший майстер чи помічник лісничого біркує або спеціальними етикетками або спеціальними бирками, які залишились з минулого року. Потім інженер з обліку вибиває в базу номери бирок цих ялинок, які можна буде подивитись будь-якій людині через інтернет на сайті. Ввівши номер бірки можна буде дізнатись з якого лісництва, з якого лісгоспу ця новорічна ялинка заготовлена».Олександр Литвин, головний спеціаліст лісового господарства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства додав, що найбільше ялинок доставляють у південні області: Херсонську, Миколаївську і Одеську.Він також розповів, що в цьому році зафіксовано 38 випадків незаконної рубки ялинок, складено протоколи, відшкодовано збитки на суму близько 12 тисяч гривень, штрафів заплачено на суму 2,5 тисяч. Є рейдові бригади, забезпечені технікою, які цілодобово патрулюють лісові масиви, де можуть бути незаконні рубки.

Як на підтвердження цих слів, прибула лісова охорона разом із патрульною поліцією ківерцівського відділу поліції, щоб оглянути щойно зрубані сосни.Капітан поліції Юрій Прокопчук каже: «Спільно з представниками лісової охорони ми здійснюємо патрулювання. Звертаємо увагу на документи, які передбачають вирубку та її перевезення».Володимир Шнит, який займається волонтерством з початку антитерористичної операції 2014 року розповідає, що працівники Цуманського держлісгоспу звернулися до нас і попросили доставити або вислати ялинки в зону АТО .Віктор Левун, заступник голови спілки ветеранів АТО, який брав участь в бойових діях каже: «Їм також потрібно свято, треба, щоб було дерево з рідної землі. Прикрашають тим, що є під рукою: гільзами, осколками, «подарунки від сєпарів».


0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter